Szukaj

Nowa bioterapia antynowotworowa … leczy również oczy!

Podziel się
Komentarze0

Nowe leczenie przeciwko rakowi, oparte na zastosowaniu przeciwciał, hamuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a więc ogranicza wzrost nowotworów... walcząc w ten sposób z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej w oku.Naukowcy francuscy właśnie z sukcesem przetestowali nową bioterapię na zwierzętach: na myszy i na króliku. Pracując na pewnym nowym receptorze komórkowym, który ma tę właściwość, iż sprzyja proliferacji naczyniowej, badacze uzyskali regresję nowotworowych guzów, a tym samym udało im się znaleźć rozwiązanie dla niektórych patologii dotyczących oczu.

Oto coś, co zasługuje na wyjaśnienia...

Odkrycie to być może okaże się niezwykle ważne. A jest ono owocem współpracy między dwiema ekipami: zespołu badawczego pana Philippe’a Le Bouteiller (Inserm/CNRS Tuluza, Francja) oraz zespołu pana Armanda Bensussan (Inserm-szpital Saint-Louis w Paryżu).

Zespoły te pracowały nad receptorem CD-160, który jest receptorem komórek endotelialnych, sprzyjającym angiogenezie (formowanie nowych naczyń krwionośnych) w guzach nowotworowych.


Dzięki swoim obserwacjom, naukowcom udało się opracować przeciwciało monoklonalne, specyficznie skierowane przeciwko temu receptorowi.

Śmierć komórek nowotworowych

U myszy, która była nosicielką wysoce agresywnych nowotworów, takich jak czerniak złośliwy skóry, naukowcy przetestowali tę nową bioterapię w połączeniu z chemioterapią. Strategia ta pozwoliła znacząco zredukować rytm wzrostu nowotworu, co przedłużyło życie chorego zwierzęcia.

Natomiast u królika, biolodzy odtworzyli patologie ludzkie (odrzut przeszczepu rogówki, oparzenia ...), zanim zaczęli go leczyć przeciwciałem CD-160.

Na koniec, autorzy badań również w tym przypadku stwierdzili zmniejszenie rozwoju nowych naczyń krwionośnych.

Ta nowa terapia jest oryginalna, ponieważ powoduje bezpośrednio śmierć komórek wyściełających naczynia krwionośne i które są w stadium pełnej proliferacji, wyjaśnia Philippe Le Bouteiller.


Różni się ona od innych terapii antyangiogenicznych (terapie przeciwko powstawaniu nowych naczyń krwionośnych), które są aktualnie używane i które mają na celu czynnik VEGF (czynnik wzrostu naczyniowego).

Pod warunkiem, że testy te na człowieku będą ukoronowane sukcesem, to ta nowa terapia może być alternatywą dla pacjentów, którzy są odporni na aktualne leczenie. Może ona również otwierać zupełnie nowe perspektywy, jeśli chodzi o leczenie niektórych postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (ADM).

Komentarze do: Nowa bioterapia antynowotworowa … leczy również oczy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz