Szukaj

Czym jest witarianizm?

Witarianizm jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych metod odżywiania. Wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów poddanych termicznej obróbce powyżej 40 stopni. Oznacza to, że wszystko co jemy jest... surowe. Wiąże się zazwyczaj z weganizmem lub wegetarianizmem.

Czym jest witarianizm?

W zależności od typu mówimy albo o witarianizmie wegańskim albo o witarianizmie wegetariańskim. Dieta ta jest stosunkowo młoda, mimo to liczba jej zwolenników rośnie niemal tak szybko, jak liczba przeciwników. Podstawowymi argumentami za tą dietą jest fakt, że dawniej człowiek nie znał ognia i wszystko jadł na surowo oraz potwierdzona przez naukowców informacja, iż gotowanie powoduje rozkład wielu ważnych substancji odżywczych. Witarianie bazują na owocach i warzywach, które często przyjmują w postaci soków i koktajli. Często stosują też suplementację, ponieważ kontrowersyjna dieta nie zapewnia wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Francis Kenter jest coraz bardziej znaną na świecie - Holenderską witarianką. Nie spożywa ona od ponad dekady niczego co zostało poddane obróbce termicznej, nie spożywa też mięsa, ani produktów pochodzenia zwierzęcego. Zainteresowanie mediów jednak wzbudziła jej rodzina, a głównie nastoletni syn, również stosujący dietę witariańską. O Franics nakręcono dwa filmy dokumentalne, „Raw”, który opowiada o jej środowisku i diecie, którą przyjęła oraz „Rawer”, który z kolei pokazuje jej zmagania sądowe o prawa do opieki nad dzieckiem. Tak, Francis chciano odebrać syna, pod zarzutem zaniedbywania żywieniowego. 16 letniego Toma badało kilku lekarzy i ich opinie były podzielone. Część uważa, że dziecko jest niedożywione i w dużym stopniu niedorozwinięte w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Inni zaś są zdania, że chłopak po prostu rozwija się wolniej, ponieważ nie spożywa substancji zawartych w przetworzonym jedzeniu. Ich zdaniem jest to jednak naturalne i być może nawet pozytywne, ponieważ zapewni chłopcu dłuższe i zdrowsze życie.


Podstawowy zarzut opieki społecznej jest jednak trudny do zanegowania. Całkowita dieta witariańska dla rozwijającego się chłopca może okazać się zbyt restrykcyjna. Dojrzewanie to okres w którym organizm potrzebuje dużo energii i substancji odżywczych, czego dieta wykluczająca mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego i nawet warzywa poddane obróbce może nie zapewnić.

Wadą diety witariańskiej jest niedobór białek, witamin z grupy B oraz konieczność spożywania bardzo dużych ilości posiłków dziennie. Życie większości witarian obraca się wyłącznie wokół jedzenia. Zwolennicy uważają, że dieta ma właściwości oczyszczające dla organizmu i jest dużo bardziej naturalna. Oczywiście znajduje się też kontrargument, Richard Wrangham, profesor antropologii biologicznej, wysuwa tezę, iż jedzenie gotowanego pokarmu jest bardziej "naturalne" dla człowieka, ponieważ ludzki układ pokarmowy wyewoluował do jedzenia gotowanych pokarmów.

Grupa zwolenników witarianizmu, jak już wspominano coraz szybciej rośnie. Otwierane są kolejne restauracje w których możemy spróbować najróżniejszych surowych potraw. Naukowcy wysuwają kolejne tezy mające świadczyć, że dieta witariańska pozwoli uniknąć nam chorób układu pokarmowego, a nawet nowotworów. Ponoć w procesie gotowania i przy soleniu potraw (jak podczas palenia papierosów) wytwarzają się nitrozoaminy, które mają właściwości kancerogenne. Wysoka temperatura powoduje ścinanie się białka i "śmierć" żywności. Doug Graham tłumaczy to mieszaniem aminokwasów z wiązaniami odpornymi na enzymy, które uniemożliwiają im całkowity rozpad i czynią aminokwasy bezużytecznymi, a nawet toksycznymi substancjami.   

Czy jest to rewolucja w dziedzinie odżywiania i przyszłość zdrowych diet, czy przesada i obsesja na punkcie zdrowej żywności? Decyzja należy do każdego z nas.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Czym jest witarianizm?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz