Szukaj

Nie myjesz zębów? Zawał murowany

Podziel się
Komentarze0

Właściwa higiena jamy ustnej chroni nie tylko przed próchnicą, ale także przed chorobami serca. Okazuje się, że osoby, które myją zęby rzadziej niż 2 razy dziennie są o 70 proc. bardziej narażeni na atak serca, od osób, które chętniej sięgają po szczoteczkę, nici dentystyczne i płyny do płukania ust - podaje w opublikowanych badaniach British Medical Journal.


- Mechanizm jest bardzo prosty. Osoby, które nie myją zębów mają tendencję do krwawienia dziąseł. Przez spękania w naczyniach do układu krwionośnego dostają się bakterie, przede wszystkim paciorkowce. Taka infekcja może być przyczyną powstania blaszki miażdżycowej, a w efekcie tego zatoru lub udaru mózgu. Konieczna jest więc regularna higiena i częste mycie zębów - wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

Przez usta do serca


Niemycie zębów zabija? Okazuje się, że nie tylko stres, tłuste potrawy i brak aktywności fizycznych może być przyczyną poważnych chorób serca. Także brak odpowiedniej higieny jamy ustnej podnosi ryzyko zawału serca i chorób naczyń krwionośnych. - Nasza jama ustna jest prawdziwym rajem dla bakterii, przede wszystkim groźnych dla naszego układu krwionośnego paciorkowców. Brak regularnej higieny jamy ustnej sprawia, że bakterie namnażają się na języku, policzkach i powierzchni zębów. Dodatkowo osoby, które unikają pasty i szczoteczki mają tendencję do pojawiania się krwawień  dziąseł. Każda tego typu rana otwiera groźnym bakteriom drogę do naszego układu krwionośnego - tłumaczy dr Fąferko.

I tutaj zaczynają się poważne problemy. Jak zauważyli naukowcy bakterie przenikające z jamy ustnej do krwioobiegu traktowane są tam, jak ciała obce, atakowane przez przeciwciała i płytki krwi. W efekcie tego zmasowanego ataku na intruzów bakteria staje się cięższa i osiada na ścianach naczyń krwionośnych, często je uszkadzając lub prowadząc do osadzania się cholesterolu. - W efekcie tego dochodzi do powstania groźnej blaszki miażdżycowej, niebezpiecznej dla naczyń wieńcowych oraz naczyń mózgu. Zwiększona przez stan zapalny w jamie ustnej krzepliwość krwi może doprowadzić do oderwania się takiej blaszki i zatkania naczynia krwionośnego - tłumaczy dentysta.

Ryzykowne konsekwencje braku higieny


Efekt - niedokrwienie serca i mózgu, a w konsekwencji udar mózgu lub zawał serca. Tymczasem ostatnie dane pokazują cały czas niski poziom higieny jamy ustnej Polaków. Ponad 98 proc. mieszkańców Polski cierpi na próchnicę. W ponad 99 proc. przypadków przyczyną paradontozy Polaków jest próchnica. Tylko w 1 proc. są to zaburzenia hormonalne. O tym jak duży wpływ higiena jamy ustnej ma na nasze serce świadczą badania przeprowadzone przez londyński University College. Zdaniem naukowców u osób ze schorzeniami dziąseł istnieje wysokie ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy.


Naukowcy wykazali, że na 11869 przebadanych osób z zawałami serca w 555 przypadkach paczyną mógł być brak odpowiedniej higieny jamy ustnej i stany zapalne w jamie ustnej. Jednocześnie przebadano także grupę osób, regularnie myjąca zęby i stosującą środki higieny. U tej grupy nie wykryto groźnego C-reaktywnego białka i fibrynogenu, które mogłyby wskazywać na stan zapalny. - Odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli regularne szczotkowanie, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, czyszczenie nitkami przestrzeni międzyzębowych spełnia nie tylko funkcję estetyczną, poprawiając kolorystykę zębów lub zapobiegając nieprzyjemnemu zapachowi z ust, wpływa także na cały organizm, minimalizując ryzyko pojawienia się groźnych dla całego organizmu stanów zapalnych - mówi dr Fąferko.


Brak odpowiedniej higieny jemy ustnej, rzadkie mycie zębów, unikanie wizyt u dentysty może prowadzić do groźnych dla całego organizmu komplikacji. Trzy podstawowe schorzenia to próchnica, choroby przyzębia i zapalenie dziąseł. Wszystkie one są niebezpieczne, nie tylko dla zdrowia naszej jamy ustnej, ale i całego organizmu. Pomiędzy higieną jamy ustnej, a ogólnym stanem naszego zdrowia istnieje wiele powiązań. Osoby nie dbające o zęby są narażone na choroby serca, naczyń krwionośnych. Przyczyną tego są bakterie żyjące w jamie ustnej, które namnażają się w stanach chorobowych dziąseł i zębów. Dokładne szczotkowanie zębów, częstsze niż 2 razy dziennie, uniemożliwia rozwój ognisk bakteryjnych.

Ważne jest także aby czyścić przestrzenie międzyzębowe. Występujące tam bakterie z kolei występują także w złogach tłuszczowych zatykających naczynia krwionośne. Ich usuwanie chroni nas przed blokadą naczyń krwionośnych, do których te bakterie mogą przenikać. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji powinniśmy stosować się do 3 prostych zasad - myć zęby kilka razy dziennie przez co najmniej 3-4 minuty, stosować nici dentystyczne usuwające resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, a także często pić. Ślina jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców w walce z próchnicą i substancjami atakującymi szkliwa zębów. Pomocne w tym są np. gumy do żucia bez cukru. 

Informacje dodatkowe

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic to klinika stomatologiczna stworzona z myślą o wymagającym pacjencie, ceniącym sobie komfort leczenia, nowoczesną technologię i wysoka jakość. Dentim clinic jest dziś jednym z najnowocześniejszych gabinetów stomatologicznych na Śląsku. Gabinet jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził standardową komputerową diagnostykę 3D. Stosuje również unikatowe w Polsce metody diagnostyki przedzabiegowej.

Klinika posiada własną pracownię PRG i tomografii komputerowej oraz nowoczesną pracownię protetyczną. W zakresie leczenia Dentim clinic oferuje swoim pacjentom leczenie implantologiczne, ortodontyczne, stomatologię estetyczną, leczenie protetyczne, periodontologiczne. Dzięki nowoczesnej technologii a także podejściu personelu Dentim clinic leczy dziś pacjentów w komfortowej atmosferze. Klinika działa także aktywnie na polu edukacji pacjenta, prowadząc od 2008 roku liczne akcje edukacyjne i profilaktyczne m.in. „Stop dentofobii” (2008) „Stop rakowi jamy ustnej”. W 2010 roku gabinet otrzymał tytuł Platinum Prefered Biomet3i.

 

Komentarze do: Nie myjesz zębów? Zawał murowany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz