Szukaj

Ranking najskuteczniejszych diet

Dieta to nic innego, jak zmiana sposobu odżywiania, w którym uwzględnia się konkretną ilość i jakość pożywienia, a także sposób jego przygotowania. Dobranie odpowiedniej diety to zastępowanie zdrowymi produktami ich niezdrowych odpowiedników.

Ranking najskuteczniejszych diet

Nie ma kobiety na tym świecie, która chociaż raz nie była na diecie. My kobiety, próbujemy wszystkiego, żeby dojść do wymarzonej sylwetki, więc wszystkie diety jakie kiedykolwiek zostały wymyślone nie są nam obce. Z tej okazji powstał ranking diet, które cieszą się największą popularnością i... skutecznością, choć nie zawsze są najzdrowszym rozwiązaniem.

Ranking najskuteczniejszych diet:

Miejsce 10: Głodówka

Stosując głodówkę można pić jedynie wodę mineralną i ziołowe napary. W niektórych przypadkach można dołączyć soki warzywne i rozcieńczone buliony warzywne. Na tydzień przed rozpoczęciem diety należy ograniczać spożywanie białka.

Głodówka to dieta na jeden, albo dwa dni. Pozwala skurczyć rozciągnięty od nadmiernego jedzenia żołądek i daje uczucie oczyszczenia i lekkości.

W wyniku stosowania głodówki tracimy nie tylko tłuszcz, ale także mięśnie. Jest szkodliwa dla osób chorych na cukrzycę. Istnieją też przeciwwskazania: wrzody żołądka, nadczynność tarczycy, przebyte nowotwory czy podeszły wiek. Post może powodować apatię, zawroty głowy, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie. Zanim rozpocznie się głodówkę, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Miejsce 9: Dieta Diamondów

Dieta Diamondów zabrania łączenia białek i węglowodanów w jednym posiłku, a także używania cukru, ze względu na to, że czas trawienia poszczególnych produktów jest różny. W tej diecie należy pić dużo wody i spożywać duże porcje warzyw i owoców. Głównym celem diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn, które zalegają w przewodzie pokarmowym.

Dzięki tej diecie można zgubić od 2 do 3 kilogramów tygodniowo. Problemem jest to, że nie tłumi uczucia głodu. Napady obżarstwa występują zwykle w godzinach wieczornych. Zmienia się tryb przemiany materii. Stosowanie jej przez dłuższy czas może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego zalecana jest na dwa-trzy tygodnie.

Miejsce 8: Dieta Kopenhaska

To 13 dniowa dieta cud. Jest wymagająca i restrykcyjna. Osoba, która podejmuje się jej stosowania powinna charakteryzować się silną wolą. Po 13 dniach efekty są mniej lub bardziej widoczne, ale faktem jest, że z pewnością takowe występują. W ciągu tych trzynastu dni można zrzucić od 7 do 20 kilogramów.

Podczas gdy średnie zapotrzebowanie na kalorie w przypadku dorosłej kobiety to około 2500 kcal – przy diecie wartość ta schodzi do zaledwie 800.

Dieta jest monotonna, a stosowanie jej grozi niedoborem witamin. Zdarzają się omdlenia, wysuszona skóra, połamane paznokcie, rozdrażnienie, nieustające uczucie głodu, metabolizm znacznie zwalnia. Odchudzanie polega głównie na utracie wody z organizmu, a nie tkanki tłuszczowej. Po przejściu diety bardzo szybko pojawia się efekt jojo – organizm jeszcze długo po diecie przystosowuje się do normalnego odżywiania, stąd szybkie przybieranie na wadze.


Miejsce 7: Dieta zgodna z grupą krwi

Mówi się, że to dieta, która powinna towarzyszyć przez całe życie. Zasada, która jej przyświeca to: żywność dla jednego człowieka może być trucizną na drugiego. Dieta dzieli produkty na wskazane, neutralne i niewskazane, których należy unikać. Dodatkowo przy każdej grupie krwi widnieje lista produktów, które powodują chudnięcie lub tycie.

Odchudza w taki sposób, że zawęża pole produktów po które możemy sięgnąć, a co za tym idzie – zdecydowanie mniej jemy. Istnieje możliwość powstania anemii lub odwapnienia kości. Zakończenie kuracji skutkuje efektem jo-jo.

Miejsce 6: Dieta plaż południowych

Produkty spożywane są według wartości indeksu glikemicznego. Im niższy indeks glikemiczny tym lepiej – powoduje to chudnięcie. Przez pierwsze dwa tygodnie spożywamy tylko chudy nabiał, drób, jajka, wołowinę, ryby i warzywa. W tym czasie można schudnąć od 3 do 6 kilogramów. Następny etap to dołączenie węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Kuracja twa do momentu osiągnięcia zadowalającej nas wagi. Aby nie dopuścić do efektu jo-jo, po zakończeniu kuracji dobrze jest unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Dieta w swojej oryginalnej wersji jest bezpieczna i zdrowa – nie powoduje niedoborów składników odżywczych.

Miejsce 5: Dieta Cambrige

W jej skład wchodzą gotowe koktajle, zupy i batony. W jednym posiłku znajdziemy nie więcej niż 140 kcal.


Gotowe produkty są zaopatrzone w składniki mineralne, dlatego dieta nie jest groźna dla zdrowia. Jest monotonna, ale wygodna w użyciu, bo nie trzeba specjalnie gotować. Niestety, jest też droga, gdyż gotowe produkty nie należą do najtańszych.

Można ją stosować tylko po konsultacji z lekarzem i przez bardzo krótki czas. Po zakończeniu i powrocie do normalnego żywienia natychmiast pojawia się efekt jo-jo.

Miejsce 4: Dieta Ducana

Dosyć kontrowersyjna dieta, ale za to jedna z najpopularniejszych w ostatnim czasie. Składa się z trzech faz: I faza (trwa 5 dni): gotowane mięso, chude sery. II faza (trwa do momentu dojścia do upragnionej wagi): Białko jedzone naprzemiennie z warzywami (pomidory, ogórki, rzodkiewka, papryka, marchewka, szpinak, brokuły, kapusta). III faza (długość zależy od ilości straconych kilogramów; kilogramy mnożymy razy 10 co daje nam ilość dni jaką powinniśmy stosować III fazę) : powrót do bardziej urozmaiconej diety, ale jeden dzień w tygodniu przeznaczony jest na samo białko.

Waga spada w szybkim tempie – na początku nawet 1 kilogram w ciągu dwóch dni.

Przy długim stosowaniu dieta może powodować choroby nerek ze względu na dużą ilość białka obecną w menu. Zwiększa to także ryzyko powstawania nowotworów oraz sprzyja niedoborom stadników mineralnych i witamin.

Miejsce 3: Dieta Ornisha

Dieta oparta na spożywaniu roślin. Zakłada, że człowiek powinien spożywać 75% węglowodanów, 15% białka i 10 % tłuszczów. Można jeść chude sery, natomiast na mięso trzeba uważać, bo nawet chude mięso ma ponad 30% tłuszczu. Na bok odchodzą też masło, oliwa z oliwek, orzechy czy awokado. Dieta całkowicie wyklucza słodycze i alkohol.

Masa ciała spada około 1 kilograma w ciągu tygodnia.

Zbyt mała ilość tłuszczów w diecie grozi niedoborami aminokwasów i witamin, które rozpuszczalne są jedynie w tłuszczach.

Miejsce 2: Dieta Zone

Według tej diety, węglowodany pochodzące od zbóż, skrobi, makaronów i ryżu są przyczyną otyłości. Zalecane jest ograniczenie spożywania tych produktów przy jednoczesnym wprowadzeniu dużej ilości białka i tłuszczów. Idealny będzie układ: 30% białka, 30% tłuszczów, 40% z węglowodanów. Zabronione jest spożywanie napojów z kofeiną i alkoholu. Zalecane jest spożywanie posiłków o stałych porach.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni można stracić od 2 do 3 kilogramów, później od 1 do 3 kilogramów miesięcznie.

Dieta nie powinna prowadzić do niedoborów składników odżywczych i do efektu jo-jo.

Miejsce 1: Dieta dr Kwaśniewskiego

Głównym składnikiem, jaki znajduje się w diecie jest tłuszcz – i to ten najbardziej niezdrowy, bo pochodzenia zwierzęcego. Węglowodany złożone, a także warzywa i owoce zostały całkowicie wyeliminowane. Taki sposób odżywiania bardzo szybko zaspokaja głód – po kilku dniach nie ma się już apetytu na tłuste jedzenie, stąd utrata wagi.

Dieta obiecuje utratę wagi w wysokości 5 kilogramów w ciągu miesiąca.

Należy pamiętać, że jedzenie dużej ilość tłuszczów może prowadzić do miażdżycy. Tłuszcze są odpowiedzialne za obciążanie układu pokarmowego, zaś brak warzyw i owoców w diecie to brak witamin, składników mineralnych i antyoksydantów.

Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Ranking najskuteczniejszych diet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz