Szukaj

Preparaty złożone - przełom w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Podziel się
Komentarze1

Według statystyk na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie 8 i pół miliona, czyli blisko 1/3 dorosłych Polaków, a kolejne 30% osób znajduje się w grupie ryzyka. Zdecydowana większość z nich wymaga długotrwałego i systematycznego leczenia farmakologicznego, które - minimalizując objawy i potencjalne skutki choroby - pozwala im na zachowanie zdrowia, a czasem – życia. Pomimo stałego rozwoju metod terapeutycznych leczenie hipotensyjne (tj. nakierowane na trwałe obniżenie ciśnienia) jest skuteczne zaledwie w 12% przypadków.Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w często błędnej ocenie stanu chorego, niewłaściwym doborze leków i ograniczonym spektrum działania pojedynczych preparatów, co wiąże się niejednokrotnie z koniecznością przyjmowania kilku specyfików jednocześnie (tzw. politerapia), a także niedostatecznej współpracy ze strony pacjentów: braku świadomości zagrożeń związanych z chorobą, niechęci do modyfikacji stylu życia (dieta, sport, rezygnacja z używek), jak też nieregularnym przyjmowaniu leków lub całkowitej rezygnacji z terapii m.in. pod wpływem objawów niepożądanych związanych z jej stosowaniem bądź czasowym ustąpieniem dolegliwości.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji stosowanie nowoczesnych preparatów złożonych, łączących działanie antagonistów receptora angiotensyny II – z ang. ARBs (czyli tzw. sartanów) – substancji charakteryzujących się wysoką skutecznością hipotensyjną przy jednoczesnym ograniczeniu objawów ubocznych - oraz diuretyku o właściwościach moczopędnych.

Takim specyfikiem jest m.in. dostępny na polskim rynku od roku Co-Diovan® produkowany przez firmę Novartis - zdecydowany lider wśród preparatów stosowanych w leczeniu nadciśnienia w Europie i na świecie.


Uwzględniając złożoną patogenezę schorzenia preparaty złożone wykorzystują różne mechanizmy działania, pozwalając na uzyskanie lepszego efektu terapeutycznego niż w przypadku podania tych samych substancji czynnych oddzielnie, przy jednoczesnym zastosowaniu najniższej skutecznej i bezpiecznej dla pacjenta dawki. Ich długotrwałe, 24-godzinne działanie i skoncentrowanie właściwości obu substancji czynnych w jednej tabletce ułatwiają stosowanie i zwiększają o blisko 20% tzw. współczynnik przyjmowania leków (MPR - medication possession ratio) przez pacjentów


Jednocześnie optymalizacja leczenia prowadzi do polepszenia współpracy między lekarzem a pacjentem, obecnie w ok. 50% przypadków definiowanej jako niewystarczająca [4]. Dzięki temu rośnie odsetek chorych kontynuujących leczenie hipotensyjne po roku od rozpoczęcia terapii, co z kolei - według statystyk - wiąże się bezpośrednio z istotnym obniżeniem globalnych kosztów.

Według danych IMS Data ze stycznia 2005 roku w Europie terapię skojarzoną z wykorzystaniem preparatu złożonego stosuje się już u 40% pacjentów. W Polsce odsetek ten sięga zaledwie 0,5% [5], pomimo pozytywnej opinii Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, zalecającego wykorzystanie specyfików złożonych jako leków pierwszego wyboru. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w wysokim koszcie takiej terapii - preparaty złożone nie podlegają refundacji (choć od ubiegłego roku refundowane są np. stanowiące ich składnik sartany).

Tymczasem należy przypuszczać, iż w dłuższej perspektywie rozpowszechnienie najnowocześniejszej metody leczenia nadciśnienia tętniczego, opartej na preparatach złożonych, miałoby nie tylko znaczący wpływ na zdrowie fizyczne pacjentów, ich podejście do problemu, ale również na globalną redukcję kosztów.
Osoby kontaktowe:

Monika Niewiadomska-Ilczuk
Corporate Communication Manager/ Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej
Novartis Poland Sp. z o.o.
Tel. +48 22 550 88 44
Fax. +48 22 550 87 18
Tel. kom. +48 663 874 844

Katarzyna Hałaczkiewicz
Client Service Director
Toolbox Creative Communications
Tel. +48 42 636 66 24
Fax. +48 42 636 70 16
Tel.kom. + 48 506 108 360

Client Service Director
Toolbox Creative Communications
Tel. +48 42 636 66 24
Fax. +48 42 636 70 16
Tel.kom. + 48 506 108 360

Komentarze do: Preparaty złożone - przełom w leczeniu nadciśnienia tętniczego (1)

życzliwy
~życzliwy 28-06-2007 15:30

lek złożony w leczeniu nadciśnienia

1

zdecydowanym liderem jest MICARDIS , uzuskuje się lepsze efekty terapeutyczne niż stosowanie CO-DIOVAN drogiego leku złożonego , nie wierzcie w to co piszą pracownicy firm farmaceutycznych, piszą o swoich lekach, i nie r... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze