Szukaj

Dieta astronautów

Dieta astronautów doskonałym sposobem na ekspresowe zrzucenie paru kilogramów! Brzmi zachęcająco. Szczególnie przed zbliżającym się balem sylwestrowym. Nie można jednak popaść w nadmierny zachwyt – stosowanie tego typu wyrzeczeń, może zaszkodzić organizmowi. Poznaj wady i zalety diety stosowanej przez amerykańskich astronautów.

Dieta astronautów

Jak najmniej kalorii!


Głównym założeniem diety astronautów (kosmonautów, amerykańskich astronautów) jest rygorystyczne obniżenie poziomu pochłanianych kalorii przy równoczesnym, zwiększonym spożyciu białka.

Astronauci tuż przed wylotem w kosmos muszą zrzucić kilka zbędnych kilogramów, pozbyć się toksyn i nadmiernej ilości wody z organizmu. Udaje im się to dzięki specjalnie stosowanym wyrzeczeniom pokarmowym.

Dieta, o której mowa ma natychmiastowe działanie, ponieważ dzienne spożycie kalorii wynosi tylko 400. Możliwe jest pozbycie się nawet 3 kilogramów! Trzeba jednak pamiętać, że taką wersję diety można stosować przez 3 dni.

Można takjże pokusić się na 14-dniową opcję diety. Przez 2 tygodnie przyjmuje się pokarmy o łącznej, dziennej dawce wynoszącej 800 kalorii. Podczas diety je się 3 posiłki i pije dużo wody – ok. 8 szklanek mineralnej wody niegazowanej między posiłkami.

Ponieważ dieta ma być przede wszystkim niskokaloryczna, należy zrezygnować z produktów mącznych, z zawartością tłuszczu zwierzęcego, a także słodyczy oraz wszelkich wyrobów węglowodanowych. Nie należy również spożywać ostrych przypraw, cytrusów oraz napojów alkoholowych – są bardzo kaloryczne.


Potrawy powinno przyrządzać się na patelni teflonowej lub na grillu, ponieważ nie wymagane jest wówczas natłuszczanie. Przyrządzone dania można solić, ale w niewielkich ilościach.

Przykładowe menu:

Śniadanie:


  1. Czarna kawa

Obiad (do wyboru):

  1. 150 g befsztyku, główka sałaty przyprawiona łyżką oliwy,
  2. 250 g plastrów selera obsmażonych bez tłuszczu, pomidor, mała pomarańcza,
  3. 200 g startej marchewki, jajko na twardo, 100 g żółtego sera.

Kolacja (do wyboru):

  1. 100 g chudej szynki, 150 g jogurtu naturalnego,
  2. 2 jajka na twardo, 100 g chudej szynki, sałata,
  3. 200 g łososia, sałatka owocowa z połówki jabłka, kiwi, grejpfruta i pomarańczy

Czy dieta astronautów szkodzi?

Sposób odżywiania podczas diety opracowany został przez Narodowy Instytut w Bethesda (USA). Nie przynosi organizmowi szkód, jeżeli stosowany jest według wskazań. Przede wszystkim dietę można stosować tylko i wyłącznie, w zależności od wyboru wersji, przez 3 lub 14 dni i nie więcej niż dwa razy w roku. Stosowana nieumiarkowanie może prowadzić do wyniszczenia organizmu z powodu niedostatecznej ilości składników odżywczych w przyjmowanych pokarmach. Mogą pojawić się mdłości, bóle i zawroty głowy, apatia, osłabienie, a nawet depresja.

Z diety nie mogą korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią – grozi to poważnymi problemami zdrowotnymi u mamy i dziecka.

Ponadto osoba, która chce zastosować taką głodówkę, musi być zupełnie zdrowa i nie może wykonywać ciężkiej pracy fizycznej podczas jej trwania.

Dieta astronautów jest przykładem diety szybkiego działania. Efekty widoczne są w ekspresowym tempie. Dlatego jest często wybierana przez osoby chcące natychmiast zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jeżeli tylko będzie stosowana z rozwagą, przyniesie wymarzony skutek.

Komentarze do: Dieta astronautów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz