Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Leczenie grzybicy stóp

30-03-2007 22:04
W społeczeństwie jest wiele mitów, które dotyczą leczenia grzybicy stóp, głównie zaś tak zwanych sposobów domowych. Nie jest prawdą, Ŝe dbałość o stopy poprzez ich moczenie, uŜywanie mydła, moŜe powodować zanik tej choroby, wręcz przeciwnie. Częste moczenie nóg nie będzie nawet sprzyjało, poprawnej terapii, a raczej przyczyni się do rozszerzania infekcji grzybiczych. Podobnie ma się rzecz z kremami pielęgnacyjnymi czy odświeżającymi preparatami w dezodorantach, które stosowane są przez pacjentów, by zniwelować nieprzyjemny zapach mogący towarzyszyć grzybicy stóp i zmniejszyć swędzenie skóry.
Zobacz również:


Preparaty te nie wyleczą skutecznie grzybicy stóp, bowiem terapia będzie skuteczna dopiero wtedy, gdy uŜyjemy preparatu przeciwgrzybiczego o działaniu grzybostatycznym, grzybobójczym.

Pacjenci, którzy skorzystają z porady specjalisty często aplikują preparaty inaczej niż zaleca prowadzący lekarz (25%). W przypadku gdy kuracja trwa ponad miesiąc i wymaga stosowania leku rano i wieczorem mało prawdopodobne jest to, że chory będzie skrupulatnie stosował się do wszystkich wskazówek, zapewne przeznieuwagę lub niedopatrzenie, bądź brak czasu. W opinii pacjenta, w przypadku pominięcia jednej czy nawet kilku dawek nie ryzykuje się życiem – grzybica stóp, owszem postrzegana jest jako choroba uciąŜliwa i długotrwała, ale jednak niegroźna. I to właśnie stąd, z lekceważenia grzybicy stóp, wynika poniekąd jej nawrotowy charakter. Komórki grzyba nie zostają w krótkim czasie skutecznie zaleczone, więc po odstawieniu preparatów przeciwgrzybiczych odnawiają się i znowu zaczynają się rozprzestrzeniać. Tym sposobem, grzybica stóp ciągnie się niemal bez końca.

Nowe formuły leków przeciwgrzybiczych

Niemal co piąty respondent uważa, że grzybica stóp jest na tyle nieistotnym problemem, że nie warto wydawać pieniędzy by się jej pozbyć. Jednocześnie 48% osób badanych zgadza się z opinią, że domowe sposoby okazują się nieskuteczne w leczeniu grzybicy stóp i wydłużają tylko ten proces. Ponad 70% respondentów uważa, że leczenie grzybicy stóp musi być długotrwałym procesem. Jak wynika z wywiadów pogłębionych, około 20% badanych twierdzi, Ŝe intensywna i krótkotrwała kuracja w leczeniu grzybicy stóp moŜe być skuteczna, przy tym mniej kosztowna i bardziej praktyczna w zastosowaniu. 68% badanych osób nie zgadza się z opinią, Ŝe nie ma skutecznego leku, który byłby w stanie wyleczyć grzybicę stóp.

Do tej pory, rzeczywiście leczenie grzybicy stóp było uciążliwe i czasochłonne, gdyż wymagało dużej systematyczności i regularności w stosowaniu leków i preparatów przeciwgrzybiczych. Tymczasem obecnie nowoczesna medycyna dysponuje już nowymi metodami walki z grzybicą stóp, które pozwalają zwalczyć to schorzenie poprzez jednorazową aplikację leku. "Nowe technologie, umożliwiły skonstruowanie preparatu, który poprzez jednorazową aplikację na zmienione chorobowo obszary skóry wytwarza na niej specjalną przeźroczystą, niewidoczną błonę. UmoŜliwia to natychmiastowe wchłanianie się czynnej substancji przeciwgrzybiczej i dotarcie w głąb skóry do ognisk choroby. Substancja gromadzi się w warstwie rogowej naskórka, utrzymuje się tam przez dłuższy czas i skutecznie doprowadza do wytępienia zakażenia grzybiczego.

Mamy na to dowody naukowe. Badania międzynarodowe prowadzone przez profesora Kortinga, znanego mykologa niemieckiego, dokumentują wysoką skuteczność terapii jednorazowej z zastosowaniem pochodnej alilaminowej" – mówi profesor Jacek Szpietowski. "Istnieją jednak przypadki grzybicy bardzo zaawansowanej, trudno poddającej się leczeniu, wtedy niewątpliwie konieczna jest porada specjalisty – pacjent powinien zgłosić się do lekarza dermatologa celem wykonania badania mykologicznego, mikrobiologicznie potwierdzającego istnienie zakażenia." - dodaje profesor Jacek Szepietowski.

"Dla nas, lekarzy prowadzących leczenie, istotne jest systematyczne stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych. Przy długotrwałej terapii wymagającej dwukrotnej w ciągu dnia aplikacji leku, przez okres aż czterech tygodni, jest to istotny problem kliniczny. Dlatego też tak duże nadzieje pokładane są w terapii nowoczesnej, w terapii jednorazowej. – podkreśla profesor Jacek Szepietowski.
Dzięki nowoczesnej formule dostępnego już w naszym kraju leku przeciwgrzybiczego Lamisilatt 1®, kuracja może być szybka, wygodna i skuteczna – wystarczy tylko jedna aplikacja leku aby radykalnie zlikwidować zakażenie. Działanie grzybobójcze preparatu Lamisilatt 1® rozpoczyna się natychmiast po jego nałożeniu. Stężenie grzybobójcze terbinafiny stwierdza się w skórze już w ciągu 30 minut po zastosowaniu leku.

Polecamy: Grzybica - rodzaje, leczenie i objawy


Oceń tekst:
Ocena: 2.55     Głosów: 11
copyright biomedical.pl
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: grzybica grzybice grzybica paznokci jak dbać o stopy zarażenie grzybicą choroby wirusowe choroby bakteryjne choroby zakaźne
04-07-2014 15:03
Asia945
Ja tam polecam zapoznać się z informacjami dostępnymi na http://grzybicastop.org/leczenie/...
06-12-2009 07:30
mietek12
wszystko przez antybiotyki ..oczywiscie bralem probiotyki)...
01-10-2007 08:42
kondzi
Lamisilat 1 to przereklamowane dziadostwo nic nie warte nie pomaga wogole.nie polecam tylko kase zdzieraja...
16-06-2009 16:25
annia
Czasami przereklamowane preparaty wcale nie są tak skuteczne jakby się wydawało. Stosowałam i bez większych efektów nies...
11-06-2008 10:46
doktor der
Ludzie z grzybica nie ma żartów,oczywiscie najlepiej udacd sie do dermatologa.Nie bawić sie w żadne Undofeny,Lamisilaty ...
17-05-2008 07:20
thomek53
Potwierdzam, że to "lipa" i na dodatek drogie. Powinni zakazać tej nachalnej,kłamliwej reklamy...
16-05-2008 12:31
riverman
Miałem grzybice ponad miesiąc temu. Od kilkunastu dni nie odczuwam żadnych dolegliwości. Stosowałem Undofen. www.grzybic...
19-06-2007 23:03
~marek
ja doprowadzilem sie do takiego stanu ze juz niemoge chodzic pracuje na budowie w norwegi buty budowlanca sa tak okute b...
14-06-2007 19:05
~kasia
mam grzybice paznokci u stóp czy istnieja jakieś zioła pomagajace na tą przypadłość...
05-06-2007 13:07
~kasia
mam grzybice na paznokciach stóp i nie wiem jak mam ja leczyc.prosze o pomoc...