Szukaj

Co robić, kiedy pojawia się świąd skóry?

Podziel się
Komentarze0

Swędzenie jest uczuciem na skórze, na które reaguje się najczęściej drapaniem, tworzącym otarcia i zarysowania na skórze. Powodów swędzenia może być kilka: suchość skóry, stany alergiczne, choroby skóry. Może być również oznaką chorób wewnętrznych.

Co robić, kiedy pojawia się świąd skóry?

Swędzenie może dotknąć każdej części naszego ciała, wliczając w to głowę oraz narządy płciowe.

Jak poradzić sobie ze świądem? Jest najczęściej oznaką bardzo suchej skóry lub choroby skóry, takiej jak pokrzywka, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. 

Przyczyną występowania są pojawiające się zmiany na skórze wywołane nadwrażliwość na niektóre składniki spożywcze, leki, ukąszenia owadów, które wywołują nieprzyjemne swędzenie. W rzadkich przypadkach jest to objaw choroby wewnętrznej, np. swędzenie towarzyszy niekiedy cukrzycy, zaburzeniom wątroby lub nerek, białaczce. Podczas tego typu chorób swędzenie występuje bez pojawienia się zmian skórnych. Lekarze wyróżniają również tzw. swędzenie idiopatyczne, którego źródła, jak na razie nie odkryto. Uważa się, że prawdopodobnie ma ono podłoże psychologiczne.

Przy suchości skóry, pacjenci uskarżają się na występowanie dodatkowo uczucia szorstkości, napięcia skóry i swędzenia. Wpływ na suchość naszej skóry ma wiele czynników, m.in. zewnętrzne, jak powietrze, stosowanie nadmiernej higieny, wilgoć.

Przy suchości skóry zaleca się branie prysznica i częste pranie, stosowanie produktów naturalnych, natomiast odradza się używania perfumowanych kosmetyków. Regularne kremowanie skóry również jest bardzo ważne. Najlepsze są balsamy nawilżające z naturalnych ekstraktów. Należy się upewnić, że przyjmowana jest też odpowiednia dawka płynów. Jeżeli swędzenie jest bardzo uciążliwe i powraca należy niezwłocznie udać się do dermatologa, ponieważ może się przerodzić w poważne choroby.

Świąd występuje najczęściej wraz z wysypką i może być początkiem łuszczycy lub pokrzywki. W przypadku pokrzywki skóra jest znacznie zaczerwieniona, natomiast przy łuszczycy górna część skóry łuszczy się białymi płatami.

Podczas swędzenia możemy wystąpić jeszcze jedna choroba – płaskie porosty, odznaczające się niebiesko – czerwonymi wypustkami na skórze, o wielkości główki szpilki. Objawy występują najczęściej na nadgarstku i dolnej części ręki.

Świerzb jest chorobą skóry wywołaną przez roztocza. Preferowanym miejscem zakażenia są przerwy między palcami rąk i nóg, a także pachy i okolice narządów płciowych. Towarzyszy mu swędzenia, zaczerwienienie skóry i niewielkie wypustki. Najczęściej leczy się go za pomocą środków przeciwko roztoczom, stosowanych miejscowo na skórze.


Często ze swędzeniem związana jest również reakcja alergiczna wywołana bardzo zróżnicowanymi czynnikami jak: pyłki, produkty spożywcze, tkaniny, wyroby sztuczne, metale. Jeżeli nasze swędzenie jest cykliczne, a nie ma żadnej podstawy aby przypuszczać, że jest to choroba skóry, należy zwrócić się do lekarza, w celu przeprowadzenia testów – prawdopodobnie jest to alergia.

Świąd występuje również w czasie ciąży. Choruje na niego ok. 20% kobiet w ciąży. Uważa się, że przyczyną jego występowania w tej sytuacji, są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Często w tej sytuacji zaleca się stosowanie balsamów nawilżających. Należy jednak zwrócić uwagę na czas wystąpienia swędzenia – podczas trzeciego trymestru ciąży może oznaczać zmiany na wątrobie, niezbędne jest wtedy przeprowadzenie testu wewnątrzwątrobowego. Ta choroba występuje jednak tylko u 1% kobiet, mimo to może mieć bardzo negatywne skutki w postaci przedwczesnego porodu i martwych urodzeń.

W przypadku swędzenia głowy możemy podejrzewać wystąpienie wesz, suchość skóry lub łupież, czy egzema. W przypadku wszy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest to zaraźliwe, szczególnie wśród dzieci.

W przypadku wystąpienia świądu na skórze głowy najlepszym lekarstwem jest specjalny szampon przeciwłupieżowy kupiony w aptece. Zaleca się również myci głowy minimum, co dwa dni oraz nie używać gorącej wody i suszarki. W przypadku kobiet, na jakiś czas należy również unikać farbowania  włosów.


W przypadku świądu nóg zaleca się stosowanie żeli do mycia o naturalnym pH, które zmniejsza uczucie swędzenia. Ponadto nie powinno się używać twardej, szorstkiej gąbki, a skórę wycierać delikatnym ręcznikiem. Następnie wetrzeć tłusty krem.

Bardzo niekomfortowym miejscem występowania świądu są okolice odbytu. W tym wypadku najczęstszą przyczyną jego wystąpienia są hemoroidy, drożdże, zakażenia narządów płciowych, brodawki, inwazja pasożytów jelitowych, biegunka. Krótkoterminowe swędzenie może być spowodowane przez zażywanie takich pokarmów jak orzechy, produkty mleczne, kofeiny, produktów pikantnych.

Niektóre produkty higieniczne, np. mydła czy płyny do prania mogą również wpływać na swędzenie tych okolic. Jeżeli jest to przyczyną swędzenia należy zamienić je na produkty o naturalnym pH. Ponadto świąd okoli odbytu może być spowodowany brakiem higieny osobistej. W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który najczęściej przepisuje leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe.

Zaleca się, aby delikatnie i dokładnie oczyścić okolice odbytu po skorzystaniu z toalety. Najlepiej, aby po wypróżnieniu umyć odbyt zimną wodą i delikatnie osuszyć. Nie powinno się używać wilgotnego papieru toaletowego, ponieważ może on naruszyć śluzową warstwę ochronną.

Szczególnie intensywnie na podrażnienie reagują okolice narządów płciowych, których błona śluzowa jest bardzo wrażliwa. Dlatego to swędzenie tych właśnie okolic występuje najczęściej. Gdy swędzenie jest uciążliwe można podejrzewać zakażenie grzybicze lub zaburzenie środowiska śluzówki.

Lekarze najczęściej w tym przypadku przepisują kremy przeciwgrzybiczne i czopki dopochwowe. Swędzenie może być spowodowane także chorobami wenerycznymi takimi jak rzeżączka. Leczenie jest skuteczniejsze, gdy bardziej zwraca się uwagę na higienę narządów płciowych. Należy zrezygnować z perfumowanych żeli i płynów do prania, ponieważ mogą wysuszać śluzówkę. Kobiety powinny w tym okresie zaprzestać stosowania tamponów i wkładek.

Świąd nie jest poważną chorobą, ale wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jeżeli swędzenie występuje bez wysypki prawdopodobnie jest to jedynie suchość skóry, którą można leczyć używają balsamów nawilżających.

Jeżeli ta metoda nie jest skuteczna lub suchość cyklicznie powraca należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli swędzenie występuje na całym ciele nie wahajmy skonsultować się z dermatologiem. Należy pamiętać, że każde leczenie zależy od przypadku choroby, dlatego nie leczmy się sami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się  z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Komentarze do: Co robić, kiedy pojawia się świąd skóry?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz