Szukaj

Karmienie piersią i antykoncepcja mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Podziel się
Komentarze0

Mutacje genów BCRA1 i BRCA2 są znane jako te, które podwyższają ryzyko wystąpienia raka piersi i jajników. Najnowsze badania, opublikowane przez Journal of the National Cancer Institute, informują, że karmienie piersią, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, a także podwiązywanie jajowodów, może je zmniejszyć.

BRCA1 i BRCA2 są przyczyną wytwarzania w organizmie nowotworowych białek supresowych. Białka te pomagają w odbudowywaniu zniszczeń w DNA, co sprawia, że komórkowy materiał genetyczny jest stabilny.

Jakiekolwiek mutacje lub zmiany w tym genie hamują produkcję białek lub je naruszają, a więc: uszkodzony materiał DNA nie będzie mógł się prawidłowo zregenerować. Może to prowadzić do głębszego pogorszenia genetycznego stanu komórek, a to z kolei do rozwoju raka.

Najbardziej narażone na rozwój nowotworu piersi i jajników są więc kobiety dziedziczące mutacje genów BRCA1 i BRCA2.
Według National Cancer Institute, mutacje genów lub ich kody są powodem występowania 15% nowotworów jajników. Około 39% kobiet, dziedziczących mutację BRCA1 i między 11 – 17% z BRCA2, zachoruje na raka jajnika w wieku 70 lat.

Naukowcy w swoich najnowszych badaniach, prowadzonych przez T. R. Rebbecka, lekarza z Abramson Cancer Center w  University of Pennsylvania's Perelman School of Medicine, informują, że wcześniejsze badania dowodziły, że palenie papierosów lub spożywanie alkoholu mogą mieć wpływ na rozwój raka jajników w przypadku kobiet z mutacją BRCA. Zauważono jednak, że te badania miały wątpliwą jakość i nie jest jasne, które z nich mogą stanowić realną wartość w klinicznej ocenie ryzyka nowotworowego.

Dziedziczność nie jest przeznaczeniem

Aby uzyskać lepszy wgląd w czynniki, które mogą mieć wpływ na zwiększanie lub zmniejszanie ryzyka raka jajnika w przypadku kobiet z mutacją BRCA, zespół badawczy przeanalizował dogłębnie 44 szczegółowe analizy, w których wcześniej zdefiniowano kryteria jakości.
Okazało się, że u kobiet z mutacją BRCA1, które karmiły piersią, lub miały podwiązane jajowody (forma antykoncepcji, w której blokowane są jajowody), miały znacznie obniżone ryzyko zachorowania na raka jajnika, w porównaniu do kobiet, które nie karmiły piersią i nie stosowały wymienionych sposobów antykoncepcji. Dotyczyło to również stosowania pigułek antykoncepcyjnych.
Zdaniem naukowców, analiza pomogła wskazać czynniki, które mogły podnieść ryzyko zachorowania na raka u kobiet z mutacjami BRCA. Np. palenie papierosów podnosi ryzyko raka piersi u kobiet z BRCA2.

Nasza analiza pokazuje, że dziedziczność nie musi mieć związku z przeznaczeniem, a współpraca kobiet, u których występuje mutacja BRCA z lekarzami oraz podjęcie aktywnych działań, mogą zmniejszać ryzyko zachorowań na raka jajnika” – mówi Rebbeck.

Agata Sugak

Komentarze do: Karmienie piersią i antykoncepcja mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz