Szukaj

Korzyści płynące z tańca

Podziel się
Komentarze1

Taniec jest wspaniałą formą sportu, rozrywki oraz pracy nad sobą. W tańcu uaktywnia się zarówno ciało ludzkie, ale także umysł i emocje. Pozwala on wyrażać, poznawać i rozwijać samego siebie.

Korzyści płynące z tańca

Korzyści płynące z tańca dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej, kształtowania relacji z innymi ludźmi, uwalniania własnych emocji, a także przyjemności, która towarzyszy tej formie ruchu. Każdy powinien spróbować znaleźć odpowiedni dla siebie rodzaj tańca, który zagości w jego życiu na dobre.

Wpływ tańca na ciało i organizm

Taniec pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ podczas jednego treningu można pozbyć się do kilkuset kalorii. Rzeźbi sylwetkę, która staje się smukła i zgrabna. Modeluje uda, brzuch, nogi, wzmacnia mięśnie szczególnie brzucha, kręgosłupa i miednicy, poprawia postawę. Taniec pomaga w osiągnięciu lepszej kondycji i uzyskaniu kontroli nad własnym ciałem. Już po kilku godzinach treningów ciało zacznie nas słuchać. Stanie się bardziej elastyczne.

Taniec jest naturalnym lekiem dla  organizmu. Poprawia funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego, co w efekcie wydłuża życie. Taniec zwiększa przepływ krwi i wpływa na usprawnienie metabolizmu komórek nerwowych, co przyczynia się do redukcji napięcia i stresu oraz polepszenia koncentracji i pamięci.

Wpływa również na zdrowie psychiczne. Podczas tańca uwalniają się  tłumione uczucia i  wydzielają hormony szczęścia, dlatego osoby, które lubią tańczyć, są mniej zagrożone depresją. Psychologowie doceniają korzystny wpływ tańca na zdrowie psychiczne człowieka, dlatego stworzyli terapię tańcem zwaną choreoterapią.

Mentalne korzyści z tańca

Gdy taniec wypływa z duszy wzrasta świadomość człowieka. Postępy widoczne z każdym kolejnym treningiem budują poczucie własnej wartości. Człowiek, który tańczy, ma dobre samopoczucie, więcej optymizmu i lepiej czuje się we własnym ciele.

Szczególnie ważne jest to w przypadku kobiet, ponieważ taniec pozwala im poczuć się pięknymi i artakcyjnymi. Wyzwala wewnętrzne pokłady kobiecości, które na co dzień nie są zauważane.

Taniec to także okazja do poznania osób, z którymi łączy wspólna pasja. Muzyka, dużo dobrej zabawy i uśmiechu wzmacniają integrację. Taniec z własnym partnerem pozwoli zbliżyć się do siebie i bardzo pozytywnie wpłynie na relację.

Co dają nam poszczególne rodzaje tańca?

Tańczyć można na wiele sposobów. Niektóre rodzaje tańca wymagają zaangażowania dwóch osób, do innych nie potrzeba partnera. Jednak w każdej postaci ta aktywność wpływa na ludzi pozytywnie. Warto poznać kilka rodzajów tańca, aby móc wybrać idealną dla siebie formę i nie zrazić się, wybierając zajęcia w ciemno. Nie każdy sposób ruchu w rytm muzyki będzie odpowiadał naszej osobowości, ale z pewnością istnieje taki, w którym poczujemy się jak ryby w wodzie.

Taniec klasyczny

Balet – to taniec polecany nie tylko małym dziewczynkom, ale również osobom dorosłym. Coraz więcej szkół tańca i klubów fitness oferuje zajęcia z baletu i zachęca do uczestniczenia w nich.

Pomaga on w leczeniu wad postawy, płaskostopia, pozwala na wysmuklenie sylwetki oraz uszlachetnienie ruchów.

Taniec towarzyski

Przeznaczony jest przede wszystkim dla par. Nie jest to jednak zasada, ponieważ coraz częściej w ofertach szkół tańca możemy znaleźć na przykład zajęcia salsy solo. W skład grupy tańców towarzyskich wchodzą standardowe, takie jak walc angielski, wiedeński, czy tango oraz tańce latynoamerykańskie np. samba, rumba i inne. Poza podziałem głównym istnieją też salsa, mambo czy twist.

Główne korzyści wynikające z trenowania tańca towarzyskiego to wymodelowanie i ujędrnienie nóg, zrzucenie wagi, poprawa pracy błędnika, zwiększenie elastyczności ciała oraz wysmuklenie go. Warto również zwrócić uwagę na szczególną rolę salsy, dzięki której zwiększa się wytrzymałość i siła, modeluje się całe ciało, a organizm pozbywa się toksyn, poprzez obfite pocenie.

Taniec nowoczesny

Do tego nurtu tanecznego zalicza się różne gatunki tańca m.in. break dance, disco dance, funky i inne.

Uprawiając ten rodzaj tańca, można przede wszystkim usprawnić swoje ciało, pozbyć się zbędnych kalorii, zwiększyć koordynację ruchową i wydolność organizmu. Bardzo ważne jest to, że do tańca nowoczesnego można wybrać ulubioną muzykę, co wpłynie na poprawę samopoczucia i zagwarantuje dobrą zabawę.

Taniec brzucha

Taniec inaczej zwany orientalnym, gdyż pochodzi z Bliskiego Wschodu. To zmysłowy taniec, który preferują głównie kobiety i właśnie dla ich zdrowia ma on ogromne znaczenie.

Korzyści płynące z tańca brzucha to przede wszystkim wzmocnienie mięśni miednicy i mięśni przykręgosłupowych, poprawa elastyczności stawów, wyszczuplenie talii oraz możliwość pozbycia się do 300 kalorii podczas jednej godziny zajęć. Niezwykle ważny jest też wpływ tańca orientalnego na poczucie atrakcyjności kobiety. Taniec ten pozwala odnaleźć w sobie seksapil i zwiększyć  pewność siebie.

Trudno zliczyć korzyści płynące z tańca. Jest on doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu i zadbanie o swój organizm. Jeśli chcesz wysmuklić swoją sylwetkę, poczuć się atrakcyjnie lub poznać nowych, ciekawych ludzi – najlepszą drogą, aby to osiągnąć, są zajęcia taneczne. Wystarczy poszukać odpowiedniego dla siebie tańca i zacząć cieszyć się treningami, czerpiąc z tego niezliczone korzyści.

Autor: Barbara Rozmus

Komentarze do: Korzyści płynące z tańca (1)

Taniec Gdańsk
Taniec Gdańsk 29-03-2018 11:56

Nauka tańca Gdańsk

1

Taniec to doskonała forma aktywności. Jestem podobnego zdania jak autor artykułu. Odkąd zaczęłam tańczyć w http://sosalsa.pl/ moje życie odmieniło się o 180 stopni. Nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychiczn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze