Szukaj

Pamiętaj o dentyście!

Podziel się
Komentarze0

Dziesięć minut dwa razy w roku - tylko tyle czasu wystarczy poświęcić, by mieć pewność, że naszym zębom nie grozi żadne poważne schorzenie. Systematyczna profilaktyka pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także chroni nas przed nieprzyjemnymi zabiegami i bólem.Dzięki możliwościom współczesnej stomatologii nawet te najbardziej zaniedbane zęby leczy się szybko i praktycznie bezboleśnie. Jednak taka komfortowa sytuacja nie zwalnia nas z obowiązku regularnego dbania o jamę ustną. Bo tylko odpowiednia profilaktyka i troska o uzębienie jest gwarancją pięknego śmiech przez długie lata.

Zęby do kontroli

Czy zdarzyło Ci się obudzić w nocy z potwornym bólem zęba? A może zaniedbałeś wizyty u dentysty do tego stopnia, że ostatecznie konieczne było uciążliwe leczenie kanałowe lub nawet wyrwanie zęba? Takich nieprzyjemnych sytuacji można uniknąć. Wystarczy, że z wizytą u stomatologa nie będziemy zwlekać do ostatniej chwili. Im wcześniej ubytek zostanie wykryty, tym łatwiejsze i szybsze jest jego leczenie, bo kiedy ząb zaczyna nas boleć to sygnał, że próchnica rozwinęła się już na tyle poważnie, że zaczęła atakować bardzo ważną dla zęba tkankę - miazgę. Dlatego właśnie, warto jest regularnie badać stan swojego uzębienia i leczyć małe ubytki zanim jeszcze odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości. To, z jaką częstotliwością należy przychodzić na wizyty kontrolne, zależy od wieku pacjenta, a także ryzyka wystąpienia u niego chorób zębów.


Osoby, które nie mają kłopotów z próchnicą, powinny bywać u dentysty co pół roku. Pacjenci, którzy mają słabsze uzębienie najlepiej, by sprawdzali jego stan co najmniej raz na trzy miesiące - radzi lek. stom. Sylwia Spychalska z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo. Taka wizyta to kilka minut na fotelu dentystycznym, a może uchronić  nas przed próchnicą i innymi schorzeniami narządu żucia - dodaje. Regularny przegląd nie tylko pozwoli nam na zachowanie zdrowego uśmiechu, ale też zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jeśli u dentysty jesteśmy raz na kilka lat, taka wizyta często niesie za sobą potrzebę naprawy lub usunięcia chorych zębów, a to wiąże się to z dużymi kosztami. Wizyty kontrolne natomiast stomatolodzy często oferują  zupełnie bezpłatnie.


Nie taki dentysta straszny

Fotel dentystyczny wielu z nas kojarzy się z bólem i długimi zabiegami. Głównie z tego powodu unikamy regularnych wizyt w gabinecie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że stomatologia to jedna z najintensywniej rozwijających się dziedzin medycyny. Nowoczesny sprzęt i metody sprawiają, że leczenie stało się krótsze i dużo mniej nieprzyjemnie - mówi lek. stom. Sylwia Spychalska z Candeo.  Dodatkowo jeśli rozpoczniemy je we wczesnym stadium choroby to przy bardzo niewielkich, wykrytych ubytkach jest ono zupełnie bezbolesne - dodaje. Dzięki wizytom kontrolnym specjalista może w pełni nadzorować stan jamy ustnej pacjenta.

Czego można spodziewać się podczas takich wizyt? - Lekarz najpierw dokładnie ogląda zęby, zwracając uwagę na objawy próchnicy i sprawdza czy pojawiły się nowe ubytki lub inne schorzenia - informuje  lek. stom. Sylwia Spychalska z Candeo. Specjalista oceni też kondycję dziąseł i jamy ustnej. To pozwoli wykryć ewentualne zmiany nowotworowe, cukrzycę lub niedobór witamin. Dentysta sprawdzi również zgryz i ruchy w stawach skroniowo - żuchwowych - dodaje. Stomatolog oczyści także zęby i poinstruuje, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej pomiędzy wizytami w jego gabinecie.

Czekanie z wizytą u dentysty do momentu, gdy ząb już boli, szkodzi nie tylko naszemu zdrowiu. Zupełnie niepotrzebnie wywołuje też negatywne skojarzenia z dentystą i jego gabinetem. Dlatego aby stomatolog przestał kojarzyć nam się z bólem powinniśmy częściej go odwiedzać.

Komentarze do: Pamiętaj o dentyście!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz