Szukaj

Nadciśnienie: korzyści płynące z aktywności fizycznej

Podziel się
Komentarze0

Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość rodzinna. Kiedy jedno z rodziców jest nadciśnieniowcem, ryzyko dla dziecka jest dwukrotnie większe niż normalnie. Jednakże eksperci utrzymują, że można uchronić się przed zbyt wysokim ciśnieniem dzięki regularnej aktywności fizycznej. Badacze amerykańscy właśnie publikują swoje prace na ten temat w przeglądzie naukowym Hypertension.Doktor Robin Shook z uniwersytetu w Karolinie Południowej, wraz ze swoim zespołem obserwował przez sześć lat 6 000 osób, z których 1/3 miała rodzica cierpiącego na nadciśnienie.

Kiedy badanie się rozpoczynało, wszyscy uczestnicy byli zdrowi. Nie zdiagnozowano u nich również nadciśnienia. Naukowcy ocenili ich poziom aktywności fizycznej, a następnie obserwowali zmiany w ich stanie zdrowia.

W czasie pięciu lat obserwacji u 25% uczestników rozwinęło się nadciśnienie. Co ważne, nawet u osób u których ta przypadłość była rodzinna, ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia udało się zmniejszyć aż o 34%, kiedy osoby te regularnie oddawały się aktywności fizycznej.

Dla wszystkich uczestników bardzo intensywna aktywność fizyczna oznaczała 42-procentowy spadek ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Z kolei niebezpieczeństwo zostało ograniczone o 26% w przypadku umiarkowanej aktywności fizycznej.

Dobra nowina jest taka: nie trzeba spędzać całych godzin na sali gimnastycznej, aby realnie zredukować zagrożenie. Amerykańscy badacze podkreślają: umiarkowana ilość ćwiczeń fizycznych – czyli około 2 godzin szybkiego marszu na tydzień – może przynieść wielkie korzyści, przede wszystkim osobom, które mają tendencję do nadciśnienia.


Badania pokazują również, że osoby wysportowane z rodzinną historią nadciśnienia, objęte są ryzykiem większym jedynie o 16% w porównaniu do osób również wysportowanych, ale bez nadciśnienia w rodzinie. W przypadku genetycznej predyspozycji do nadciśnienia praktykowanie sportów wytrzymałościowych wydaje się więc dobrym sposobem na opóźnienia choroby.


Eksperci podkreślają: aktywność fizyczna pozwala dłużej zachować tętnice w dobrym zdrowiu. Nadciśnienie jest bowiem dolegliwością starszego wieku: 70% nadciśnieniowców ma ponad 60 lat - przypomina doktor Xavier Girerd, specjalista ze szpitala Pitié-Salpétrière w Paryżu.

Choroba ta jest nazywana cichym zabójcą, ponieważ nie daje żadnych objawów. Mimo to odpowiada za liczne zawały serca i udary mózgu, które dotykają miliony osób każdego roku. O nadciśnieniu mówimy wówczas, kiedy wyniki pomiaru ciśnienia krwi przekraczają próg 140/90.

Profesor Jean-Jacques Mourad wyjaśnia - nadciśnienie tętnicze rośnie w sposób stały po osiągnęciu pewnego progu. Nie jest to tak, że któregoś dnia budzimy się nagle z ciśnieniem na poziomie 150/95. Ale ciśnienie będzie rosnąć jeszcze szybciej, jeżeli nie sprzyjają nam warunki genetyczne i środowiskowe.

Na problem ten trzeba przede wszystkim uczulać mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, ponieważ to właśnie w tym czasie panowie zaczynają prowadzić siedzący tryb życia i przybierają na wadze. Istotne jest, że przytycie w wieku 30 – 50 lat przyśpiesza pojawienie się nadciśnienia tętniczego.

Natomiast, mężczyźni z nadwagą, którzy tracą 5 kg w ciągu sześciu miesięcy i utrzymują takie tempo utraty wagi, a także uprawiają sporty wytrzymałościowe, zmniejszają aż o 65% ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego w ciągu kolejnych 5 – 10 lat.

Jeżeli zaś chodzi o kobiety, największe ryzyko nadciśnienia pojawia się w okresie menopauzy. Eksperci zalecają więc kobietom aktywność fizyczną trzy razy w tygodniu, po 60 minut. Warto to sobie wziąć do serca, albowiem kiedy nadciśnienie już się pojawi, oznacza to zażywanie leków do końca życia.

Komentarze do: Nadciśnienie: korzyści płynące z aktywności fizycznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz