Szukaj

Diagnoza i leczenie nadciśnienia tętniczego

Podziel się
Komentarze0

Nadciśnienie tętnicze to choroba inaczej zwana hipertensją, która odnosi się do przewlekłej dolegliwości układu krążenia i charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Zarówno jeśli chodzi o ciśnienie skurczowe, czyli górne, jak i rozkurczowe czyli dolne.

Diagnoza i leczenie nadciśnienia tętniczego

Większość przypadków, a mianowicie 90% ma charakter pierwotny, to znaczy, że nie zostało to spowodowane jakąkolwiek przyczyną, którą można by było usunąć lekami. Etiologia nie została jednak jeszcze w pełni ustalona, ale sądzi się, że decydujące znaczenie odgrywają tutaj czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Pozostałe 10%, gdzie powód tej choroby jest dobrze znany, boryka się z problemami z nerkami, chorobami gruczołów dokrewnych lub dolegliwościami mózgu.

Jak rozpoznać, że mamy problem z nadciśnieniem tętniczym? Przede wszystkim diagnostyka opiera się to na wykonaniu odpowiednich pomiarów ciśnienia tętniczego. Oczywiście warto wiedzieć, że jednokrotne wykrycie takowego problemu, nie musi się wcale wiązać z rozpoznaniem tej choroby. Kiedy już będziemy badani w gabinecie lekarskim upewnijmy się, że lekarz przygotował się do pomiarów perfekcyjnie. W dużej mierze od tego zależy prawidłowy wynik.

Musimy zadbać o odpowiednią wielkość mankietu, wykluczyć czynniki stresowe, a także być po wystarczającym odpoczynku przed badaniem, przynajmniej 10 minut spędzając w pozycji siedzącej. Zapalenie papierosa do 30 minut przed pomiarem również może mieć znaczący wpływ na rezultat badania. Osoby borykające się z problemami mogą dokonywać pomiarów w domu, jednak powinny robić to bardzo dokładnie i systematycznie.

Wyniki warto zapisywać codziennie, aby mieć rozeznanie, a także by móc później podzielić się nimi z lekarzem. Dzięki temu specjalista będzie mógł nie tylko określić z jakim przypadkiem mamy do czynienia, ale także przepisać odpowiednie leki. Nadciśnienie pierwotne często jest bardzo trudne do wykrycia, dlatego też stosuje się inne metody rozpoznania. USG jamy brzusznej, ocena dopplerowska tętnic nerkowych i ocena nadnerczy to niektóre ze sposobów, jakie stosuje lekarz, który nas sprawdza w tym kontekście. Jeśli już stwierdzone zostanie u nas nadciśnienie należy także zobaczyć, czy nie występują jakiekolwiek powikłania.


Choroba może wszak trwać już nieco dłużej, a wówczas mogły powstać liczne szkody w organizmie. Zaleca się w takim przypadku badanie oka, gdyż ta choroba wpływa na stan tętnic unaczyniających oko i może bezpośrednio oddziaływać na siatkówkę, a także narządy wzroku. Ponadto warto zrobić także badanie echokardiograficzne serca, w celu sprawdzenia ewentualnych przerostów jego ścian. Kiedy już wiemy, że mamy problem z daną dolegliwością, warto także dowiedzieć się w jaki sposób możemy sobie z nią radzić. Leczenie obejmuje trzy znaczące elementy. Wśród nich wyróżniamy stosowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi, zmianę stylu życia oraz modyfikację innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które mają na celu zminimalizowanie powikłań.


Najważniejszy z tego wszystkiego jest drugi punkt, który odnosi się do zupełnego przewrotu w naszym życiu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zmniejszenie masy ciała, tak by nasz wskaźnik BMI oscylował w granicach 18.5-25. Powinniśmy również rzucić palenie, jeśli mamy taki problem, zastosować dietę zwaną śródziemnomorską, która ogranicza potrawy mięsne, dania smażone i zawiera w sobie ogromną ilość owoców i warzyw.

Co więcej, należy zwiększyć swoją aktywność fizyczną, nie musi od razu być sportowcami i trenować po kilka razy dziennie, ale przynajmniej 30 minutowy spacer w ciągu każdego dnia to absolutne minimum. Na koniec musimy też zadbać o wyłączenie ze swojego jadłospisu soli kuchennej, czyli sodu, należy więc także unikać produktów ze sklepów, które ją posiadają. Ograniczenie spożycia alkoholu to również jeden z punktów, które trzeba zmienić, lecz nie jest on kluczowy, dużo bardziej oddziałują na nas bowiem papierosy. Jeśli chodzi o leki jakie będziemy stosować w przypadku tej choroby to odpowiednie przepisze nam z pewnością lekarz, ale warto wiedzieć, że terapię trzeba zacząć od jednego specyfiku, a u chorych młodszych wiekiem najbardziej wskazane są blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny oraz inhibitory receptora angiotensywnego. Z kolei u osób w podeszłym wieku rozpoczyna się od podania leku moczopędnego.

Leczenie trwa do końca życia. Nie można tej choroby wyleczyć, można jedynie ją ograniczyć w taki sposób, aby nie przeszkadzała nam nadto w normalnym funkcjonowaniu. Jedynie osoby, które borykają się z nadciśnienie wtórnym mają szansę się wyleczyć, wówczas gdy pozbędą się choroby, która je powoduje. Ważne jest także aby pamiętać o stałych godzinach leków i odpowiedniej dawce, tylko wówczas będziemy w stanie zachować odpowiednie ciśnienie. Jeżeli wartości ciśnienia pomimo stosowanego leczenia będą wynosiły powyżej 140/90 mmHg, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który natychmiast zmodyfikuje leczenie

Autor:

Karol Frankowski

Komentarze do: Diagnoza i leczenie nadciśnienia tętniczego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz