Szukaj

Jaka dieta jest najlepsza dla alergików?

Są różne typy alergii. Może być to alergia wziewna (uczulenie na pyłki i roztocza), kontaktowa, a nawet psychoalergia. Jednym z najczęściej występujących rodzajów jest alergia pokarmowa. Jeśli organizm źle reaguje na pewne produkty spożywcze, warto zastanowić się, co należy wyeliminować, a co włączyć do naszej diety.

Jaka dieta jest najlepsza dla alergików?

Alergeny to antygeny pochodzenia zewnętrznego wywołujące reakcję uczuleniową organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wszelkie objawy alergiczne. Znaleźć je możemy w wielu produktach, które spożywamy każdego dnia. Zawierają je m.in. mleko (zarówno krowie, jak i kozie), jaja (kurcze, kacze, przepiórcze i inne), jabłka, marchew, seler, pietruszka, jak też soja.

Istnieją także produkty, które wprawdzie nie wyleczą całkowicie alergii, ale mogą łagodzić jej objawy. Są to m.in. witamina C z kwercetyną (hamuje wytwarzanie histaminy), miód (działa jak naturalny antybiotyk) oraz napar z pokrzywy.

Dieta antyalergiczna lekarstwem na całe zło?

Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie osoby, która chce przejść na dietę antyalergiczną? Rozpoczynając dietę, szczególnie opartą o żywność bezglutenową, nie można poprzestawać na wyeliminowaniu szkodliwego składnika. Zanim zaprzestanie się jego spożywania należy poznać wszystkie możliwości zastąpienia go jego odpowiednikiem, w przeciwnym razie organizm może nie mieć dostarczonych wszelkich potrzebnych składników, takich jak białka, witaminy lub inne mikroelementy. Jednostajna dieta ograniczona np. tylko do 10 produktów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych reakcji alergicznych na produkty, ciągle podawane choremu. Jeśli więc wyklucza się z diety gluten i kukurydzę, nie wolno spożywać wyłącznie ryżu i ziemniaków, ale należy sięgnąć także po sorgo, jagły, grykę, amarantu i tapiokę.


W chwili wprowadzania nowych produktów trzeba pamiętać, że musi odbywać się to ostrożnie – w małych ilościach i dłuższych odstępach czasu. Najlepiej zacząć od jednego produktu, spożyć go w małej ilości w poniedziałek, a następnie kolejny w piątek. Jeżeli pomiędzy tymi dawkami wystąpią jakieś niepokojące objawy, oznacza to, że ten składnik jest szkodliwy i należy go unikać. Warto jednak pamiętać, że niektóre objawy takie jak wymioty, biegunki, ból brzucha mogą być wynikiem tego, że organizm nie potrafił sobie poradzić z przyswojeniem produktu lub po prostu podano go jednorazowo zbyt wiele.


Różnorodne pyłki roślinneŚluzówka układu pokarmowego u każdego alergika jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzona. Istnieje ryzyko choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, będących wynikiem wieloletniego uczulenia na kurz i roztocza kurzu domowego. W przypadku pyłkowicy często dochodzi do krzyżowego uczulenia między pyłkiem roślin a jednym ze składników pokarmowych (np. pyłek brzozy i jabłko).

Na początku diety należy więc podawać żywność gotowaną, rozdrobnioną i lekkostrawną, a całkowicie wyeliminować potrawy tłuste, pieczone i smażone. Takie działanie pozwoli zmniejszyć wrażliwość układu pokarmowego, jego regenerację i odbudowę. Również wywary z mięsa ze względu na swą ciężkostrawność są szkodliwe; zupy powinny być lekkie, przygotowane z wody, jarzyn, oleju tłoczonego na zimno z dodatkiem kasz, płatków i ewentualnie mięsa.

Obecnie każda wędlina zawiera w sobie niekorzystne dla alergików dodatki (konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze). Zdrowsze więc będzie spożywanie gotowanego mięsa z królika, przepiórki, jagnięcia, indyka lub dziczyzny, pieczonych w folii aluminiowej. Takie mięso nie będzie źle wpływało na już uszkodzony układ pokarmowy.

W przypadku alergii najlepiej jednak skonsultować swoją dietę z lekarzem, który pomoże ułożyć dietę w taki sposób, by nie wystąpiły kolejne niepożądane objawy. Pamiętajmy jednak, by przy wprowadzaniu diety zachować ostrożność i stosować się do zaleceń lekarskich.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Jaka dieta jest najlepsza dla alergików?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz