Szukaj

Napoje i gumy bez dodatku cukru mogą uszkodzić zęby

Podziel się
Komentarze0

Brytyjski magazyn British Dental Journal stwierdza, iż produkty bez dodatku cukru, które zawierają jednak kwaśne dodatki, mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia szkliwa zębowego.


Niebezpieczne „sugar-free”

Gumy bez cukru, słodycze bez cukru, napoje bez cukru, reklamowane jako zdrowe alternatywy do produktów z cukrem, mogą uszkodzić zęby, spowodować problemy stomatologiczne i gastryczne i rzadko kiedy sprzyjają utracie wagi, oznajmiają w alarmujacym tonie badacze.

Prace badawcze opublikowane w British Dental Journal, stwierdzające istnienie zjawiska, które naukowcy określają jako „ukryte ryzyko”, mogą bardzo poważnie dotknąć sprzedaży produktów wolnych od cukru, biorąc pod uwagę jeszcze ślepe zaufanie, jakie mają konsumenci do tego typu produktów, uznając je bezkrytycznie za produkty dobre.

Ślepe zaufanie przyczyną psucia zębów?

Badanie to, które na celu miało ocenę rzeczywistego wpływu produktów wolnych od cukru na zdrowie naszych zębów, przestudiowało rolę substytutów cukru, używanych w różnych produktach, w redukcji ryzyka próchnicy.

Podczas gdy jedna grupa powszechnie stosowanych substytutów, nazywanych alkoholami cukrowymi albo poliolami, może faktycznie obniżyć ryzyko psucia się zębów, to może ona równocześnie zwiększyć kwsowość w jamie ustnej, która prowadzi do erozji szkliwa zębowego, podaje brytyjski magazyn British Dental Journal.


Substytuty te zawierają ksylitol, który Komisja Europejska wpuściła na rynek jako „przyjazny zębom” składnik, stosowany w gumach do żucia. Ksylitol jest powszechnie stosowany w produktach wolnych od cukru sprzedawanych w Zjednoczonym Królestwie. 

Zdanie ekspertów

Eksperci z uniwersytetów w Bostonie, w Helsinkach i w Południowej Newadzie mówią: ponieważ zastosowanie ksylitolu i sorbitolu jest coraz większe w różnego rodzaju produktach, opinia publiczna powinna być świadoma ukrytego ryzyka erozji szkliwa zębowego, która jest związana z kwaśnymi dodatkami w tychże produktach. Tak samo, ludzie powinni być świadomi istnienia skutków ubocznych, takich jak biegunka oraz problemy gastryczne.

Szczególnie dla bezcukrowych produktów, te negatywne skutki mogą być jeszcze bardziej podstępne, ponieważ generalnie społeczeństwo ślepo ufa, że tego typu produtkty są przyjazne zdrowiu jamy ustnej i zębów. Mimo że obecność kwaśnych dodatków oraz konserwantów w bezcukrowych produktach jest mniej zauważana, to jednakże te dodatki mogą działać szkodliwie na zęby.

Co więcej, termin „wolny od cukru” może generować fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ludzie automatycznie wierzą, że jeżeli w czymś nie ma cukru, to znaczy, że jest to bezpieczne dla zębów.

Produkt bez cukru jest po prostu produktem bez cukru


Badanie to, jak mówi Stephen Hancocks, redaktor naczelny British Dental Journal, budzi inne pytania, na temat tego, w które zapewnienia dotyczące zdrowia możemy tak naprawdę wierzyć. Dane zapewnienie może rzeczywiście być oparte na dowodach naukowych, ale trzeba się jeszcze zastanowić, czego tak naprawdę to zapewnienie nie mówi. Bezcukrowy może oznaczać, że słodki albo inny produkt jest bezpieczny dla zębów, ale wcale nie musi tak być. Produkt ten jest po prostu bezcukrowy.

Z kolei, profesor Damien Walmsley, doradca naukowy w British Dental Association, która reprezentuje dentystów, powiedział ze swej strony, iż nadmierne korzystanie z bezcukrowych produktów zawierających aromaty owocowe może przyczynić się do niszczenia szkliwa pokrywającego zębinę zębów i ostatecznie przyczynić się do... rozpuszczenia zębów.

Komentarze do: Napoje i gumy bez dodatku cukru mogą uszkodzić zęby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz