Szukaj

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Podziel się
Komentarze0

Co raz więcej osób ma problemy z wysokim ciśnieniem krwi. Niekontrolowanie tych parametrów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, co zrobić, aby obniżyć ciśnienie krwi?

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Według przeprowadzonych badań, aż co 3 Polak ma problemy z ciśnieniem krwi przekraczającym dopuszczalne normy. Zdarza się, że nie jesteśmy świadomi, iż cierpimy na wysokie ciśnienie. Zazwyczaj szukamy usprawiedliwień dla swojego stanu w wykonywanych czynnościach, bagatelizujemy objawy i tak do czasu, aż naprawdę źle się poczujemy. Lekarze najczęściej przepisują środki regulujące ciśnienie, ale są na to znacznie lepsze metody.

Odpowiednia dieta

Problem z wysokim ciśnieniem krwi pojawia się dwa razy częściej u osób z nadwagą, dlatego ważna jest odpowiednia dieta. Redukcja masy ciała powinna opierać się głównie na wykluczeniu składników i produktów bogatych w tłuszcze i cukry. Posiłki powinny być mniej kaloryczne oraz świeże.

Istotne są produkty zawierające potas, który odpowiada za prawidłowy rytm serca. Co więcej, zapobiega miażdżycy, a naczynia krwionośne są drożne. Produktami bogatymi w potas są np. banany, suszone owoce oraz soki cytrusowe. Z warzyw potas zawierają ziemniaki, seler, pomidory oraz warzywa strączkowe.

Wyeliminowanie używek

Jeśli cierpimy na wysokie ciśnienie krwi, powinniśmy zrezygnować z picia kawy. Warto zamienić ją na zielona herbatę, wodę mineralną, czy wyżej wspomniane soki cytrusowe. Zawarta w kawie kofeina zwęża naczynia krwionośne prowadząc tym samym do wzrostu ciśnienia krwi. Powinniśmy także odstawić alkohol lub ograniczyć jego spożywanie do minimum; mężczyźni 20-30g czystego etanolu na dobę, a kobiety 10-20g. Przy czym warto zaznaczyć, że zaledwie 10g etanolu znajduje się w 250ml piwa i 100ml wina.

Powinniśmy zrezygnować także z najpopularniejszej używki, czyli papierosów. Nie od dziś wiadomo, że palenie tytoniu ma ogromny wpływ na nasz organizm. Nikotyna, która łączy się z receptorami nikotynowymi  przyspiesza częstotliwość skurczów serca, wpływa na wzrost ciśnienia krwi oraz wpływa na tworzenia się miażdżycy. Warto wspomnieć, że na działanie dymu tytoniowego narażenie są nie tylko czynni, ale także bierni palacze.

Aktywność ruchowa

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny ma dobry wpływ na pracę naszego organizmu. Wystarczy zaledwie 30-40 minut wysiłku dziennie, by obniżyć ciśnienie krwi. Oczywiście nie trzeba od razu biegać, wystarczy, że będzie to spacer, czy pobyt na basenie. Pomocne przy wysokim ciśnieniu mogą być także medytacje, np. joga. Nasz organizm się uspokoi, pozbędziemy się stresu i zrelaksujemy się. Wszelkie ćwiczenia fizyczne wykonywane systematycznie przez większość dni w tygodniu obniżą nasze ciśnienie o 4-9mm Hg.

Metody te możemy stosować profilaktycznie, nawet wtedy, gdy nie mamy problemów z ciśnieniem. Jednak pamiętajmy, że przy wysokim ciśnieniu często konieczne jest leczenie farmakologiczne. Jeżeli podczas stosowania domowych środków obniżenia ciśnienia i regularnych pomiarach nie zauważymy żadnych zmian, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Prawidłowe ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg, natomiast wynik 140/90 mm Hg może świadczyć o nadciśnieniu. Pamiętajmy jednak, że to nie zawsze wiąże się z lekami, czasem wystarczy odpowiednia dieta i trochę ruchu.

Komentarze do: Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz