Szukaj

Kanałowe już nie boli

Podziel się
Komentarze0

Ciężko jest spotkać osobę, która by miała nazbyt miłe wspomnienia z wizyty u dentysty. Mało komu nagląca potrzeba leczenia zębów kojarzy się przyjemnie. Tym, co zdaje się wywoływać największy strach jest chyba konieczność podjęcia leczenia kanałowego. Jak się okazuje, teraz może się to zmienić.

Kanałowe już nie boli

Kto choć raz miał do czynienia z tradycyjnym leczeniem kanałowym ma za sobą za pewne niezbyt miłe wspomnienia. Nawet Ci, którzy sami nie mieli okazji tego doświadczyć, tylko z zasłyszanych opowieści i stereotypów są do niego uprzedzeni. Skojarzenia, jakie wywołuje wizyta u stomatologa, to lęk i ból. Nie zawsze jednak leczenie endodontyczne (bo tak nazywa się kanałowe) przebiega boleśnie i nieprzyjemnie, wszystko bowiem zależy od przypadku.

Innowacja

Przełomem w walce z zapaleniem wewnętrznych struktur zębowych, które zwykle powoduje konieczność leczenia kanałowego, może być jednak wprowadzenie do stomatologii nowoczesnych metod. Jedną z nich jest technika polegająca na leczeniu zębów przy użyciu mikroskopu, endometru oraz RTG jakości cyfrowej. Specjaliści i lekarze zapewniają, że jest ona bardziej precyzyjna i bezpieczna, oraz krótsza niż dotychczasowe, a co najważniejsze prawie bezbolesna! Czy to możliwe?

Precyzyjne leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu to kolejny dowód na to, że we współczesnej stomatologii ogromną wagę przywiązuje się do rozwiązań, które umożliwiają skuteczne przywrócenie funkcji naturalnym zębom pacjenta. Dziś wizyta u dentysty w odpowiednim momencie pozwala uratować ząb i stwarza możliwość jego odbudowy. Dlatego, że leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest metodą dość nową, ale i dlatego, że wymaga dość dużej wiedzy i sprawności specjalistów, nie wszyscy lekarze podejmują się jej. Wprawienie się we właściwe podejście do tematu wymaga od stomatologów zaangażowania w szkolenia i kursy praktyczne.


- Miesięcznie w naszym centrum stomatologii leczymy endodontycznie przy użyciu mikroskopu około 50 pacjentów. Trafiają do nas osoby, którym zostaliśmy poleceni przez naszych stałych klientów oraz kierowane przez innych lekarzy, niezajmujących się profesjonalnie endodoncją. Zawsze kontrolujemy efekty naszej pracy i skuteczność innowacyjnej metody szacujemy na ponad 90%. – mówi lek. stom. Agnieszka Szygenda, szefowa zespołu lekarskiego i założycielka poznańskiej kliniki stomatologicznej.


- Dla wielu pacjentów, obok skuteczności i niewielkiej bolesności zabiegu ważnym aspektem jest też możliwość wyleczenia zęba kanałowo podczas jednej wizyty. – dodaje A. Szygenda.

Dokładność i bezpieczeństwo

Podstawową zaletą mikroskopu stomatologicznego jest to, że pozwala on bardzo dokładnie powiększyć obraz kurowanego zęba, co umożliwia specjalistyczne leczenie również bardzo złożonych przypadków. Przy jego użyciu możliwe jest na przykład zlokalizowanie nawet nietypowo umiejscowionych ujść kanałów zębowych, dokładne opracowanie i wypełnienie krzywych, wąskich, czy zwapniałych kanałów.

Przy dokładnym planowaniu zabiegów niezwykle pomocne są też najnowsze metody diagnostyczne. Począwszy od panoramicznych zdjęć wykonywanych cyfrowo, przez RVG, czyli radiowizjografię służącą do obrazowania zdjęć RTG na monitorze komputera, na endometrze– urządzeniu pokazującym wielkość kanału wewnątrz zęba skończywszy. Wszystko to lekarze stosują, aby zagwarantować sobie lepsze przygotowanie do leczenia, a przede wszystkim zdobyć wiedzę o obecnym stanie chorych zębów.

Zastosowanie metody leczenia mikroskopowego gwarantuje też, w stosunku do innych sposobów, większe bezpieczeństwo. Przez możliwość wyleczenia kanałowego podczas jednorazowych odwiedzin dentysty mniejsze jest ryzyko powstania zakażenia zęba, jego złamania, czy pojawienia się bólu pomiędzy wizytami. Dla większości osób najważniejszym jednak może okazać się fakt, że precyzyjność wykonywania zabiegu zapewnia nikłą bolesność jego przeprowadzania.

Dużo zależy od nas

Zły stan jamy ustnej to jednak w większości wypadków skutek naszych złych nawyków - niedostatecznej higieny i złej diety. Może więc warto pamiętać o tym, że - skoro tak wiele ogólnych problemów zdrowotnych ma swoje źródło w zębach, to właśnie o zdrowie jamy ustnej musimy dbać szczególnie. Nie tylko po to, by olśniewać uśmiechem, ale przede wszystkim dlatego, aby zachować pełnię zdrowia.

Komentarze do: Kanałowe już nie boli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz