Szukaj

Dlaczego diety nie zawsze pomagają schudnąć?

Osoby z nadwagą w dużym stopniu same odpowiedzialne są za swój stan zdrowia. Jednak istnieją obszary w mózgu, które w żadne sposób nie ułatwiają im zadania i powodują, że zrzucenie zbędnych kilogramów staje się bardzo trudne. Naukowcy są w trakcie badań nad wyjaśnieniem tego fenomenu. 

Dlaczego diety nie zawsze pomagają schudnąć?
Dlaczego otyłym kobietom trudniej jest odmówić sobie kawałka czekolady niż ich koleżankom o normalnej wadze ciała? Co sprawia, że tak się dzieje i jak temu zapobiec? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć specjalnie powołany zespół naukowców z całego świata. Jego zadaniem jest przeprowadzenie pięcioletnich badań na tym tematem.

Po tym hot dogu będzie jeszcze grubsza!

Małe dzieci na ulicy najczęściej głośno mówią to, czego dorośli boją się powiedzieć: Czy ona naprawdę nie może odmówić sobie tego loda? Przecież jest już wystarczająco gruba. Według powszechnej opinii ludzie otyli są sami sobie winni. Poprzez zły tryb życia i brak pohamowań doprowadzili swoje ciało do choroby otyłości. W jakim stopniu za nadwagę odpowiedzialność przejmują sami zainteresowani pozostaje nadal niewyjaśnionym.

- Niektóre badania wskazują na zupełnie inne przyczyny przybierania na wadze - wyjaśnia doktor Burkhard Pleger, starszy lekarz w Klinice Neurologicznej Uniwersytetu w Lipsku. - Regiony mózgu odpowiedzialne za wynagradzanie wpływają także na nasze nawyki żywieniowe. Udowodnione zostało, że są one inaczej ukształtowane u osób z nadwagą, aniżeli u osób nie posiadających tego problemu. Nie jest jeszcze jasnym czy skłonności do nadwagi są uwarunkowane genetycznie, czy też zmiany te wywołuje proces długotrwałego nadmiernego objadania się.

Bo dziś mi się należy!

Podczas dokładnej obserwacji tych rejonów mózgu naukowcy dostrzegli znaczne różnice pomiędzy kobietami, a mężczyznami. U kobiet regiony mózgu, które są odpowiedzialne za wspieranie automatycznych i celowych zachowań zmieniają się tym bardziej, czym większa jest waga ciała.

- W przeprowadzonych eksperymentach kobiety z nadwagą, w odróżnieniu od kobiet o normalnej wadze, częściej przydzielały sobie nagrody i pochwały, mimo iż wiedziały, że ogólne skutki działania będą negatywne - wyjaśnia dr Annette Horstmann, neurobiolog w Klinice Neurologicznej im. Maxa Plancka w Lipsku.

Dlatego właśnie kobiety o wiele chętniej i łatwiej zdecydują się na kawałek czekolady, mimo że złamie to ich postanowienie o diecie i przyczyni się do popsucia sylwetki i ogólnego wyglądu ciała. U mężczyzn nie wykryto zależności pomiędzy wagą ,a skłonnościami do nadmiernego wynagradzania się- kontynuuje Horstmann. Tak duże różnice w pewnych obszarach mózgu skłaniają naukowców do tezy, iż kobiety muszą posiadać o wiele mocniejszą siłę woli niż mężczyźni, aby odmówić sobie przyjemności. - Równocześnie wyjaśniałoby to dlaczego u kobiet z nadwagą stosowanie diet nie przynosi żadnego oczekiwanego skutku- tłumaczy ekspertka.

Niegroźne łakomstwo czy poważne uzależnienie?

Sytuacja jest porównywalna z symptomami innych chorób związanych z uzależnieniami takimi jak: silne pragnienie, brak samokontroli i potrzeba zażywania coraz większych dawek. Dlatego może być konieczne leczenie problemów z nadwagą w ten sam sposób jaki leczy się ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków - mówi profesor Joseph Claßen, dyrektor Kliniki Neurochirurgicznej na Uniwersytecie w Lipsku. Eksperci radzą, aby terapia w walce z otyłością składała się z opieki psychologicznej oraz edukacji żywieniowej dopasowanych indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

 

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Dlaczego diety nie zawsze pomagają schudnąć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz