Szukaj

Dietą w raka! Jak skutecznie zapobiegać nowotworom?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, iż odpowiednia dieta może uchronić nas przed chorobami nowotworowymi. Racjonalne odżywianie kładące nacisk na zdrowe produkty może przynieść nam więcej korzyści, niż przypuszczaliśmy. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Dietą w raka!  Jak skutecznie zapobiegać nowotworom?

Pij zieloną herbatę


Polaków do picia herbaty przekonywać nie trzeba. O ile jednak bezwarunkowo pokochaliśmy herbatę czarną, do innych gatunków jest się nam trudno przyzwyczaić. Tymczasem polski rynek bogaty jest w oferty producentów herbat czerwonych, białych i zielonych. Te ostatnie są bogatym  źródłem antyoksydantów (substancji ułatwiających eliminowanie toksyn z organizmu) oraz polifenoli (związków ograniczających tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, powodujących przerzuty). Co więcej, zawarte w zielonej herbacie katechiny wymiatają z organizmu toksyny oraz skutecznie poprawiają samopoczucie, co ma niebagatelny wpływ w profilaktyce antynowotworowej.

Warzywa i owoce dobre na wszystko

Smaczne, niedrogie, łatwo dostępne. Warzywa i owoce. Ileż to razy słyszeliśmy, że kilka porcji warzyw i owoców dziennie wpłynie dobroczynnie na nasze zdrowie? Czas wcielić teorię w życie i wprowadzić je do naszej codziennej diety!

Najzdrowsze są warzywa i owoce surowe, ale gotowane i duszone na pewno nam nie zaszkodzą. Ich spożycie zapobiega nowotworom jelita grubego, żołądka, płuc, piersi, jamy ustnej, trzustki i pęcherza. Dla przykładu - ryzyko wystąpienia raka prostaty u mężczyzn zjadających 10 pomidorów na tydzień zmniejsza się nawet o 45% ! Skórki winogron oraz innych owoców bogate są w rezweratrol, związek powstrzymujący rozwój raka. Kwas elaginowy, obecny w czereśniach i truskawkach, działa antynowotworowo. Owoce cytrusowe zawierają z kolei flawonoidy, substancje o działaniu antynowotworowym.

Każdy z nas ma swoje ulubione warzywa i owoce. Jedno jest pewne – ich spożycie przyniesie nam same korzyści.

Czosnek twoim sprzymierzeńcem


Badania dowodzą, iż osoby spożywające dużo czosnku, rzadziej zapadają na raka nerki i prostaty. Substancje zawarte w czosnku sprzyjają ponadto obumieraniu komórek niektórych nowotworów.  Podobne wnioski dotyczą niedocenianej chyba u nas cebuli - zjadanie minimum siedmiu porcji w tygodniu zmniejsza prawdopodobieństwo raka jelita grubego o ponad połowę. Czosnek czy cebula nie należą do najprzyjemniejszych składników diety – stanowią natomiast doskonały i niezwykle zdrowy dodatek do wszelkiego rodzaju mięs i sałatek.

Nie zapominaj o białku


Spośród produktów bogatych w białko, najzdrowsze są jogurty naturalne, twarożek oraz chudy drób. Wpływają one na regenerację organizmu oraz wzmacniają układ kostny. Obecne w sfermentowanych produktach mlecznych bakterie probiotyczne wstrzymują wzrost komórek raka okrężnicy oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu okrężnicy. Wystarczy mała porcja białka dziennie, aby skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi.


Postaw na naturę


Dieta antyrakowa opiera się przede wszystkim na produktach naturalnych. Spożywanie warzyw i owoców to podstawa. Należy również pamiętać o naturalnych olejach bogatych w witaminę E. Warto uzupełnić codzienną dietę o popularną w świecie śródziemnomorskim oliwę z oliwek czy cenne w kwasy Omega-3 tłuste ryby. Zamiast przyrządzać na grillu niezbyt zdrowy kawałek czerwonego mięsa, zastąpmy go bogatym w wartościowe składniki filetem z łososia.

Baw się rozsądnie

Trudno wyobrazić sobie dobrą imprezę bez kilku kufli piwa, ale niezwykle ważne jest, aby zachować umiar. Alkohol zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, piersi, wątroby i jelit. Ponadto utrudnia regenerację uszkodzonego DNA oraz zmniejsza dobroczynny wpływ diety bogatej w warzywa i owoce. Dopuszczalne jest jedynie czerwone wino, ale w umiarkowanych ilościach - trunek ten zawiera resweratrol, antyutleniacz o korzystnym wpływie na ochronę organizmu.

Uważaj z cukrem


Spożycie glukozy gwałtownie podnosi poziom insuliny, co podsyca z kolei procesy zapalne i stymuluje rozwój komórek. Unikajmy zatem spożywania słodyczy, zwłaszcza między posiłkami. Zamiast sięgnąć po wysokokaloryczny, niezdrowy batonik, zjedzmy pożywne i jakże zdrowe jabłko! Zaspokoimy głód, a jednocześnie dostarczymy organizmowi tego, co najlepsze!

Jedz z umiarem

Nawet najzdrowsze produkty spożywane w nadmiarze mogą mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie - zwiększają tworzenie się wolnych rodników tlenowych, uszkadzających substancję genetyczną i zwiększających prawdopodobieństwo występowania nowotworu. Warto zatem trzymać się diety i nie przekraczać ustalonych wcześniej porcji. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest niezwykle istotne w profilaktyce antynowotworowej.

Dbaj o kondycję

Szczupła sylwetka nie tylko dodaje nam atrakcyjności – przede wszystkim zapewnia dobre samopoczucie i zdrowie. Badania dowodzą, iż szczupłe kobiety są 1,5 raza mniej podatne na raka piersi. Nie trzeba jednak specjalistycznych wyników badań, aby docenić dobroczynny wpływ diety i aktywności fizycznej w profilaktyce antyrakowej.

A więc trzymajmy się zdrowej, zbilansowanej diety i ćwiczmy! A stąd już prosta droga do uniknięcia raka.

Komentarze do: Dietą w raka! Jak skutecznie zapobiegać nowotworom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz