Szukaj

Objawy i rodzaje grzybicy

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z ostatnich badań, co druga osoba w Polsce ma problemy z grzybicą stóp. Natomiast wiedza społeczeństwa na temat tej choroby, w dalszym ciągu jest niewystarczająca. Zdecydowanie więcej wiadomo o przyczynach i ryzyku zakażenia oraz powszechnych objawach grzybicy stóp, niż o skutecznych sposobach leczenia. Częste stwierdzenie, że w przypadku zakażenia udalibyśmy się do lekarza, najczęściej pozostaje tylko w sferze deklaracji.



Dopiero, gdy choroba na dobre się rozwinie, zapada decyzja aby zasięgnąć porady dermatologa. Do tej pory leczenie grzybicy stóp uważane było za uciążliwe i długotrwałe.

Tymczasem jak zapewniają dermatolodzy, dzięki nowoczesnej formule dostępnego już w naszym kraju nowego leku przeciwgrzybiczego, kuracja może być nie tylko skuteczna, ale także szybka.

Pierwsze objawy zakażenia grzybiczego stóp pojawiają się zazwyczaj kilka dni po kontakcie z czynnikiem infekcyjnym, dlatego dosyć trudno jest ustalić co było prawdziwą przyczyną tej nieprzyjemnej choroby. Ponadto, według wyników badań klinicznych przeprowadzonych przez profesora Jacka Szepietowskiego opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Mykologia Lekarska", 33% badanej populacji nie zna drogi zakażenia grzybiczego, ponad 40% nie było świadomych czynników ryzyka zakaŜenia, a około 40% ludzi błędnie podawało objawy kliniczne zakaŜenia. Wyniki badań przeprowadzonych przez IQS and Quant Group dowodzą, że znaczna grupa badanych deklarowała głównie jeden symptom wskazujący na grzybicę stóp – swędzenie (63%). Dalej wymieniano równieŜ pękający naskórek (27%), zaczerwienienie skóry (27%) czy pieczenie (21%) i łuszczenie naskórka (16%). Są to niektóre, typowe objawy dla grzybicy międzypalcowej. Pozostałe, charakterystyczne dla innych form klinicznych grzybicy stóp, jak: pęcherze i bąble, zgrubienia skóry, rogowatość skóry, zmiany skórne i ból, były wymieniane sporadycznie.


"Grzybica stóp jest uciążliwym schorzeniem – przebiega z mocno nasilonym świądem skóry. Najczęściej występuje grzybica międzypalcowa, w przypadku której zmiany lokalizują się w przestrzeniach międzypalcowych: dochodzi do maceracji, złuszczania, zaczerwienia oraz pękania naskórka. Inną formą jest grzybica potnicowa, podczas której na podeszwach stopy rozwijają się pęcherzyki. Jest ona bardzo trudna do rozróżnienia od innej choroby dermatologicznej jaką jest wyprysk, potocznie zwany egzemą. Trzeci rodzaj zakażenia grzybiczego, to forma złuszczająca, hyperkeratotyczna. Jest ona bardzo przewlekła. Objawia się ona masywnym złuszczaniem skóry na całej podeszwie stopy, a nawet przechodzeniem zmian na boczne jej powierzchnie, w wyniku czego stopa wygląda jakby była w mokasynie, stąd teŜ nazwa tej grzybicy – grzybica mokasynowa stóp." - tłumaczy profesor Jacek Szepietowski.






Komentarze do: Objawy i rodzaje grzybicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz