Szukaj

Zaskakujące opinie młodzieży na temat marihuany

Podziel się
Komentarze0

Marihuana staje się legalna w coraz większej liczbie miejsc, ale to nie oznacza, że popularność tego narkotyku rośnie wśród nastolatków - donosi najnowsze badanie naukowe, które zostało opublikowane 16 września 2015 roku w czasopiśmie American Journal of Drug and Alcohol Abuse.

Mimo, że poziom dezaprobaty względem marihuany spadł radykalnie wśród młodych osób dorosłych (co mogłoby sugerować, że ta grupa wiekowa spogląda na ten narkotyk bardziej przychylnie) - jednocześnie okazuje się, że sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku młodszej młodzieży.

Naukowcy odkryli, że poziom dezaprobaty wyrażanej względem marihuany w rzeczywistości zwiększył się wśród młodzieży w wieku 12-14 lat. W 2013 roku 79% nastolatków w tej grupie wiekowej powiedziało, że zdecydowanie potępia osoby stosujące marihuanę, w porównaniu do 74% osób, które powiedziały to samo w 2002 roku.

Wyniki badania były zaskakujące, biorąc pod uwagę coraz większą legalizację tego narkotyku - powiedział Christopher Salas-Wright z University of Texas w Austin, który był głównym autorem badania.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane między 2002 a 2013 rokiem w ramach przeprowadzanej w Stanach Zjednoczonych Ogólnokrajowej Ankiety na Temat Zażywania Narkotyków i Zdrowia. W ponawianej co roku ankiecie wzięło udział około 70 tys. losowo wybranych osób w wieku od 12 lat. Naukowcy przyjrzeli się trzem grupom wiekowym: młodszej młodzieży w wieku 12-14 lat, starszej młodzieży w wieku 15-17 lat i młodym osobom dorosłym w wieku 18-25 lat.

Poza przeanalizowaniem, co młodzież i młode osoby dorosłe sądzą o marihuanie, naukowcy wzięli też pod uwagę to, jak zmieniał się w czasie stopień używania narkotyku.

W okresie, kiedy przeprowadzano badanie, naukowcy odkryli, że liczba nastolatków stosujących marihuanę zmniejszyła się. Odsetek młodzieży w wieku 12-14 lat, która przyznała się do palenia marihuany w ciągu ostatniego roku, spadł się z 6% w 2002 roku do 4,5% w 2013 roku. W przypadku starszych nastolatków w wieku 15-17 lat, spadek nastąpił z 26% w 2002 roku do 22% w 2013 roku.

Poziom stosowania marihuany przez młode osoby w wieku dorosłym nie zmienił się radykalnie w okresie badania, choć naukowcy zaobserwowali znaczne zmiany poglądów na temat tego narkotyku. W 2013 roku 23% osób w wieku 18-25 lat uznało, że jest zdecydowanie przeciwna stosowaniu marihuany, w porównaniu z 41% w 2002 roku.

Stosowanie marihuany może negatywnie oddziaływać na zdrowie i niektórzy naukowcy obawiali się, że postępująca legalizacja tego narkotyku zmieni nastawienie ludzi - np. w ten sposób, że używanie marihuany będzie wydawać się normalne i akceptowalne.

To jest pierwsze badanie, które pokazuje, że niski stopień dezaprobaty względem stosowania marihuany nie koniecznie musi być znaczącym czynnikiem ryzyka - tak do tej pory sądzono - powiedział jeden z autorów badania Joseph Palama, który zajmuje się badaniami nad zdrowiem publicznym w New York University.

Wiele badań znalazło silne powiązanie między poziomem dezaprobaty a stosowaniem marihuany, ale najnowsza analiza pokazała, że młode osoby dorosłe wyrażają mniejszą dezaprobatę względem tego narkotyku, choć sami wcale go nie używają - dodaje Palama. Trzeba podkreślić, że „zmniejszająca się dezaprobata" wcale nie musi oznaczać „zwiększającej się aprobaty".

Komentarze do: Zaskakujące opinie młodzieży na temat marihuany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz