Szukaj

Dieta przy osteoporozie

Osteoporoza to choroba, która atakuje kości. Dotyka głównie kobiet po 50. roku życia. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy również matka kobiety, chorowała na osteoporozę, czyli istnieje możliwość "dziedziczenia" choroby. Osteoporoza zaatakować może również mężczyzn jak i dzieci, jednak takie przypadki są bardzo rzadkie.

Dieta przy osteoporozie

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej. Proces trwa ten przez wiele lat, a chory nie jest świadom postępowania choroby. Skutkuje on w osłabieniu struktury kości oraz pozbawieniu jej najbardziej przydatnych minerałów. Kość staje się coraz bardziej krucha i podatna na złamanie i wszelkiego rodzaju urazy. Naturalną koleją rzeczy jest, że wraz z wiekiem kości tracą na objętości i masie. Jednak ta choroba, znacznie pogłębia ten proces. Najczęstszymi przypadkami są kobiety po 50. roku życia i po menopauzie. Zdarzają się również sytuacje, w których na chorobę zapadają dzieci i mężczyźni. Jednak nie są to globalne przypadki. Duży wpływ ma na to styl życia i aktywność fizyczna.

Jak zapobiec osteoporozie?

W przypadku kobiet, choroba może mieć podłoże genetyczne, jednak istnieją skuteczne środki, które umożliwią profilaktykę. Trzeba również pamiętać, że nie jest to choroba uleczalna, dlatego warto jest dbać o siebie i odpowiednio redukować zagrożenie płynące z osteoporozy. Najważniejsze są oczywiście ćwiczenia fizyczne. Bez nich cała praca zapobiegająca chorobie może okazać się bezwartościowa. Nawet najlepsza dieta, nie połączona z aktywnością fizyczną może okazać się bezużyteczna. Kości muszą pracować, aby utrzymać jak najlepszą jakość. Jednym z najlepszych ćwiczeń jest bieg. Podczas biegania pracuje całe ciało i wszystkie mięśnie jak i kości,jednak ten rodzaj sportu uzależniony jest od stanu zdrowia danego człowieka. Dlatego zastąpić można go marszem lub dłuższymi spacerami. Jednak warto w takiej sytuacji dołożyć ćwiczenia w domu, takie jak przysiady, które przy okazji poprawiają pracę stawów. Należy również pamiętać o systematyczności wykonywanych ćwiczeń. Jeden dzień ćwiczenia w tygodniu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aktywność fizyczna niesie ze sobą przy okazji wiele innych korzyści jak poprawa krążenia krwi czy samopoczucia i witalności.

Dieta w osteoporozie

Następnym bardzo ważnym elementem kuracji zapobiegającej jest dieta. Jej najważniejszym składnikiem jest witamina D i wapń. Tego pierwszego składniku można dostarczyć skórze również poprzez pobyt na słońcu. Wystarczy 15-20 minut, by organizm pobrał odpowiednią dawkę tej witaminy. Jeśli chodzi o wapń, jego zalecaną dawką u kobiet przed menopauzą jest 1,000g. Po tym okresie, zapotrzebowanie rośnie do 1,500g. U mężczyzn przed ukończeniem 65 lat codzienna dawka magnezu również wynosi 1,000g, po ukończeniu 65 lat również wzrasta do 1,500g.

Produkty bogate w wapń:

  • mleko,
  • ser biały,
  • brokuły,
  • kalafior (również bogaty w kwas foliowy),
  • naturalne płatki śniadaniowe,
  • ryby.

Warto pamiętać, aby dieta w osteoporozie była różnorodna. Codzienne i jednolite spożywanie tych samych produktów nie tylko nie wpłynie korzystnie na organizm, ale również na nasze samopoczucie. Dieta w osteoporozie nie musi być żadnym wyrzeczeniem, wręcz przeciwnie może być smaczna i zdrowa. Smażona ryba na tłuszczu roślinnym z gotowanym kalafiorem to pyszny i pożywny obiad dla każdego. Jednak aby wapń był odpowiednio wchłaniany, potrzebuje on odpowiedniej dawki witaminy D, która umożliwia proces. Latem ten problem może zupełnie nie występować. Pojawić może się dopiero zimą. Dlatego po raz kolejny można udowodnić w ten sposób zalety płynące z jedzenia ryb, które właśnie posiadają w sobie witaminę D i kwas omega-3. Również płatki śniadaniowe bogate są w witaminę D. Odpowiednia ilość i systematyczność przyjmowania tych produktów, połączona z aktywnym trybem życia może okazać się najskuteczniejszą metodą zapobiegającą osteoporozie.

Zmiany przy osteoporozie

Oprócz zmian diety i stylu życia najważniejsze jest zrezygnowanie z używek. Zwłaszcza z palenia papierosów, które niesie ze sobą plagę różnorodnych komplikacji i problemów. Palenie dodatkowo powoduje zwiększenie wydalania wapnia z moczem oraz przyśpiesza ubytek witaminy D z organizmu. To samo tyczy się alkoholu, który jest wręcz „czyścicielem” organizmu z tej substancji. Wypłukuję on nie tylko wapń ale też inne potrzebne substancje i minerały. Niebezpieczny może okazać się również fosfor. Zawarty jest w napojach wysoko gazowanych i colo podobnych. Należy wyeliminować tego typu napoje ze swojego codziennego menu lub chociaż zredukować je do minimum.

Jak żyć z osteoporozą?

Choroba jest nieuleczalna. Życie może być znacznie utrudnione po ataku tej choroby. Najniebezpieczniejsze są oczywiście upadki, stłuczenia i innego typu kolizje kości. Osoba cierpiąca na osteoporozę musi być świadoma swojego stanu i zagrożeń płynących z otoczenia. Najprzydatniejsza może okazać się laska, która stanowić będzie bezpieczną podporę i wzmocnienie.   Należy unikać śliskich powierzchni i miejsc. W zimie, zwłaszcza o poranku najlepiej unikać wychodzenia na dwór, ponieważ drogi są oblodzone i bardzo niebezpieczne. Zdrowa osoba ulega w takiej porze nie jednemu wypadkowi. Istotne jest również obuwie, które powinno być odpowiednio dopasowane do stopy oraz podeszwa, która nie powinna być śliska. Również obowiązki domowe mogą przynieść wiele problemów, dlatego czasem warto zdać się na pomoc innych, a przy samodzielnych działaniach należy unikać nadmiernego schylania się. Wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy trzeba umieszczać na odpowiedniej wysokości. Niebezpieczeństwo może być również w łazience, jest tam bardzo ślisko. Warto zabezpieczyć łazienkę i zamontować w niej uchwyty, które pozwolą w przypadku nagłego poślizgu zachować stabilną pozycję.

Osteoporoza u dzieci

Choroba ta u dzieci występuje bardzo rzadko. Można podzielić ją na dwie grupy: wtórną i idiopatyczną. Ta pierwsza może być bardzo często niezauważana, zazwyczaj rozpoznać ją można dopiero, gdy dziecko złamie kość w sposób niewyjaśniony. Osteoporoza idiopatyczna dotyka raczej chłopców, ale jej występowanie jest wręcz znikome. Objawami osteoporozy u dziecka może być ból w kręgosłupie, udach, kostkach czy kolanach. W większości przypadków można również zauważyć trudności z chodzeniem u dziecka. Choroba najczęściej atakuje między 8 a 14 rokiem życia, więc młody człowiek jest w stanie poinformować o bólu, który go atakuje. Leczenie polega w dużej mierze na wyeliminowaniu przyczyny choroby. Niezbędne okażą się również zmiany trybu życia u dziecka, czyli odpowiednia ilość ruchu i dieta.

Leczenie osteoporozy

Jedyną możliwością leczenia tej choroby jest przyjmowanie lekarstw, które pomogą wzmocnić organizm. Jednak i tutaj mogą nastąpić pewne problemy. Wszystko zależy od stanu zaawansowania tej choroby u pacjenta. Dlatego konieczna jest odpowiednia konsultacja z lekarzem. U kobiet w okresie menopauzy, które m.in. doświadczają uderzeń gorąca, skuteczna okazać się może hormonalna terapia zastępcza. W zależności od stopnia choroby, wieku i płci zalecane są inne lekarstwa.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Dieta przy osteoporozie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz