Szukaj

Nowa terapia przeciw dystrofii mięśniowej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy dowiedli, że wstrzykiwanie ludzkiego białka do mięśni zaatakowanych przez dystrofię mięśniową Duchenne’a podnosi znacznie ich siłę i rozmiar - odkrycia mogą przyczynić się do powstania terapii o podobnym znaczeniu, jak użycie insuliny w przypadku cukrzycy.Wyniki te zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences przez dr Julię von Maltzahn i dra Michaela Rudnickiego, naukowca z Ottawy, który odkrył istnienie komórek macierzystych mięśni u dorosłych.

“To bezprecedensowy i spektakularny przypadek przywrócenia siły w mięśniach” - mówi dr Rudnicki, który jest również dyrektorem Regenerative Medicine Program i Sprott Centre for Stem Cell Research w Ottawa Hospital Research Institute.

“Z naszych wcześniejszych badań wynika, że to białko, określane mianem genu Wnt7a, wspiera wzrost i naprawę tkanek zdrowych mięśni. W nowym studium wykazujemy takie samo jego działanie w przypadku myszy z dystrofią mięśniową Duchenne’a. Odkryliśmy, że zastrzyki z Wnt7a poprawiały stan mięśni dwukrotnie, niemal do normalnego poziomu”, kontynuuje specjalista.


Mięśniowa dystrofia Duchenne’a to choroba o podłożu genetycznym, która dotyka jednego na 3,5 tysiąca noworodków płci męskiej.

W Kanadzie przypadłość ta dotyczy ponad 50 tysięcy osób. Często rozwija się ona aż do momentu, kiedy chory umiera dlatego, że przestają funkcjonować mięśnie odpowiedzialne za oddychanie - następuje to zwykle między 20. a 30. rokiem życia.

Laboratorium dra Rudnickiego stanowi najlepszą placówkę specjalizującą się w badaniu komórek macierzystych mięśni - jego naukowcy przyczynili się w znacznym stopniu do rozumienia działania tychże na poziomie molekularnym.

Komentarze do: Nowa terapia przeciw dystrofii mięśniowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz