Szukaj

Guzki w piersiach

Podziel się
Komentarze0

Kiedy kobieta wyczuje guzki w piersiach, od razu myśli o najgorszym. Jednak nie każdy guzek musi być złośliwy i oznaczać raka. Sprawdź, jak przeprowadzić samodzielne badanie piersi, które pozwoli ci na szybkie wykrycie zmian.

Guzki w piersiach

Większość guzków, bo aż 8 na 10, nie są złośliwe. Jednak bez wątpienia wszystkie powinny być dokładnie zbadane ze względu na istniejące ryzyko pojawienia się nowotworu.

Same badania nie są przeprowadzane po to, aby wykryć raka, ale po to, by upewnić się, że go nie ma. Dlatego tak ważną rolę w życiu kobiety odgrywa samobadanie – nic nie kosztuje, a może mieć ogromny wpływ na zdrowie a nawet i życie. Jednak nie zwalnia to nas kobiet z obowiązku systematycznych badań ginekologicznych, podczas których lekarz przeprowadza tak zwane badanie palpacyjne (badanie piersi palcami). Ważne jest również wykonanie USG i mammografii.

Samodzielne badanie piersi

Samodzielne badania piersi powinny być wykonywane rutynowo. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy pojawił się nowy guzek. Skuteczność jest dyskusyjna, ale lekarze zachęcają kobiety, aby przeprowadzały kontrolne samobadania. Wielu ze specjalistów uważa, że jest to sposób na wczesne wykrycie nowotworu, ponieważ kto jak nie my sami znamy najlepiej swoje ciało.

Oglądanie stanu piersi w pozycji stojącej

Jeżeli miesiączkujesz, najlepszą chwilą na przebadanie piersi jest 7.-10. dzień cyklu. Guzki wynikające ze zmian nowotworowych zazwyczaj nie są bolesne. Aby sprawdzić, czy pojawił się jakiś obrzęk, zgrubienie lub guzek, szukaj ich ręką. Jeśli zaniepokoją cie jakieś zmiany, koniecznie powiadom o tym swojego lekarza.

Aby obejrzeć swoje piersi, musimy stanąć przed lustrem ze spuszczonymi luźno rękami wzdłuż ciała. Należy zwrócić uwagę na wszystko: zmiany w wyglądzie, obrzęk, kolor, dołki, wciągnięcia skóry, kształt i wielkość brodawek. Każda zmiana może mieć wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy również, aby dokładnie obejrzeć górną część piersi dochodzącą do pachy.

Obserwację biustu należy zrobić nie tylko z przodu, ale także z profilu. W tym celu musimy spleść ręce z tyłu głowy i obrócić się tak, abyśmy mogły obejrzeć biust z jednej i z drugiej strony.

Kolejny etap badań polega na oparciu dłoni na biodrach i naciskanie ich tak mocno, aby zmiana w napinaniu mięśni klatki piersiowej była widoczna. Jeśli pojawią się jakieś guzki, to właśnie w tej pozycji możemy zaobserwować wyraźne zmiany.

Następnie pochylając się do przodu musimy obejrzeć piersi i sprawdzić, czy nie są widoczne zagłębienia lub pofałdowania skóry, zmiany w kształcie piersi lub wciągnięcia brodawek. Pamiętajmy, aby wszystkie te obserwacje robić z użyciem lustra. Ciężko będzie nam obejrzeć cały biust bez odbicia lustrzanego.

Badanie dotykowe w pozycji leżącej

Aby wykonać to badanie, należy położyć się wygodnie na plecach i podłożyć prawą rękę pod głowę.  Takie ułożenie spowoduje, że część piersi przesunie się w kierunku mostka, dając lepszy dostęp i znacznie ułatwi nam badanie. Kobiety, które maja duży biust powinny podłożyć pod lewy bark poduszkę.

Badanie prawej piersi wykonuje się lewą ręką. Musimy mocno uciskać pierś dłonią. Jednym ze sposobów jest przemieszczanie dłoni po całym obszarze piersi. Badanie musimy przeprowadzić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu gruczołu. W trakcie przeprowadzanego badania powinniśmy dłoń trzymać równolegle do powierzchni skóry i dotykać pierś całą jej powierzchnią, nie tylko końcami palców.

Tak samo jak w poprzednim samobadaniu w tym także należy zwrócić uwagę na górną część piersi, która odchodzi od pachy. Rak piersi może powodować przerzuty do węzłów chłonnych pachy i okolicy nadobojczykowej. Stan węzłów można sprawdzić dzięki samodzielnemu badaniu. Musimy dłonią dokładnie sprawdzić pachę oraz dołki nadobojczykowe, czy węzły chłonne nie są powiększone.

W taki sam sposób przeprowadzamy badanie drugiej piersi. Róbmy to dokładnie całą dłonią, bez pominięcia żadnych z wymienionych wcześniej czynności.

Sposoby badania piersi

Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów

Badanie rozpoczynamy od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu. Przesuwamy się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki. W ten sposób sami zbadamy cały gruczoł piersiowy.

Ruchy promieniste

Aby przeprowadzić badanie w ten sposób, należy podzielić pierś w sposób podobny do tarczy zegara. Następnie musimy przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3, 4, itd., zataczając niewielkie koła dopóki nie zbadamy całej piersi.

Ruchy góra – dół

W tym sposobie badania dzielimy pierś na wąskie pionowe paski. Musimy kierować ruchem ręki na przemian do góry i do dołu zataczając małe koła. Ten sposób podobnie jak poprzednie pozwoli nam dokładnie przebadać całą pierś.

Pamiętajmy, aby przeprowadzić badanie na obu piersiach.

Mammografia

Mammografia to nic innego jak prześwietlenie. Jednak nie jest ono przeprowadzane tak jak prześwietlenia innych części ciała.

Badanie to pozwala wykryć guzki, których nie da się wyczuć podczas badania przez lekarza. Mammografia jest bardzo ważna, ponieważ jest to badanie, które pozwala ratować nie tylko zdrowie ale i życie wielu kobiet. Wykrywa ona nowotwór piersi w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu istnieje bardzo duża szansa na wyleczenie. Nie jest jednak to badanie idealne i wystarczające. Zdarza się, że od czasu do czasu nie są wykryte istniejące już guzki. Dlatego, aby mieć całkowita pewność, czy pojawiły się jakieś zmiany, należy połączyć mammografię z systematycznym badaniem piersi.

Wśród lekarzy nie ma zgodności co do wieku, w którym powinniśmy zacząć systematyczne badania mammograficzne. Piersi kobiet w młodym wieku są często zbyt gęste, aby można było je dokładnie prześwietlić. Jednak u młodych kobiet rzadko rozwija się rak sutka.

Niepokoje kobiet są bardzo zróżnicowane, dlatego ostateczna decyzja, co do rozpoczęcia profilaktycznych badań, powinna należeć do nas i naszego lekarza.

Co powinno nas zaniepokoić?

Pamiętajmy, że nie każda zmiana może być oznaką najgorszego. Jednak kiedy zaobserwujemy już coś, co może nas zaniepokoić, to nie powinniśmy panikować, ale udać się do lekarza.

Zmiany, które mogą nas martwić:

  • Przebarwienia skóry na piersiach
  • Zmiana kształtu lub wielkości piersi
  • Guzek wyczuwalny pod palcami
  • Zmiany na skórze piersi
  • Wyciek płynu z brodawki
  • Ból, który pojawia się tylko w jednej piersi
  • Obrzęk pod pachą, który może być efektem powiększonych węzłów chłonnych
  • Owrzodzenie lub krostka w okolicy brodawki

Czasem warto poświęcić chwilę, aby wykonać samobadanie. Pamiętajmy, że może to mieć duże znaczenie w odpowiednio wczesnym diagnozowaniu. Starajmy się jednak nie wyciągać pochopnych wniosków, ponieważ nadmierny stres nam nie pomoże. Dbajmy o nasze piersi o wykonujmy samodzielne badania systematycznie.

Komentarze do: Guzki w piersiach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz