Szukaj

Czym kierować się w wyborze przekąsek między posiłkami?

Podziel się
Komentarze0

Głód może dopaść nas niespodziewanie. Podczas pracy, wykładu na uczelni, w podróży i przed telewizorem. Zazwyczaj sięgamy wtedy po pierwszą rzecz, jaka wpadnie nam w ręce. Tymczasem zdrowa przekąska to coś, co nie tylko zaspokoi łaknienie, ale także dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Czym kierować się w wyborze przekąsek między posiłkami?

Słodka ułuda

Najpopularniejsza przekąska w Polsce? Czekoladowy batonik. Im bardziej kaloryczny, tym lepiej. Dużym wzięciem cieszą się też tłuste rogaliki i pokryte grubą warstwą lukru pączki. Słodycze bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi, dzięki czemu odczuwamy nasycenie. Problem tylko, że na bardzo krótko. Po niedługim czasie znów jesteśmy głodni. I ponownie sięgamy po karmelowy przysmak. To błędne koło, które stanowi prostą drogę do nadwagi.

Co więcej, nagły wzrost,  a następnie gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi wywołuje poczucie senności i błogości. W dłuższym okresie nadmierne spożycie słodyczy może doprowadzić nie tylko do otyłości, ale także do chorób trzustki, cukrzycy czy miażdżycy.

Wartościowe białko


Zdrowa, pełnowartościowa przekąska przede wszystkim zaspokaja nasz apetyt i podtrzymuje tempo metabolizmu. Poziom glukozy we krwi utrzymuje się na stałym poziomie, a organizm, przyzwyczajony do takiego stanu rzeczy, nie odkłada zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

Najlepszym składnikiem wchodzącym w skład idealnej przekąski jest białko. Zaspokoi głód, nie powodując przyrostu wagi. Zamiast sięgać po niezdrowy batonik, warto zaspokoić głód naturalnym jogurtem, kefirem, maślanką czy twarożkiem. Owszem, produkty te nie są tak smaczne, jak mleczna czekolada, można jednak wzbogacić je o dodatkowe, pyszne składniki.


Wyborne dodatki

Najzdrowsze i najbardziej wartościowe są wszelkiego rodzaju bakalie. Orzechy aż kipią od zbawiennych dla naszego organizmu kwasów jedno- i wielonasyconych, które obniżają poziom poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto zawierają one białko oraz błonnik pokarmowy, a także uzupełniają dietę w witaminę E, potas i magnez.


Rodzynki bogate są w wapń i bor, które to składniki zapobiegają osteoporozie. Zawarte w nich witaminy z grupy B, cynk i potas pomagają utrzymać koncentrację, wspomagają pracę serca i poprawiają ogólny wygląd skóry. Rodzynki mają także pozytywny wpływ na działanie układu odpornościowego.

Swoich wiernych amatorów znajdą także pestki dyni, nasiona słonecznika i sezamu. Nie dość, że znakomicie zaspokajają głód, dostarczają także organizmowi cennych witamin i minerałów. Są przy tym niezwykle smaczne!

Doskonałym (i zdrowym!) antidotum na głód są także suszone owoce. Paczka moreli, śliwek czy jabłek skutecznie zaspokaja apetyt, wzbogacając nasza dietę w cenne witaminy z grupy B, żelazo oraz pomocny w trawieniu błonnik pokarmowy.

Postaw na świeżość!

Bakalie i suszone owoce są doskonałą alternatywą dla świeżych owoców i warzyw. Ale tylko poza sezonem! Wiosna i lato to miesiące, kiedy w ramach przekąski powinniśmy sięgać po to, co daje nam natura. Na rodzynki czy suszone banany przyjdzie czas podczas długich zimowych wieczorów.  Witaminy i minerały najlepiej czerpać prosto ze świeżych jabłek, pomarańczy czy pomidorów. Są niskokaloryczne, zaspokajają głód i smakują wybornie!

Przepisy na zdrowie

Internet aż kipi od pomysłów na zdrowe, pożywne i smaczne przekąski. Sałatki owocowe i warzywne, wzbogacone jogurtowym dipem i oprószone natką pietruszki to tylko niektóre z dziesiątek apetycznych propozycji. Zazwyczaj, gdy dopada nas głód, nie mamy czasu i możliwości na przyrządzenie posiłku. Wystarczy jednak soczyste jabłko czy dorodny pomidor, aby zaspokoić nasz apetyt.

Półki sklepowe kuszą kolorowymi batonikami, tabliczkami czekolad i wielosmakowymi cukierkami. To od nas zależy, czy sięgniemy po puste kalorie, czy raczej wybierzemy pożywną i zdrowa przekąskę.

Komentarze do: Czym kierować się w wyborze przekąsek między posiłkami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz