Szukaj

Jak pielęgnować cerę odwodnioną?

Podziel się
Komentarze0

Najczęściej spotykamy się z cerą suchą, mieszaną oraz tłustą. Jednakże coraz więcej osób dotyka także problem cery odwodnionej. Odwodnienie skóry jest bardzo powszechne, zmaga się z nim nawet, często nieświadomie, 98% populacji.

Jak pielęgnować cerę odwodnioną?

Kiedy skóra staje odwodniona?

Parowanie wody z powierzchni skóry jest zjawiskiem naturalnym. Człowiek w normalnych warunkach traci około 500 ml wody poprzez parowanie skóry. Jeśli jednak z naskórka znika więcej wody, niż dociera z głębszych partii skóry, wówczas możemy mówić o odwodnieniu. Odwodniony naskórek z trudem się regeneruje, jest szorstki, często popękany i szybciej się starzeje, ponieważ zagrożone zostają struktury kolagenowe.

Co powoduje odwodnienie cery?

Najbardziej narażone na odwodnienie skóry są osoby spędzające czas na silnym słońcu, bądź też na  mrozie. Naszej skórze nie sprzyja również klimatyzacja oraz suche powietrze. Odwodnienie cery może wystąpić również w wyniku stresu oraz w następstwie złej pielęgnacji. Mycie twarzy mocnymi żelami, ostrymi peelingami oraz nadużywanie kremów matujących powoduje, że nasza skóra przestaje być odpowiednio nawilżona. Odwodnienie naszej skóry może spowodować także zwykłe mydło. Ma ono odczyn zasadowy i usuwa z powierzchni naskórka warstwę ochronną czyniąc ją niezabezpieczoną oraz narażoną na utratę odpowiedniego nawilżania. Oczywiście osoby palące papierosy oraz nieodpowiednio nawadniające organizm są bardziej narażone na problemy z cerą. Nasilić odwadnianie cery może spowodować także zła dieta. Spożywanie nadmiernej ilości soli oraz kawy wysusza naszą skórę.


Charakterystyka cery odwodnionej

Odwodniona cera przede wszystkim staje się bardzo szorstka i mało elastyczna. Traci także swoją naturalną miękkość. Osoby cierpiące na niewystarczające nawodnienie cery, często odczuwają duży dyskomfort oraz mają poczucie „ściągnięcia” twarzy. Skóra często staje się popękana i dużo bardziej podatna na podrażnienia. W wyniku powstałych podrażnień cera zaczyna swędzieć. Z czasem może zacząć nawet piec oraz łuszczyć się. Odwodnienie skóry doprowadza do stopniowego pokrywania jej zmarszczkami. Cera zaczyna także tracić swój blask i nabierać szarawego odcieniu. Bardzo łatwo pojawiają się na niej tzw. odbicia, wywoływane chociażby poprzez spanie na poduszce, oraz załamania.


Pielęgnacja cery odwodnionej

Cera odwodniona wymaga specjalnej pielęgnacji. Na samym początku należy przede wszystkim zastanowić się co powoduje odwodnienie naszej skóry. Jeżeli jesteśmy w stanie wyeliminować, bądź tez zredukować zjawiska negatywnie wpływające na stan naszej skóry, powinniśmy to zrobić za wszelką cenę.

Jak już zostało wcześniej powiedziane bardzo zły wpływ na naszą skórę ma mydło, dlatego też warto myć twarz łagodnymi płynami, najlepiej micelarnymi. Nie tylko dobrze oczyszczają naszą cerę, lecz także nie doprowadzają do zaniku naturalnego płaszcza lipidowego, będącego naszym płaszczem ochronnym. Warto zrezygnować także z silnie działających kosmetyków, zastępując je produktami intensywnie nawilżającymi, zawierającymi mocznik oraz kwas hialuronowy. Należy unikać przede wszystkim preparatów zawierających alkohol.

Jeżeli skóra poza tym, że jest odwodniona jest również tłusta warto stosować lżejsze kremy nawilżające, aby nie nasilić łojotoku. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry, jeżeli to tylko możliwe powinniśmy nakładać na naszą twarz krem co 5 – 6 godzin. Borykając się z odwodnieniem cery powinniśmy starać się nie spędzać zbyt długiego czasu na słońcu oraz na mrozie. Musimy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu, pijmy co najmniej półtora litra wody mineralnej dziennie.

Zjawisko odwodnionej cery jest coraz bardziej powszechne. Borykać się z nim mogą zarówno osoby o cerze suchej, mieszanej, jak i tłustej. Pamiętajmy o tym, że również nasza cerze czasem chce się pić.

Komentarze do: Jak pielęgnować cerę odwodnioną?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz