Szukaj

Otyłość związana z chorobą dziąseł?

Podziel się
Komentarze0

Obwód twojej talii ma wpływ na twoje zdrowie jamy ustnej, informuje artykuł zamieszczony w General Dentistry. Naukowcy przeprowadzili analizę, która wykazuje powiązanie między otyłością a chorobą dziąseł (zapalenie ozębnej), ale jeszcze nie wiadomo, co jest pierwsze: jajko czy kura.Badacze jednak uważają, iż możliwym wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy jest fakt, że organizmy otyłych ludzi produkują niestrudzenie proteiny o właściwościach zapalnych, czyli tzw. cytokiny.

Dr Charlene Krejci, specjalistka od zapalenia ozębnej na Case Western Reserve University, mówi: cytokiny te mogą bezpośrednio uszkadzać tkankę dziąseł albo redukować przepływ krwi do dziąseł, promując w ten sposób rozwój choroby.


Zapalenie ozębnej pojawia się, kiedy w dziąsłach występuje zapalenie albo infekcja, która rozprzestrzenia się na inne części ust odpowiedzialne za utrzymanie zębów na ich miejscu.

Kiedy do tego dojdzie, zęby mogą z łatwością wypadać – w rzeczywistości, zapalenie ozębnej to główny powód, dla którego ludzie tracą zęby, według informacji A.D.A.M. Medical Encyclopedia.

Prawie połowa Amerykanów w wieku 30 lat i więcej ma zapalenie ozębnej.

Komentarze do: Otyłość związana z chorobą dziąseł?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz