Szukaj

Objawy nadciśnienia tętniczego

Podziel się
Komentarze0

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia. Wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi w organizmie. Zazwyczaj choroba pojawia się między 30 a 40 rokiem życia. W niektórych przypadkach zdarza się, że ma ona swoje początki już z dzieciństwie.


W początkowym etapie choroby nie doskwierają nam żadne specjalne dolegliwości. W większości przypadków nadciśnienie tętnicze wykrywane jest przypadkowo. Niekiedy do rozpoznania choroby dochodzi dopiero wówczas, gdy pojawią się poważne objawy w postaci powikłań. Im dłużej utrzymujące się wysokie ciśnienie, tym bardziej niepokojące objawy można zaobserwować.

Choroba nadciśnieniowa dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Objawia się przede wszystkim bólami w okolicy
potylicy, nadmierną pobudliwością i bezsennością. Dodatkowo można odczuwać kołatanie serca oraz bóle wieńcowe. U chorych zaobserwować możemy zaczerwienioną twarz, szyję i klatkę piersiową.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne


Najczęściej spotykamy się z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. Przyczyna występowania tego rodzaju nadciśnienia nie została jeszcze do końca poznana. Zdecydowana większość ludzi borykających się z chorobą nadciśnieniową ma nadciśnienie tętnicze pierwotne. Bardzo często schorzenie dotyka osób z nadwagą. Poza tym zaobserwowano, że może być uwarunkowane genetycznie. Do czynników, które mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby zaliczamy zbyt duże ilości soli kuchennej w diecie, spożywanie alkoholu i przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.

Z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym mamy do czynienia tylko w 5% przypadków. W takim wypadku choroba spowodowana jest schorzeniem organicznym. Zdarza się, że choroby nerek i nadnerczy prowadzą do wystąpienia nadciśnienia. W przypadku tego rodzaju nadciśnienia istotne jest wykrycie przyczyn, gdyż mają one bezpośredni wpływ na dalsze postępowanie i leczenie nadciśnienia.


Chcąc zapobiec nadciśnieniu tętniczemu należy przede wszystkim:

 • prowadzić zdrowy styl życia
 • utrzymywać odpowiednią wagę ciała
 • zwiększyć aktywność fizyczną
 • ograniczyć ilość soli w diecie
 • ograniczyć spożywanie alkoholu
 • unikać stresu
 • zrezygnować z palenia papierosów
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe u osób, których rodzice zmagają się z chorobą. Jednak stosując wyżej wymienione zalecenia z znacznym stopniu ograniczamy możliwość wystąpienia choroby. Często za „rodzinne” występowanie schorzenia odpowiadają złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy model spędzania wolnego czasu.


Jakie są objawy wysokiego ciśnienia tętniczego?

Choroba nadciśnieniowa nie wiąże się z występowaniem żadnych specyficznych objawów chorobowych. Bardzo często w początkowej fazie choroby wysokie ciśnienie nie jest w ogóle odczuwane, a osoby, u których występują przez długi czas czują się stosunkowo dobrze.

Charakterystyczne objawy nadciśnienia to:
 • kołatanie serca
 • bóle w okolicy serca
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • duszność
 • pobudzenie lub zmęczenie
 • senność
Choroba nadciśnieniowa często prowadzi do bardzo poważnych powikłań. Wymieniamy tutaj głównie uszkodzenie nerek, układu krążenia oraz powikłania występujące w obrębie układu nerwowego.

Jak sprawdzić, że chorujemy na nadciśnienie tętnicze?


Choć nadciśnienie tętnicze w początkowym etapie nie daje objawów klinicznych można jednak odczuwać poranne bóle z tyłu głowy, zawroty głowy oraz gorsze tolerowanie wysiłku fizycznego. Najlepiej zapobiegawczo wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego pomimo braku dolegliwości sugerujących chorobę. By móc rozpoznać chorobę należy kilkakrotnie wykonywać pomiary ciśnienia. Do badania wykorzystujemy najczęściej uciskowy mankiet gumowy. Najdokładniejsze wyniki osiągniemy przy pomocy manometrów rtęciowych. Jednak na rynku dostępne są również elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia, które co prawda nie są aż tak bardzo dokładne, ale pozwalają określić, czy ciśnienie jest w normie, a przy tym są niezwykle proste w obsłudze.

Oprócz pomiarów ciśnienia, które bez wątpienia są istotne przy rozpoznaniu choroby konieczne jest również przeprowadzenie dodatkowych badań. Takie badania pomagają określić czy nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny czy wtórny. Poza tym istotną sprawą jest ocena stopnia uszkodzenia narządów przez występującą chorobę. Konieczne jest wykonanie badania EKG spoczynkowego i wysiłkowego oraz 24-godzinnych badań metodą Holtera. Poza tym istotne jest wykonanie badania echokardiograficznego. Dodatkowo monitoruje się wydolność nerek oraz przeprowadza się rutynowe badanie dna oczu.

Komentarze do: Objawy nadciśnienia tętniczego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz