Szukaj

Objawy egzemy

Podziel się
Komentarze0

Egzema to choroba skórna. Zaczyna się niewinnie i często ją bagatelizujemy. Typowymi objawami egzemy świadczącymi o pojawieniu się choroby są zaczerwienienia pojawiające się na skórze. Czasem dochodzi do obrzęku, który przechodzi w pęcherze. Z kolei nieleczona egzema przeradza się w postać przewlekłą.

Objawy egzemy

Niewinne początki


Egzema jest powierzchownym stanem zapalnym skóry. Rozwija się bardzo powoli i często nie zauważamy jej występowania.

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry. Następnie zaczynają pojawiać się czerwone grudki, które potem zamieniają się w pęcherzyki. Gdy zaczną one pękać tworzą się nadżerki.

Często występuje także obrzęk skóry i tkanki podskórnej. Miejscami szczególnie narażonymi na występowanie egzemy jest skóra na twarzy, rękach oraz powiekach.

Gdy choroba postępuje...


Nieleczona choroba powoduje, że na skórze pojawiają się strupy. Skóra zaczyna pękać i łuszczyć się. Czasem dochodzi także do wtórnego zakażenia, wtedy strupy ropieją i przybierają kolor miodowożółty.

Gdy nie podejmiemy leczenia, przerodzi się ona w postać przewlekła – na skórze pojawią się liszaje, skóra będzie swędzieć bardzo intensywnie a objawy będą się pogłębiać.

Co przyczynia się do powstawania choroby?

Egzema ma podłoże alergiczne. Powodują ją związki występujące powszechnie w kosmetykach, płynach do zmywania, czy proszkach do prania.

Czasem alergenem są także tworzywa sztuczne, takie jak: farby, lakiery oraz niektóre metale.

Na pojawienie się stanu zapalnego ma wpływ również dieta. Produktami szczególnie uczulającymi są: cebule, pomidory oraz marchew.

Jak leczyć egzemę?

Pamiętajmy, że egzemy nie można całkowicie wyleczyć. Celem podjętego leczenia jest złagodzenie jej objawów.

Ma ona podłoże alergiczne, dlatego niezbędne jest wykrycie alergenu, który wywołuje chorobę. Jeśli jest to możliwe można przeprowadzić odczulanie.Pacjent otrzymuje stopniowo coraz większe dawki alergenu aż do chwili zobojętnienia reakcji uczuleniowej. W innym wypadku, gdy nie można przeprowadzić odczulania,  stosuje się maści z kortyzonem oraz leki antyhistaminowe, które mają na celu złagodzenie reakcji alergicznej.


Naturalne metody w walce z egzemą

Egzemę możemy zwalczać także za pomocną tzw. domowych sposobów. Jednym z nich są zioła.  W aptece możemy znaleźć gotowe mieszanki ziół, z których możemy przygotować napar i pić go 3 razy dziennie przed posiłkami.

W celu przyspieszenia gojenia się ran, miejsce objęte chorobą warto smarować maścią nagietkową lub żywokostową. Swędzenie możemy złagodzić za pomocą kompresów i kąpieli leczniczych. Gdy egzema występuje miejscowo – można stosować kompres z wody mineralnej lub okład z naparu fiołka trójbarwnego lub koniczyny łąkowej.  Natomiast, gdy obejmuje całe ciało – stosuje się pięciominutowe kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu lub do wody dodaje się dwie łyżeczki sody oczyszczonej.

Konieczna jest także zmiana diety. Należy odstawić mleko krowie, nabiał, ograniczyć spozywanie cukru, ostrych przypraw oraz kawy, mocną herbatę i alkohol. Zaleca się także picie naparu z pokrzywy, która oczyszcza organizm i działa moczopędnie. Przed zastosowaniem naparu z pokrzywy, należy sie upewnić czy po spożyciu nie wystąpi dodatkowe uczulenie.

Otocz skórę szczególną troską!

W przypadku, gdy masz skłonności do powracających egzem, musisz pamiętać i w szczególny sposób dbać o swoją skórę. Musisz unikać nagłych zmian temperatury, odpowiednio dobierać ubrania, dbając o to, aby były one luźne i przewiewne oraz wykonane z bawełnianych materiałów. Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze środków czystości – najlepiej stosować te przeznaczone do skóry alergicznej i wrażliwej, ważne aby nie podrażniały twojej skóry.

Egzema to choroba, którą można złagodzić, lecz nigdy do końca jej nie wyleczymy. Nie bagatelizuj jej! Udaj się do dermatologa, który po dokładnym zbadaniu zmian, zastosuje odpowiednie leczenie.

Komentarze do: Objawy egzemy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz