Szukaj

Jak rozgrzać zmarznięte części ciała?

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób aż za dobrze zna problem zamarzających stóp, dłoni czy też nosa. Przy obecnych zimowych temperaturach takie objawy są szczególnie częste. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania dotyczące oddziaływania niskich temperatur na nasze ciało.

Jak rozgrzać zmarznięte części ciała?

Kiedy tylko pierwsze śniegi pokryją wierzchołki drzew i roślin, u niektórych ludzi pojawiają się problemy z zamarzającymi kończynami ciała. Okazuje się, że szczególnie okrutnie matka natura potraktowała w tym przypadku płeć żeńską. Za słynnym kobiecym marudzeniem na zimno nie stoi chęć zwrócenia na siebie uwagi, lecz prawdziwe odczucie zamarzania. Dzieje się tak dlatego, gdyż kiedy mężczyzna został obdarzony przez naturę 40% zawartością masy mięśniowej, to kobieta ma jej tylko 23%. A jak wiadomo mięśnie pełnią dużą rolę w ogrzewaniu naszego organizmu. Dodatkowo kobiety posiadają cieńszą od mężczyzn warstwę skórną, różnica sięga tu aż 15 %. To wszystko razem powoduje, iż „kobiety stygną szybciej” Blisko 80% kobiet skarży się na problem zimnych stóp. Temperatura tych zewnętrznych regionów ciała u kobiet wynosić może tylko 8 stopni, a jest zdecydowanie daleko od przyjemnego poczucia ciepła. Ponadto tak niska temperatura ciała, zwiększa podatność organizmu na choroby zakaźne.

Jak to się wiec dzieje i właściwie dlaczego natura pozwala nam zamarzać? Okazuje się, że ona tylko dba o nasze zdrowie, mianowicie, kiedy jest zimno naczynia krwionośne w takich częściach ciała jak stopy, nogi, ręce ramiona a także nos i broda zwężają się, są przez to źle dokrwione i zimne. Z takiego stanu rzeczy korzystają jednak organy wewnętrzne. Nasz organizm stara się utrzymać zdrową dla nas temperaturę ciała wynoszącą 36 do 37 stopni i wzmacnia pracę owych organów. W medycynie proces ten nazwany został termoregulacją.


Poza oczywistym czynnikiem powodującym uczucie zimnych stóp i rąk, jakim jest temperatura na zewnątrz istnieją jeszcze inne mniej znane jak: choroby tarczycy, zwężenie tętnic, choroby serca, choroby układu krążenia, cukrzyca, stres, brak ruchu oraz słabe nawodnienie organizmu. Regulacja ciepła zawodzić może także u palaczy, jak i osób pijących za dużo kawy, gdyż zarówno nikotyna jak i kofeina działają skurczowo na naczynia krwionośne.


Każdy kto wie, że zimą będzie miał problemy z odczuwaniem zimna może odpowiednio się do tego przygotować. Przykładem mogą być regularne wizyty w saunie, które pomagają ustabilizować termoregulację ciała. Równie użyteczne mogą być kąpiele szokowe podczas, których zmieniamy wodę z ciepłej na zimną lub odwrotnie. Dzięki wodzie ciepłej naczynia rozszerzają się a dzięki zimnej zwężają, dzięki temu nasz organizm przyzwyczaja się do tak powszechnych zimą zmian temperatur. Omówione tutaj zabiegi najlepiej zacząć wykonywać, jak najwcześniej np. już jesienią. Jednak także już w trakcie zimy można skorzystać z ciepłych kąpieli dla stóp, dzięki temu naczynia krwionośne rozszerzą się i będą lepiej rozprowadzać ciepło po organizmie.

Do najlepszych zabiegów przeciw zamarzaniu zalicza się także uprawianie sportu. Dzięki temu nadajemy naszemu układu krwionośnemu wysokie tempo pracy. Krew płynie szybciej, dzięki czemu my odczuwamy przyjemne ciepło. Naukowe badania dowiodły, iż długotrwałe leżenie pod kocem wcale nie pomoże nam w zwalczeniu uczucia zimna, a tylko je utrwali. Zdecydowanie lepiej na nasz organizm wpłynie natomiast ruch na świeżym powietrzu i to także jest naukowo potwierdzone.

Oprócz wyżej wymienionych są także kuchenne sposoby na walkę z zimnem, pomóc na przykład może używanie takich ostrych przypraw jak: chili, pieprz czy imbir, które pobudzają nasz układ krwionośny. Ponadto uwagę zwrócić trzeba na nasz ubiór, najlepiej ogrzeją nas naturalne materiały, takie jak wełna czy kaszmir. Z kolei dla osób aktywnie uprawiających sport najlepsze będą natomiast specjalne ubrania termiczne chroniące organizm przed wychłodzeniem i zatrzymujące ciepło.

Ludzie, którym objawy zamarzania i odczuwania zimna nie ustąpią wraz z odejściem zimy powinni natychmiast udać się do lekarza. Być może są to objawy o wiele poważniejszej choroby niż odczuć o których informowaliśmy w powyższym artykule.

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Jak rozgrzać zmarznięte części ciała?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz