Szukaj

Jak wprowadzić w życie dietę Andersona?

Dieta Andersona, zwana inaczej dietą rozdzielną, to skuteczny i długotrwały, acz nie szalenie szybki, sposób na schudnięcie. Ubywa około 1 kilogram tygodniowo i w przeciwieństwie do większości pozostałych diet, jej przestrzeganie jest stosunkowo łatwe.

Jak wprowadzić w życie dietę Andersona?

Rozdzielać co od czego?


Doktor Anderson odkrył, że produkty odpowiednio zestawione są spalane dużo szybciej, niż te łączone przypadkowo. Dieta rozdzielna polega więc przede wszystkim na niełączeniu produktów bogatych w białko z produktami węglowodanowymi. Dzięki temu jedzenie zostanie szybciej strawione i toksyny nie będą zatrzymywać się w organizmie.

Założeniem diety jest stopniowe zrzucenie wagi, utrzymanie jej na odpowiednim poziomie, a także zdobycie nawyku zdrowego żywienia, które przyczynia się do dobrego stanu naszego ciała.
W jadłospisie należy dążyć do małej ilości mięsa, mleka i jajek oraz dużej ilości warzyw, kiełków, owoców, produktów pełnoziarnistych. Dobrze jest wykorzystywać smaczne i świeże produkty sezonowe i regionalne.

Na początek parę zasad

Podobnie jak w innych dietach, zakazane jest przede wszystkim podjadanie nocne, które źle wpływa na układ trawienny, a w konsekwencji na naszą wagę. Od 20.00 do śniadania dozwolone są jedynie niesłodzone soki owocowe. Dzień należy zacząć lekkim śniadaniem i aż do godzin popołudniowych (około godziny 16) zadowalać się niskokalorycznymi przekąskami. Mniej więcej od 16 do 20 można zaspokajać głód – pamiętając jednak o zasadzie rozdzielania. Ważną rzeczą jest również, by wstawać od stołu, gdy tylko poczujemy uczucie sytości.


Podział na grupy

Poniżej znajduje się podział na grupy żywieniowe ze wskazówkami jak można je łączyć.

GRUPA 1
węglowodany złożone (rozkład węglowodanów złożonych wymaga większej ilości energii niż rozkład węglowodanów prostych)
np. zboża pełnoziarniste (w tym pełnoziarnisty chleb, makaron, krakersy itp.), brązowy ryż, ziemniaki, warzywa strączkowe, owoce suszone, miód

ŁĄCZENIE: można łączyć z grupą 4 lub wewnątrz grupy 1

GRUPA 2
białko roślinne (niezbędnie ważny składnik budulcowy komórek)
mleko sojowe, tofu, seitan/tempeh (mięso sojowe)
ŁĄCZENIE: można łączyć z grupą 1 i 4, można stosować tylko jeden rodzaj białka roślinnego w posiłku

GRUPA 3

białko zwierzęce (należy ograniczać, ponieważ zbyt duża ilość obciąża przemianę materii i nerki)
np. drób, mięso z królika, cielęcina, wołowina, jagnięcina, dziczyzna, ryby, jaja, mleko pełne i zsiadłe, jogurt naturalny, twaróg, ser żółty
ŁĄCZENIE: można łączyć z grupą 4 lub wewnątrz grupy 3

GRUPA 4
produkty neutralne
wszystkie: sałaty liściowe, warzywa surowe i gotowane, kiełki i zarodki, orzechy, owoce (z wyjątkiem suszonych), oleje roślinne i tłoczone, margaryna i tłuszcz roślinny, masło, śmietana
ŁĄCZENIE: można łączyć  z wszystkimi grupami, UWAGA! masło i śmietana nie mogą być łączone.

Jak Anderson ma się do obiadu?


Po paru dniach stosowania diety rozdzielnej łatwo będzie wprowadzić ją na stałe w życie. Może nawet ułatwić pewne sprawy, np. zamiast ziemniaków, mięsa i sałatki przygotowuje się tylko dwa elementy obiadu. Warto też pamiętać o niskokalorycznych przystawkach, szklanka wody lub duża ilość surówki przed obiadem wywoła uczucie sytości przed przystąpieniem do dania głównego.

Wystarczy nabyć odrobinę wprawy w stosowaniu diety i jej utrzymanie będzie mało kłopotliwe. Jej zdecydowanymi plusami są łatwość w przygotowaniu posiłków i ich różnorodność oraz duża dowolność w dobieraniu produktów, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad. Jest również odpowiednia dla osób pracujących i uczących się, ponieważ główny posiłek przypada na późne popołudnie. W dodatku jest zdrowa i nie zakłada głodzenia się ani ekstremalnych wyrzeczeń.

Komentarze do: Jak wprowadzić w życie dietę Andersona?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz