Szukaj

Jedna trzecia studentów francuskich pali konopie!

Podziel się
Komentarze0

Jak się okazało, trzecia narodowa ankieta na temat zdrowia studentów przeprowadzona przez francuski instytut IFOP na zlecenie organizacji Mutuelle des etudiants, zawiera kilka niespodzianek. Jeszcze rok temu, podobna ankieta rysowała portret młodych ludzi cieszących się generalnie dobrym zdrowiem. Pierwsze rezultaty pokazywały również, że jeden student na pięciu zrezygnował z leczenia z powodów finansowych w ubiegłym roku.Jak sytuacja wygląda obecnie?

Antykoncepcja ratunkowa

Młode Francuzki niekoniecznie są specjalistkami od antykoncepcji. 35% respondentek przyznało bowiem, iż zdarzyło im się sięgnąć po tzw. „pigułki dzień po”, podczas gdy aż 88% z nich twierdzi, że są dobrze poinformowane na temat środków antykoncepcyjnych.

Spośród badanych jedynie 1% studentek nie posługuje się żadną antykoncepcją, natomiast 46% używa pigułek, 17% prezerwatyw, a 30% pigułek i prezerwatyw jednocześnie.

Co istotne, zaledwie 4% młodych kobiet we Francji wybrało inne środki antykoncepcyjne: implanty, spirale oraz pierścień, a jedna studentka na dziesięć wielokrotnie stosowała „pigułkę dzień po”.

W poszukiwaniu upojenia alkoholowego

Autorzy ankiety podkreślają niektóre niepokojące sygnały, jak na przykład to, że francuscy studenci upijają się coraz częściej. Według barometru zdrowia narodowego Instytutu Wychowania i Promocji Zdrowia Publicznego (Institut national d'éducation et de promotion de la santé), w 2005 roku upijało się 15% studentów. Z kolei, w 2010 roku liczba młodych ludzi sięgających po alkohol wzrosła już do 19%!


Ankieta pokazuje również ulubione miejsca libacji alkoholowych: 17% młodych ludzi pije w trakcie wieczorków studenckich, 10% na dyskotekach, 7% w barach albo w restauracjach, a 3% w innych miejscach publicznych.


Należy również zwrócić uwagę na studentów, którzy mieszają alkohol z napojami energetyzującymi, ponieważ wówczas ryzyko wypadku wzrasta z powodu większych ilości wypitego aloholu. Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 27% mężczyzn oraz 16% kobiet pije tego typu mieszanki.

Myśli samobójcze

Jak się okazuje, również zdrowie umysłowe studentów jest prawdziwym powodem do niepokoju. Wyniki badań wskazują, że 19% młodych Francuzów doświadczyło już epizodu depresyjnego. Co więcej, aż 12% z nich miało myśli samobójcze, podczas gdy 7% ankietowanych przyznało się do rozmyślań dotyczących sposobów popełnienia samobójstwa.

Niepokojące jest również to, że zaledwie 8% studentów wie o istnieniu uniwersyteckich biur pomocy psychologicznej (Bapu), co wyjaśnia dlaczego aż 70% młodych ludzi, mających myśli samobójcze, nie skonsultowało się z profesjonalistą.

Do tych niepokojących danych należy także dodać, że jeden student na dziesięciu zażywał środki psychotropowe w ciągu minionego roku: 8% zażywało anksjolityki, 5% środki nasenne, a 3% antydepresyjne.

Dwie trzecie studentów unika konopi 

Na szczęście, nie wszyscy studenci palą. Dowód? Według ankiety - 68% dziewcząt oraz 64% chłopców nigdy jeszcze nie paliło konopi. Jednakże, w przypadku 1% studentów francuskich konsumpcja konopi jest już codziennym nawykiem. 2% badanych zadeklarowało, że pali przynajmniej 2 - 3 razy w ciągu tygodnia, a 3% mniej niż raz w tygodniu.

Warto jeszcze zauważyć, że to właśnie studenci z wydziałów artystycznych oraz humanistycznych mają większe tendencje do eksperymentowania z konopiami, w porównaniu do studentów medycyny, farmacji czy też kierunków technicznych.

Komentarze do: Jedna trzecia studentów francuskich pali konopie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz