Szukaj

Nowotwory dziecięce: brakujący element układanki

Podziel się
Komentarze0

W większości przypadków, zanim nowotwór się rozwinie, najpierw poprzedzają to całe dekady akumulacji błędów genetycznych. Wyjaśnia to generalną zachorowalność na raka u dorosłych, ale nie pozwala zrozumieć przyczyn nowotworów dziecięcych.Badanie opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences dostarcza brakujący element tej układanki.

Dr Changxian Shen i dr Peter Houghton z Nationwide Children’s Hospital zidentyfikowali mechanizm stojący za wczesnym rozwojem niektórych guzów litych u dzieci.

W zdrowych komórkach uszkodzenia DNA są naprawiane przed replikacją. Wielu badaczy uważa, że komórki nowotworowe pojawiają się, kiedy ten proces kontroli zawodzi, albo go nie ma.

Zmutowane komórki mogą wtedy szybko się namnażać, a ich rosnąca liczba prowadzi do powstawania wielu dziecięcych guzów litych, takich jak mięsakomięśniak prążkowany, nerwiak, kostniakomięsak.


W swoim badaniu dr Shen i dr Houghton odkryli, że w większości litych guzów dziecięcych występują bardzo niskie poziomy proteiny ATM, związanej z kontrolą i naprawą uszkodzonego DNA.

Dr Shen wyjaśnia: - Odkryliśmy, że rozwój tych guzów zależy od wielu zaburzeń.

Po pierwsze, ścieżka mTOR reguluje produkcję genów powodujących raka, które „mówią” komórkom, aby te produkowały w zbyt dużych ilościach dwa rodzaje microRNA. Te microRNA z kolej znoszą syntezę ATM, co wiąże się z tym, że komórki nie są w stanie uruchomić kontroli i naprawy uszkodzeń DNA.

Niskie poziomy ATM sprawiają zaś, że ścieżka mTOR w dalszym ciągu produkuje microRNA, które w dalszym ciągu redukują aktywność ATM polegającą na kontroli i naprawianiu uszkodzeń DNA.

Kiedy microRNA osłabiają ten proces kontroli, oznacza to, że zmutowane komórki namnażają się bez problemów. Dokonując tego odkrycia, naukowcy zaoferowali potencjalne wyjaśnienie dla rozwoju nowotworów dziecięcych.

Sugerują też, że przyszłe terapie pozwolą zwiększyć aktywność ATM albo zmniejszyć nadprodukcję microRNA albo zatrzymać rozwój niektórych guzów.

Komentarze do: Nowotwory dziecięce: brakujący element układanki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz