Szukaj

Czy można usunąć tatuaż?

Podziel się
Komentarze3

Tatuaż jest kontrowersyjną ozdobą naszego ciała mającą tyle samo zwolenników co przeciwników. Wszystko zależy od  gustu i przekonań pojedynczego człowieka. Zaznaczyć trzeba jednak, że rzadko która osoba decydująca się na tatuaż zastanawia się co będzie, gdy nagle taka ozdoba przestanie mu się podobać albo wręcz zacznie przeszkadzać.

Czy można usunąć tatuaż?
Kiedy jednak do takiego momentu dochodzi należy rozejrzeć się nad jak najbezpieczniejszymi metodami usunięcia niechcianego więcej tatuażu.

Samantha Cameron, żona brytyjskiego premiera, nosi tatuaż w postaci delfina na kostce, niemiecka lekkoatletka, Ariane Friedrich, ma wytatuowanego tygrysa na plecach, natomiast wokalistka Lady Gaga, nosi na ramieniu tatuaż z sentencją znanego austriackiego poety Rilkego. Popularność tatuaży została przejęta przez ogół społeczeństwa od marynarzy, gangsterów i więźniów i to właśnie wśród tych grup należy upatrywać prekursorów ozdabiania swojego ciała.

- Szacunkowe dane pokazują, iż w Niemczech żyje ok. 10 mln wytatuowanych ludzi - mówi prof. Wolfgang Bäumler, fizyk a przy tym badacz tatuaży w Klinice Dermatologii Uniwersytetu w Ratyzbonie. - Najczęściej ludzie sprawiają sobie ozdoby w postaci tatuażu pomiędzy 16 a 20 rokiem życia. Wtedy tatuaże odpowiadały ich osobowości a ich właściciele przekonani byli do utożsamiania się z nimi i motywami na nich zawartymi do końca życia - uzupełnia Erich Kasten profesor Psychologii Medycznej na Uniwersytecie w Getyndze.

Jest to jednak bardzo błędne myślenie, nasza osobowość zmienia się i to samo dotyczy również trendów mody, jakimi kierowali się ludzie wybierając miejsce i wzór swojego tatuażu. I tak np. bardzo modne kiedyś tatuaże kości ogonowej są dziś uznawane za staroświeckie i brzydkie. Także nowy partner/partnerka mogą być niezadowoleni, gdy ujrzą na naszym ciele wytatuowane imię naszej dotychczasowej sympatii.

Tatuaże mogą być także przyczyną problemów zawodowych. Najprostszym przykładem jest tutaj osoba policjanta, gdyż zakazane jest posiadanie przez niego tatuaży w widocznych miejscach. Podobne problemy występują w zawodach związanych z gastronomią, tam szczególnie źle widziane są tatuaże umieszczone na dłoniach. Skutkiem wyżej wymienionych jest liczba osób chcących usunąć swoje tatuaże, według luźnych szacunków liczba ta w Niemczech sięgać może aż 500.000 osób.


Osoby takie mogą jednak napotkać się na spore problemy, gdyż wiele organizacji i instytutów medycznych w Niemczech nie chce zajmować się problemem usuwania tatuaży. Istnieje jednak tzw. szara strefa w której funkcjonują niektóre prywatne gabinety lekarskie lub kosmetyczne, ale także studia tatuaży. Eksperci radzą jednak mimo wszystko próbować zgłaszać swój problem u doświadczonych specjalistów, gdyż oddanie swego ciała w niewłaściwe ręce, spowodować może pozostanie na nim głębokich i nieusuwalnych blizn.

Problem w usuwaniu tatuażu polega na tym, iż pigmenty farby znajdują się głęboko w skórze i stamtąd trzeba je wydostać, przy małych rozmiarach tatuażu można spróbować zabiegu chirurgicznego. Specjaliści zdecydowanie odradzają natomiast metody w których używa się lamp błyskowych lub kwasu mlekowego, gdyż są one szczególnie niebezpieczne dla zdrowia naszej skóry.


Laser najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży?

Najpopularniejszą obecnie metodą usuwania tatuaży jest zabieg przy użyciu laseru. Laser nagrzewa i łamie pigmenty farby znajdujące się w skórze. Ich resztki zostają odtransportowane przez nasz układ limfatyczny. Ból podczas zabiegu mają za zadanie zmniejszyć zimnie powietrze lub kremy. W następnych dniach po zabiegu miejsce po tatuażu musi być traktowane z szczególną ostrożnością.

Pływanie lub inna aktywność sportowa jest wykluczona. Całkowita cena usunięcia tatuażu opisywaną tutaj metodą zależy od grubości skóry, wielkości tatuażu oraz rodzaju farby użytej do jego wykonania. Cały proces dzieli się na 6-10 zabiegów odbywanych w 4-6 tygodniowych odstępach, przy czym cena jednej sesji rozciąga się pomiędzy 75 a 300 Euro. Mimo tak wysokich kosztów i czasu, jaki trzeba poświęcić, specjaliści wcale nie gwarantują pełnego sukcesu. Znacznie trudniej usunąć jest tatuaże kolorowe niż czarne. Przy tatuażu kolorowym efekt może być taki, iż niektóre kolory zostaną usunięte całkowicie, niektóre tylko zbladną a inne pozostaną niezmienione. Nasz tatuaż po takim zabiegu nie tylko nie zniknie ale będzie jeszcze bardziej szpecił nasze ciało niż dotychczas. Jeżeli tatuaż był duży to poprzez działanie terapii laserowej może nastąpić utrata zawartych w skórze pigmentów, co spowoduje to, że stanie się ona jaśniejsza i mniej zdrowa.

Każdy pacjent powinien poznać przed zabiegiem jego całkowite koszty, szanse a także ryzyko niepowodzenia. Kompetentnych dermatologów wymieniają i wskazują dwie niemieckie organizacje mianowicie: niemieckie towarzystwo dermatologii laserowej (DDL) oraz niemieckie towarzystwo medycyny laserowej (DGLM). Jednakże całkowitej pewności co do powodzenia zabiegu nie uzyska się od nikogo, dzieje się tak dlatego, iż lekarze nie wiedzą co zawiera farba użyta do zrobienia tatuażu, nie wiadomo także jak jej składniki zareagują na działanie laseru i wreszcie nie wiemy gdzie dokładnie powędrują rozbite cząstki farby i jakie szkody w naszym organizmie wyrządzą.

Ludzie stają więc przed dużym dylematem, albo będą do końca życia nosić tatuaż, którego właściwie nie chcą co może prowadzić do problemów niższości oraz zaburzeń postrzegania własnego ciała, albo też podejmą ryzyko jego usunięcia wraz z wszelkimi możliwymi komplikacjami. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli te wszystkie argumenty za i przeciw rozważymy jeszcze przed podjęciem decyzji o ewentualnym ozdobieniu naszego ciała tatuażem

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Czy można usunąć tatuaż? (3)

flurka
flurka 10-02-2016 11:52

Usuwanie tatuażu przy pomocy lasera

1

Można usunąć laserem, w [reklama] usunęli mi mojego koliberka, który nie do końca był udany :) Byłam na kilku zabiegach i w efekcie nic po nim nie zostało.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Sisi11
Sisi11 23-01-2015 23:44

Usuwanie tatuaża

1

Oczywiście, że da się skutecznie usunąć tatuaż i to raz na zawsze. Ja na taki zabieg zdecydowała się w ubiegłym roku. Nie ukrywam, że mój tribal w pewnym momencie zaczął mi przeszkadzać, wobec czego zdecydowałam się na u... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
renii
renii 30-06-2013 20:18

tatuaż

1

Wykonanie tatuażu, podobnie jak każda inna ingerencja w integralność skóry (np. zabieg pobrania krwi), jest potencjalnie ryzykowna dla zdrowia. Ryzyko jest tym większe, jeśli zamiast w renomowanym studiu tatuażu, zdecydu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze