Szukaj

Ostatni miesiąc aktywności w ramach konkursu Zdrowa Gmina

Podziel się
Komentarze0

109 z 211 gmin do końca sierpnia będzie walczyć o zwiększenie frekwencji wśród swoich mieszkańców na bezpłatne badania profilaktyczne w ramach konkursu Zdrowa Gmina. We wrześniu podczas gali finałowej konkursu poznamy samorządy, które najskuteczniej zachęcały do przeprowadzenia badań mammograficznych, cytologicznych i kolonoskopowych.


Zwycięzca zdobędzie tytuł Zdrowej Gminy i 100 000 złotych. Tymczasem najwyższe statystyki zgłaszalności po raz kolejny odnotowuje gmina Domanice z województwa mazowieckiego – 23% na mammografię i 13,61% na cytologię.  

Do II edycji konkursu Zdrowa Gmina przystąpiło 211 gmin z 6 województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego. Jednak zgodnie z regulaminem konkursu dalszej ocenie podlegać będzie tylko 109 jednostek samorządowych, które nadesłały autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej w konkursie. W ramach konkursu Zdrowa Gmina władze lokalne zachęcają mieszkańców do wykonania bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

W lipcu najwyższą zgłaszalność na badania mammograficzne odnotowano w gminie Latowicz z województwa mazowieckiego – 64,77%, zaś z cytologii skorzystało najwięcej mieszkanek gminy Domanice – 60,10% (województwo mazowieckie). Domanice zarejestrowały także najwyższy średni wzrost statystyk na badania przesiewowe, było to w przypadku mammografii 23% i 13,61% w przypadku cytologii. Gmina ta jest najbliższa zwycięstwa, gdyż końcowej ocenie w konkursie podlegać będzie wzrost frekwencji, a nie liczba przebadanych osób.

„Obserwując poczynania samorządowców podejmowane w celu zmobilizowania mieszkańców do skorzystania z badań skryningowych oraz analizując pomysły na wydatkowanie przez nich nagrody głównej, widzimy, że podejmują współpracę z lokalnym środowiskiem:  lekarzami rodzinnymi, pielęgniarkami, działaczami społecznymi, księżmi proboszczami, aptekarzami, nauczycielami, a także mediami lokalnymi” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu Zdrowa Gmina. „Dzięki takim zintegrowanym działaniom są w stanie dotrzeć z wiedzą na temat ważności wczesnej profilaktyki i skutecznego leczenia chorób nowotworowych do szerokiego grona odbiorców i na tym nam zależy najbardziej” – dodaje.


Sierpień jest ostatnim miesiącem zmagań gmin. We wrześniu spośród 109 gmin, które nadesłały projekty działań propagujących prewencję chorób nowotworowych, na podstawie analizy statystyk jury określi próg kwalifikujący do drugiego etapu konkursu.

W ramach drugiego etapu jury konkursu będzie oceniać nadesłane przez gminy projekty oraz wyłoni 10 najlepszych. Będzie można się z nimi zapoznać na stronie konkursu www.konkurszdrowagmina.pl i zagłosować na najlepszy z nich. Projekt, który otrzyma największą liczbę głosów wśród internautów otrzyma „Wyróżnienie Publiczności”.

Gmina Fajsławice z województwa lubelskiego znalazła się wśród gmin, które nadesłały projekty. W ramach przygotowanego programu promującego postawy prozdrowotne pt. „Dbajmy o siebie – to się opłaca” gmina zaplanowała wiele działań na 2011 i 2012 rok.

„Zależy nam na promocji zdrowego stylu życia wśród mieszkańców naszej gminy. Przygotowany przez nas projekt działań promujących profilaktykę nowotworową obejmuje cykl spotkań w szkołach i wykłady edukacyjne dla kobiet zrzeszonych w Gminnym Kole Aktywnych Kobiet, organizację wyjazdów na badania, rodzinnych festynów podczas których będziemy zachęcać do korzystania z programów profilaktycznych. Chcielibyśmy także objąć szczepieniami przeciwko HPV  nastoletnie mieszkanki Fajsławic” – opowiada Feliksa Gorzkowska odpowiedzialna za działania w ramach konkursu Zdrowa Gmina na terenie gminy Fajsławice. „Planujemy zaangażować jak najwięcej osób: młodzież działającą w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, pracowników SANEPID-u, lekarzy przyjmujących w gminnych ośrodkach zdrowia, pracowników Urzędu Gminy oraz innych zakładów pracy działających na terenie gminy” – wylicza.


Laureatów konkursu poznamy 23 września podczas gali finałowej w Warszawie. Trzy najlepsze gminy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy oraz nagrody finansowe (I miejsce – 100 000 zł, II miejsce – 50 000 zł, III miejsce – 25 000 zł) na realizację opisanych działań. Na uroczystości zostaną także zaprezentowane wyniki dotyczące wzrostu zgłaszalności na badania mammograficzne i cytologiczne wśród jednostek biorących udział w konkursie. 

W lipcu spośród 6 województw, na terenie których realizowana jest druga edycja konkursu, najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania w kierunku wykrywania raka piersi odnotowało województwo opolskie – 5,87%, zaś w kierunku raka szyjki macicy województwo lubelskie – 1,66%.

Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy „Kwiat Kobiecości” oraz Stowarzyszenie Europacolon Polska.

Wśród patronów honorowych znajdują się również: Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska, Minister Zdrowia Pani Ewa Kopacz, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, Opolski Oddział Wojewódzki NFZ, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Opolskiego,  Wojewoda Mazowiecki, Wojewoda Lubelski, Wojewoda Łódzki, Wojewoda Świętokrzyski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Opolski oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP 1, Serwis Samorządowy PAP, Gazeta Samorządu i Administracji, Rynek Zdrowia, portal rynekzdrowia.pl, portal Medonet.pl, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz telewizje regionalne – TVP Warszawa, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Kielce i TVP Opole.

Partnerami konkursu są: PZU, GlaxoSmithKline i Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.

Komentarze do: Ostatni miesiąc aktywności w ramach konkursu Zdrowa Gmina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz