Szukaj

Jak poradzić sobie z efektem jo - jo?

Większość osób, które po diecie i często morderczych wysiłkach fizycznych osiągnęły w końcu swoją wymarzoną sylwetkę nie wiedzą, co robić dalej, by ją utrzymać. Dlatego też często po zrzuceniu upragnionych kilogramów następuje efekt jo– jo. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Jak poradzić sobie z efektem jo  - jo?

Czym jest efekt jo – jo?

Efekt jo – jo jest to wahanie wagi, spowodowane odchudzaniem. Po utracie zbędnych kilogramów na wskutek jakiejś diety, po jej zakończeniu często znów wracamy do naszej poprzedniej wagi. Na samym początku odchudzania zazwyczaj drastycznie obniżamy ilość spożywanych przez nasz kalorii, a więc tym samym przyzwyczajamy nasz organizm do dostarczania mu np. tylko 1000 kcal dziennie.

Po osiągnięciu wymarzonej wagi najczęściej wracamy do naszych dawnych nawyków żywieniowych, a te kilogramy, które zdążyliśmy dotychczas zrzucić, wracają do nas. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm dostarczaną mu  większą ilość kalorii natychmiast odkłada w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak nie dopuścić do efektu jo – jo?


Decydując się na odchudzanie najczęściej popełniamy jeden podstawowy błąd.  Mianowicie na początku gwałtownie zmniejszamy ilość kalorii dostarczaną do organizmu, aby po zakończeniu diety szybko ją zwiększyć. Dlatego też, aby uniknąć efektu jo – jo należy cały czas kontrolować proces odchudzania oraz odpowiednio przygotować się na to, co powinniśmy zrobić już po zrzuceniu niechcianych kilogramów.


Po zakończeniu diety najważniejsze jest, aby znów nie spożywać zbyt dużych ilości jedzenia. Przede wszystkim nie można zbyt gwałtownie zmienić diety oraz wrócić do starych nawyków żywieniowych. Najlepiej zwiększać kaloryczność posiłków mniej więcej o 100 – 200 kalorii tygodniowo.

Trzeba pamiętać, że największy sukces w utrzymaniu wymarzonej sylwetki odnoszą te osoby, które stosowały długoterminową dietę, nie oczekując natychmiastowego efektu.


Sposoby na utrzymanie wymarzonej wagi

Ostatnie badania dowiodły, że przestrzeganie diety bogatej w białko oraz węglowodany może pomóc osobom, które właśnie zakończyły odchudzanie, uniknąć efektu jo – jo. Dieta białkowa powinna obejmować przede wszystkim chude mięso, drób oraz fasolę. Warto również spożywać mniej białego pieczywa, zaś ziemniaki zamienić na ryż. Naukowcy twierdzą, że spożywanie białek może powodować zmiany metaboliczne, dzięki której ludzie będą czuli się bardziej nasyceni niż w momencie gdyby spożywali tłuszcze, powodujące nadwagę.

Rozpoznanie przyczyn nadwagi

Podczas walki z efektem jo – jo najważniejsze jest właściwe rozpoznanie przyczyn naszej nadwagi. Na samym początku powinniśmy sobie uświadomić co tak naprawdę składania nas do niekontrolowanego spożywania nadmiernych ilości jedzenia. Często nasze obżarstwo swoje źródło ma w psychice. Nie radząc sobie z danymi problemami zaczynami szukać ukojenia w słodyczach, bądź też niezdrowym jedzeniu.

Jeżeli od dłuższego czasu borykamy się z nadwagą warto zwrócić się z tym problemem do lekarza, gdyż nasza nadmierna tusza może być związana z różnymi chorobami.

Pamiętajmy o tym, że odchudzać należy się przede wszystkim z głową. Nasza dieta nie może polegać na głodówce, gdyż po zakończeniu odchudzania efekt jo – jo będzie gwarantowany. Musimy mieć na uwadze, że jeżeli chcemy utrzymać naszą zgrabną sylwetkę powinniśmy także po zakończeniu diety ograniczyć spożywanie tłuszczów prostych i zwierzęcych oraz zacząć jeść więcej warzyw i owoców. Do tego trochę ruchu fizycznego i możemy być pewni, że efekt jo – jo nie będzie nam groźny.

Komentarze do: Jak poradzić sobie z efektem jo - jo?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz