Szukaj

Kreowany światłem gabinet z Olsztyna wśród najlepszych w Polsce

Podziel się
Komentarze0

Dzięki tzw. kreacji wnętrza światłem, olsztyński gabinet znalazł się w gronie najlepiej zaprojektowanych w Polsce. O miano najlepszego rywalizuje z klinikami m.in. z Katowic, Rzeszowa, Warszawy i Gdańska.  Wizyta u dentysty w Olsztynie może być bezstresowa!


A to za sprawą Specjalistycznej Praktyki Stomatologicznej Izabeli i Andrzeja Sokołowskich. Ich gabinet trafił właśnie do grona 11 najlepiej zaprojektowanych placówek stomatologicznych w Polsce. Co roku spośród setek klinik z całego kraju organizator plebiscytu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne nominuje garstkę, która podejmuje działania na rzecz walki z dentofobią wśród Polaków. Na nagrodę mają szansę te ośrodki stomatologiczne, które dzięki nowoczesnej architekturze i wzornictwu zerwały ze stereotypowym i odstraszającym obrazem wnętrza gabinetu dentystycznego. Sokołowskim to się udało. Stworzyli oni gabinet wypełniony nowoczesną technologią, a przy niebudzący grozy. 

U dentysty podziwiasz Warmię i Mazury

Polacy wciąż boją się wizyt u dentysty. Najczęstszą przyczyną, dla której unikamy leczenia jest widmo bólu. Odstrasza on aż 59 proc. z nas. Strach budzą także same wnętrza. Szpitalnego i zimnego wnętrza, w którym słychać borowanie boi się blisko 10 proc. Polaków – podaje portal Dentysta.eu. Nic więc dziwnego, że stomatolodzy wypowiadają wojnę zarówno bólowi, jak i własnemu wizerunkowi. Tak też jest w przypadku Izabeli i Andrzeja Sokołowskich z Olsztyna. Ich gabinet trafił właśnie na listę 11 najlepiej zaprojektowanych w Polsce i ma szansę zgarnąć główną nagrodę.

Sokołowscy stworzyli w Olsztynie gabinet, który jest zaprzeczeniem tradycyjnego, klinicznego wnętrza. W jego wnętrzu  dominują uspokajające barwy, zamiast zimnej, szpitalnej bieli. Jest także akcent regionalny, na ścianach gabinetów i poczekalni znajdujemy fotogramy przyrody Warmii i Mazur. Zdjęcia łąki pełnej maków, lasu i zachodu słońca mają odciągać uwagę pacjenta od zabiegu. Wszystko w gabinecie zostało tak dobrane, aby budzić pozytywne, mało stomatologiczne skojarzenia.


- W poczekalni zamiast zwykłych krzeseł ustawiliśmy ławkę, taką samą jak stawia się w parku. Są też stoliki znane z kawiarni i sporo egzotycznej roślinności. Na ścianach nie ma szablonów zęba i reklam past do zębów, są za to przyciągające uwagę relaksujące grafiki, widoki Warmii i Mazur. W gabinecie cały czas gra muzyka, która dodatkowo rozprasza uwagę. Muzyki można posłuchać także podczas zabiegu. Zawsze to lepsza alternatywa dla dźwięku borującego wiertła – śmieje się lek. stom. Izabela Rybak-Sokołowska, współwłaścicielka gabinetu.


Światło mówi ci, na co patrzeć, a na co nie

To co jednak wyróżnia klinikę na tle pozostałych, nominowanych w tym roku do nagrody TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne to przestrzeń jaką architekci zbudowali kreacją światła. W gabinecie użyto kilkanaście różnych form oświetleniowych. Zastosowanie kierunkowych źródeł światła dało możliwość bardzo selektywnego wyłaniania elementów niczym w profesjonalnej galerii. Dzięki czemu zaciemniono w gabinecie elementy budzące niepokój pacjenta. Cała uwaga skupia się natomiast na kwiatach i detalach. Powód? Dobre oświetlenie działa relaksująco nawet na 10 proc. pacjentów – wynika z badań Dentysta.eu. Bardziej kojąco działa na nas tylko dobra muzyka (38 proc.) i wygodne fotele (30 proc.).

Nieco inaczej architekci zabawili się światłem w gabinetach. W nich dominuje naturalne oświetlenie, które do wnętrza dostaje się przez olbrzymie, szklane ściany z dekoracyjną okleiną, która z jednej strony zapewnia prywatność, z drugiej daje pacjentowi możliwość obserwowania wszystkiego, co za oknem. – Pomiędzy poczekalnią, a gabinetami jest spory kontrast oświetlenia. Poczekalnia ma stonowane światło, jej celem jest wyciszyć pacjenta, gabinety mają za to intensywne, dzienne światło, dzięki czemu niwelowane jest oddziaływanie lamp np. podczas zabiegów – tłumaczy lek. stom. Andrzej Sokołowski, współwłaściciel gabinetu.

Organizatorem konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne jest magazyn „Dobre Wnętrze”, Dental Depot Wasio i Biomet 3i. O wyborze najlepszego gabinetu decyduje jury składające się z dziennikarzy, projektantów, architektów i lekarzy, a także czytelnicy „Dobrych Wnętrz”, którzy na wybrane gabinety mogą głosować przez cały rok na stronie www.urzadzamy.pl/topdesign  Póki co gabinet zajmuje 3 miejsce w internetowym głosowaniu. Zwycięzców plebiscytu poznamy we wrześniu 2013 roku. To już III edycja konkursu. W tym roku zostaną przyznane nagrody w trzech kategoriach – wybór jury, wybór czytelników i nagroda INSPIRATION, dla gabinetu szczególnie zaangażowanego w edukację i profilaktykę pacjenta. Więcej informacji: www.tdgs.pl

Komentarze do: Kreowany światłem gabinet z Olsztyna wśród najlepszych w Polsce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz