Szukaj

Kolejna szansa na bezpłatne badania stomatologiczne

Podziel się
Komentarze0

Z początkiem października 2012 r., po raz drugi w Poznaniu, ruszyła akcja profilaktyczno-edukacyjna Centrum Stomatologii Orident „Cisi zabójcy”. Badania diagnostyczne w kierunku groźnej choroby odogniskowej przeszli już pierwsi chętni. Kolejni mają na to szansę w najbliższym czasie.


Czym jest choroba odogniskowa? Za tą niepozornie brzmiącą nazwą kryje się zespół całkiem poważnych dolegliwości. Okazuje się, że choroby jamy ustnej mają ścisły związek z problemami zdrowotnymi, jak bóle głowy, uszkodzenia stawów, choroby zatok, serca, nerek i układu krążenia. Wpływają również na siatkówkę oka czy schorzenia dermatologiczne. Masz trądzik? Problemy z odpornością? Dolegają Ci częste bóle głowy? Nie możesz zajść w ciążę? Cierpisz na bezsenność? Bardzo często przyczyną różnego rodzaju dolegliwości są problemy stomatologiczne, w wielu przypadkach bezobjawowe. Dolegliwości te prowadzą do powstania pierwotnych ognisk zapalnych, z których bakterie mogą ,,rozsiewać ‘’się po całym organizmie.

Akcja „Cisi zabójcy” ma na celu propagowanie badań, za pomocą których diagnozuje się chorobę odogniskową. Jest to badanie przesiewowe i profilaktyczne, służące wykryciu potencjalnych źródeł choroby w jamie ustnej. Polega to m. in. na wykonaniu wysokiej jakości panoramicznych zdjęć cyfrowych o ograniczonej dawce promieniowania oraz konsultację stomatologiczną. Wiosną 2012 r. koszykarze PBG Basket, a na początku października piłkarze Warty Poznań oraz lekkoatleta Marcin Urbaś zostali poddani badaniu wykrywania potencjalnych źródeł zakażenia zlokalizowanych w jamie ustnej. Jesienna akcja po raz drugi skierowana jest również do wszystkich poznaniaków. Wystartowała 27 października 2012.


- Chcemy, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z możliwości zaawansowanej diagnostyki rtg i porady stomatologa specjalizującego się w wykrywaniu źródeł zakażenia w jamie ustnej. Nasze badania statystyczne przeprowadzone na podstawie losowo wybranych zdjęć archiwalnych naszych pacjentów (220 zdjęć) wykazały niepokojąco wiele patologii w jamie ustnej. 911 nieszczelnych wypełnień (czyli statystycznie każdy pacjent ma 4 takie wypełnienia), 246 torbieli przykorzeniowych (czyli więcej niż jedna na osobę), 236 niedopełnione kanały, 4 pozostawione narzędzia w kanałach. 28 osób dowiedziało się o tym, że chorują na nieodwracalną paradontozę. Wyniki te są na tyle niepokojące, że zdecydowaliśmy się na uruchomienie szerszej akcji. Chcemy dać poznaniakom szansę na wczesne wykrycie patologii oraz dzięki specjalistycznemu sprzętowi i doświadczeniu lekarzy zaproponować skuteczne metody leczenia – zachęca do badań lek. stom. Agnieszka Szygenda.

Akcja „Cisi zabójcy” ma charakter  profilaktyczny, edukacyjny i prozdrowotny. Ma na celu uświadomienie społeczeństwa w konsekwencji zaniedbań zdrowia jamy ustnej. Skorzystanie z  badań jest całkowicie bezpłatne. Sponsorem akcji jest Orident Stomatologia, partnerami są podpoznańskie gminy oraz kluby sportowe, a ambasadorami znani sportowcy.

Badania przeprowadzane są w Centrum Stomatologii Orident (ul. Ługańska 5 w Poznaniu) w dniach 17 i 24 listopada oraz 1 grudnia 2012, w godzinach 8-13. Na badania może zgłosić się każdy – wystarczy zadzwonić pod numer 61 870 52 69 lub 608 012 212.

Komentarze do: Kolejna szansa na bezpłatne badania stomatologiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz