Szukaj

Napoje dla sportowców i energy drinki odpowiedzialne za nieodwracalne uszkodzenia zębów

Podziel się
Komentarze0

Najświeższe badanie, które zostało opublikowane w przeglądzie specjalistycznym General Dentistry pokazuje, iż konsumpcja napojów dla sportowców oraz napojów energetyzujących wzrosła w Stanach Zjednoczonych wręcz alarmująco, przede wszystkim pośród nastolatków i młodych dorosłych. A te napoje są związane z nieodwracalnymi uszkodzeniami zębów, ponieważ wysoka kwasowość tych napojów niszczy szkliwo zębowe (czyli błyszczącą, górną warstwę zęba).Młodzi dorośli konsumują te drinki spodziewając się, że dzięki temu poprawią swoją sportową wydajność oraz poziom energii. Co więcej, pokutuje przekonanie, że tego typu napoje są lepsze niż zwykłe napoje gazowane, może ze względu na słowo „sport” w nazwie – wszystko co sportowe, kojarzy nam się ze zdorwiem.

Jak mówi doktor Poonam Jain, główny autor tego badania: większość z tych pacjentów jest po prostu w szoku, kiedy dowiadują się, że te napoje praktycznie fundują ich zębom kąpiel w kwasie.

Badacze przebadali poziom kwasowości trzynastu różnych sports drinków oraz dziewięciu energy drinków. Odkryli, że poziom kwasowości był bardzo zmienny, dla marek oraz dla smaków tych samych marek.

Aby więc przetestować działanie kwasowości, naukowcy zanurzyli próbki szkliwa ludzkich zębów w każdym z tych napojów na piętnaście minut. Następnie, próbki te zostały zanurzone w sztucznej ślinie na kolejne dwie godziny. Takie zabiegi powtarzano pięć razy dziennie przez pięć dni, a próbki za każdym razem były umieszczane w świeżej sztucznej ślinie.


Doktor Poonam Jain wyjaśnia: w ten sposób odtworzono tak zwany „prawdziwy świat”, ponieważ właśnie w taki sposób duża proporcja młodych Amerykanów spożywa tego typu napoje. Większość z nich regulanie pije takie napoje, co kilka godzin.


W wyniku swoich doświadczeń, naukowcy odkryli, że uszkodzenia szkliwa były ewidente po zaledwie pięciu dniach kontaktu z napojami energetyzującymi i napojami dla sportowców. Dodatkowo, energy drinki wykazują dwa razy większe możliwość niszczenia zębów niż sports drinki.

Jak podają oficjalne statystki, od 30% do 50% amerykańskich nastolatków konsumuje energy drinki, a 62% z nich co najmniej jeden sports drink dziennie. Dlatego bieżące odkrycia są tak ważne.

Konsumenci muszą wiedzieć o skutkach ubocznych związanych z tego typu napojami, ponieważ szkody wyrządzane szkliwu zębowemu są nieodwracalane. A bez tej ochronnej warstwy zęby są nadwrażliwe, zagrożone próchnicą, a któregoś dnia mogą po prostu wypaść.

Doktor Jennifer Bone, rzeczniczka amerykańskiej akademii dentystycznej, Academy of General Dentistry, mówi: nastolatki nieprzerwanie przychodzą do mojego gabinetu z tymi objawami, ale nie wiedzą co jest tego przyczyną. Przyglądamy się ich diecie oraz przekąskom, a następnie rozmawiamy o napojach. Oni po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że coś pozornie tak nieszkodliwe jak napój energetyzujący, może tak bardzo uszkodzić ich zęby.

Doktor Jennifer Bone zaleca więc, aby ograniczać konsumpcję tego typu napojów. Dobrze jest też żuć gumę bez cukru, a także wypłukać usta wodą po konsumpcji tych napojów. Obydwie strategie pozwalają zwiększyć ilość śliny, która naturalnie pomaga przywrócić naturalny poziom kwasowości w jamie ustnej, wyjaśnia doktor Jennifer Bone.

Co więcej, ludzie powinni odczekać co najmniej jedną godzinę z myciem zębów po konsumpcji napojów energetyzujących i sportowych, ponieważ w odwrotnym przypadku tylko „rozsmarują” kwas na powierzni zębów, tym samym zwiększając jego szkodliwe działanie.

Komentarze do: Napoje dla sportowców i energy drinki odpowiedzialne za nieodwracalne uszkodzenia zębów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz