Szukaj

Moje dziecko bierze narkotyki! Co mam robić?

Podziel się
Komentarze0

Powszechny dostęp do narkotyków staje się prawdziwym zagrożeniem dla młodzieży. Co jeżeli pewnego dnia okaże się, że twoje dziecko eksperymentuje ze środkami odurzającymi? W momencie takiego odkrycia każdy rodzic przeżywa szok, równocześnie próbując usprawiedliwić dziecko i jego zachowanie.

Moje dziecko bierze narkotyki! Co mam robić?

Problem narkotyków jest bardzo szeroki, dlatego warto wiedzieć, co należy robić, gdy Twoje dziecko stanie się ofiarą.

Początkowo może być bardzo ciężko zauważyć symptomy uzależnienia od narkotyków, ponieważ dziecko stara się bardzo dobrze ukryć pierwsze próby przed dorosłymi. Podstawą jest dobry kontakt z młodą osobą, rozmowa oraz częste przebywanie z nią.

Przyczyny próbowania narkotyków mogą być naprawdę różne, poczynając od kłopotów szkole i w domu poprzez zły kontakt z rówieśnikami,  na zranionych uczuciach kończąc. Jeżeli dowiesz się, że twoje dziecko bierze narkotyki, nie podejmuj spontanicznych decyzji typu „już ja go oduczę” i przede wszystkim, nie usprawiedliwiaj dziecka tylko dlatego, że nie możesz w to uwierzyć, bo „to takie dobre dziecko” - należy działać szybko i zdecydowanie, bo od tego może zależeć zdrowie, a nawet życie twojego potomstwa.

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zachowanie - wszelkie radykalne i nietypowe zmiany powinny wzbudzić twój niepokój i uwagę. Jeżeli twoje dziecko:
  • nagle zmieniło swoje zainteresowania,
  • ma huśtawkę nastrojów,
  • ma kłopoty w szkole,
  • często zamyka się w pokoju na klucz akcentując potrzebę prywatności,
  • zmieniło grono swoich przyjaciół, często i nagle wychodzi z domu bez żadnej zapowiedzi,
  • buntuje się i łamie dotychczasowe zasady panujące w domu,
  • odnosi się gniewem na każde zwrócenie mu uwagi,
  • ma kłopoty z koncentracją i nie wysypia się.

W takich sytuacjach może to oznaczać pojawienie się problemów z narkotykami. Należy wówczas ocenić ich stan zaawansowania, a mianowicie czy są to dopiero narkotyczne próby, czy może sprawy zabrnęły już dalej, a twoje dziecko wręcz nie potrafi funkcjonować bez narkotyków.

Warto również zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny, który również może być w dużym stopniu zależny od tego, czy dziecko ma kontakt z używkami. Tutaj bierze się pod uwagę to, czy dziecko zmieniło styl ubierania się, czy przestrzega zasad higieny oraz czy radykalnie schudło bądź zyskało na masie. Na zażywanie narkotyków mogą również wskazywać pewne problemy zdrowotne, takie jak przewlekły katar czy krwawienie z nosa, przekrwione oczy a także zaburzenia pamięci.


Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko bierze narkotyki, natychmiast skontaktuj się z kimś, kto jest w stanie udzielić wsparcia oraz fachowej rady.

Moje dziecko bierze narkotyki – co mam robić?

Jeżeli jest to początek drogi do uzależnienia, często pomocna staje się szczera rozmowa. Przedstaw dziecku fakty i przypuszczenia, którymi dysponujesz i powiedz wprost, że wiesz, że bierze narkotyki. Jasno daj do zrozumienia, że nie zgadzasz się na to i ustal pewne twarde i sztywne zasady – ma mówić z kim wychodzi i gdzie, o której wróci, że nie może wagarować itp. Konkretnie postawione warunki sprawią, że w przypadku nie zrealizowania ich, dziecko będzie miało się z czego rozliczyć. Przede wszystkim należy być stanowczym, a więc żadne ustępstwa nie wchodzą tutaj w grę. Postaw warunek, że jeśli nie spełni twoich oczekiwań i jeśli nie będzie przestrzegało twoich zasad, to będzie musiało poddać się terapii.

W przypadku zaawansowanego kontaktu dziecka z narkotykami, konieczna staje się pomoc specjalistyczna. W pole manewru wchodzą terapie indywidualne, bądź grupowe, które są uważane za najskuteczniejszą metodę pracy z uzależnionymi i najlepszym sposobem walki z narkotykami. Ważnym czynnikiem jest nie tylko terapeutyczne wsparcie, ale także pomoc ze strony rodziny, przyjaciół i najbliższego grona. W żadnym razie nie powinno się utrzymywać w tajemnicy narkotycznego problemu w rodzinie – izolacja tylko pogarsza sprawę, ponieważ uniemożliwia to spojrzenie na problem przez szersze grono osób.

Gdy dziecko staje się uzależnione, nie pozwól na to, by odbiło się to na całej rodzinie. Zrozum, że nawet wychowując dziecko w warunkach „dobrego domu”, może stać się ono ofiarą problemu narkotycznego. Dlatego też nie „zwalaj” winy na siebie, że przeoczyłeś problem, że to twoja wina  bo źle wychowałeś dziecko. Choć faktycznie, przyczyną sięgania młodzieży do narkotyków mogą być również problemy rodzinne, finansowe i osobiste, to nie jest to jedyny ciąg przyczynowo-skutkowy. Dzieci sięgają do narkotyków czasami z czystej przyjemności, która może niestety zakończyć się klęską. Dlatego ważne jest, aby być czujnym i nie pozwolić na to, by dziecko narażało siebie, swoje zdrowie i życie.

Komentarze do: Moje dziecko bierze narkotyki! Co mam robić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz