Szukaj

Osoby starsze mogą potrzebować więcej witaminy D, żeby zapobiec problemom z poruszaniem się

Podziel się
Komentarze0

Według nowych badań, nad którymi pracowało Wake Forest Baptist Medical Center, osoby starsze, które nie otrzymują wystarczająco dużo witaminy D – poprzez odpowiednią żywność, suplementy diety czy słońce – mogą być narażone na większe ryzyko rozwoju niepełnosprawności, bądź problemów z poruszaniem się„Nie są to pierwsze badania, które zwracają uwagę na związek między witaminą D a początkiem ograniczeń ruchowych u osób starszych”, powiedziała autorka badania, Denise Houston, Ph.D., R.D., epidemiolog do spraw żywienia z Wydziału Geriatrii i Gerontologii z Wake Forest Baptist Medical Center. Houston bada witaminy D oraz ich wpływ na fizyczne funkcjonowanie człowieka.

Badanie, opublikowane w tym miesiącu w internetowym wydaniu Journal of Gerontology: Medical Sciences zawierało analizę związku między witaminą D a początkiem niepełnosprawności i problemów z mobilnością. Opierało się na danych z National Institute on Aging's Health, Aging, and Body Composition (Health ABC), które były gromadzone przez sześć lat. Ograniczenie mobilności i niepełnosprawność są definiowane jako wszelkie trudności z poruszaniem się, niemożność chodzenia bądź wspinania się po schodach.

Ze społeczności liczącej 3 075 mężczyzn i kobiet rasy białej i czarnej w wieku 70-79 lat, która została zapisana do badania, wykorzystano dane na temat 2 099 uczestników. Nie stwierdzono u nich trudności z przejściem jednej czwartej mili, wejściem na 10 schodków czy wykonaniem podstawowych, codziennych czynności życiowych. Byli oni również wolni od choroby zagrażającej życiu. Poziom witaminy D we krwi był zmierzony na początku badania. Występowanie ograniczeń mobilności i niepełnosprawności było oceniane podczas corocznych wizyt kontrolnych na przemian z wywiadami telefonicznymi co sześć miesięcy. Badanie trwało sześć lat.

"Zaobserwowaliśmy 30 % zwiększenie ryzyka rozwoju problemów z poruszaniem się u ludzi starszych, którzy mieli niski poziom witaminy D oraz prawie dwukrotnie większe ryzyko rozwoju niepełnosprawności", powiedziała Houston.

Houston wyjaśniła, że witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni, więc wielce prawdopodobne jest, iż niski poziom tej witaminy we krwi, może spowodować mniejszą wytrzymałość mięśni, a tym samym mniejszą sprawność fizyczną. Niski poziom witaminy D może również spowodować cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i choroby płuc, które są częstymi przyczynami spadku sprawności fizycznej. Houston powiedziała, że witamina D jest produkowana naturalnie w organizmie człowieka, poprzez wystawienie skóry na słońce,  jedzenie pokarmów zawierających witaminę D, takich jak mleko, soki i zboża, a także przez zażywanie odpowiednich suplementów.

"Około jedna trzecia osób starszych ma niski poziom witaminy D", stwierdziła. "Trudno uzyskać wystarczającą ilość tej witaminy poprzez samą dietę. Osoby starsze, które nie spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, mogą wspomagać się suplementami witaminy D".

Aktualne zalecenia krajowe dla osób powyżej 70 lat, to uzyskanie 800 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D na dobę za pomocą diety lub suplementów. Houston podkreśliła, że obecne zalecenia dietetyczne oparte są wyłącznie na wpływie tej witaminy na zdrowie kości.

"Większe ilości witaminy D mogą być potrzebne do zachowania siły mięśniowej i sprawności fizycznej", powiedziała. "Jednakże, badania kliniczne są konieczne do ustalenia, czy zwiększenie jej poziomu poprzez dietę lub suplementy ma wpływ na funkcjonowanie fizyczne."
 

Komentarze do: Osoby starsze mogą potrzebować więcej witaminy D, żeby zapobiec problemom z poruszaniem się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz