Szukaj

Uzależnienie od marihuany

Podziel się
Komentarze5

Marihuana zaliczana jest do grupy narkotyków „miękkich”. Spekulacji na temat czy uzależnia czy też nie jest naprawdę wiele. Spotkać się można z wieloma informacjami na ten temat, część z nich twierdzi, że marihuana silnie uzależnia, inna część mówić będzie o pozytywnych właściwościach tego narkotyku.

Uzależnienie od marihuany

Czym jest marihuana?

Marihuanę otrzymuje się z wysuszonych żeńskich roślin konopi indyjskiej (Cannabis). Zawarta jest w niej substancja THC, czyli tetrahydrokannabinol, który w dużej mierze odpowiada za działania marihuany. THC wraz z innymi środkami zawartymi w marihuanie działa agonistycznie na ludzkie receptory. Marihuana w wielu krajach jest zabroniona. Jej posiadanie grozi utratą wolności. Jednak istnieje wiele krajów, które zalegalizowały ten „miękki” narkotyk, zaliczyć do nich można na przykład Holandię. Co ciekawe, mimo tego bardzo trudno jest ją kupić i liczba osób palących marihuanę jest znacznie mniejsza niż w krajach, gdzie jest ona nielegalna. Można powiedzieć, że „zakazane” smakuje lepiej.

Czy marihuana uzależnia?

Jak już zostało wspomniane, informacji na temat czy marihuana uzależnia czy też nie jest całe mnóstwo. Jedne mówią o tym, że uzależnia a inne wręcz przeciwnie. Warto zwrócić uwagę, że nie odnotowano jeszcze żadnego uzależnienia fizycznego ani śmierci spowodowanej przedawkowaniem po „spożyciu” tej substancji. W licznych badaniach, powstaje coraz więcej informacji i nowinek na temat pozytywnych właściwości tego narkotyku. Oczywiście każdy człowiek jest inny i inaczej odczuje działania narkotyku. U jednych może być to euforia, a u innych  objawy mogą być odwrotne. Pojawić się może depresja, smutek oraz zaburzenia świadomości. Oznacza to, że osoba pod działaniem narkotyku może nie odczuwać bądź odczuwać w innym stopniu na przykład dotyk. Marihuana może uzależniać, ale pod względem psychicznym. Co spowodowane jest bardzo często z inicjatywy osób trzecich. Osoba paląca regularnie w dużych ilościach będzie odczuwała chęć ponownego sięgnięcia po marihuanę, po to by „lepiej spędzić czas” czy „odpocząć od problemów i odprężyć się”. Zbyt częste palenie marihuany może powodować również zaburzenia świadomości, senność czy brak koncentracji. W przypadku kiedy konopia indyjska palona jest niesystematycznie i w dużych odstępach czasowych nie stwierdzono podobnych objawów.

Jak działa marihuana?

W krótkim czasie po przyjęciu, bo już nawet po kilku minutach, THC działa na ośrodek układu nerwowego i powoduje liczne zmiany. Pierwszą bez wątpienia jest zaburzona percepcja, czyli odczuwanie czynników zewnętrznych takich jak dźwięk lub dotyk. Środek THC pobudza również euforię, jednak tutaj nie jest to żelazną zasadą. Wszystko zależy od danej osoby. Gdy ktoś będzie przykładowo smutny, to ten stan może się pogłębić jeszcze bardziej. Jednak częściej marihuana powoduje właśnie zwiększoną euforię i odczuwanie głębokiego relaksu. Czasem można spotkać się również ze zjawiskiem syntezy. Zjawisko polega na przenikaniu się wrażeń zmysłowych, czyli dźwięk może przybrać kształt. Działanie różni się jednak od sposobu przyjmowania narkotyku oraz od cech indywidualnych danej osoby.

Do innych efektów działania marihuany zaliczyć możemy:

 • polepszenie nastroju,
 • pobudzenie wyobraźni,
 • tymczasowe upośledzenie pamięci krótkotrwałej,
 • pogorszenie koncentracji,
 • zwiększony apetyt,
 • zaburzenia percepcji czasu,
 • wzmożona wrażliwość na bodźce,
 • silniejsze odczuwanie zmysłów takich jak radość czy smutek,

Jak przyjmuje się marihuanę?

Sposobów przyjmowania marihuany jest naprawdę bardzo wiele. Najbardziej popularne są „skręty”, które zwija się z bibułek. Innymi metodami może być nawet pieczenie ciastek czy innych wyrobów w których znajdują się żeńskie liście konopi. Ponadto twórczość palących nie ma granic, wykorzystane mogą być nawet żarówki, puste butelki czy cokolwiek z czego można zapalić. Marihuanę najczęściej miesza się z tytoniem, a również popularną metodą palenia są szklane lufki, które służą również do palenia papierosów bez filtrów. Efekt działania marihuany, czyli „faza” po paleniu trwać może do 4-5 godzin, oczywiście nie jest to regułą. Przebieg działania można podzielić również na trzy „fazy”.

 • Faza euforii,
 • faza relaksacji,
 • faza izolacji,

Jak rozpoznać czy ktoś pali marihuanę?

Najłatwiej rozpoznać po oczach. Powieki opadają, a źrenice są popękane i przekrwione. Ponadto koordynacja ruchowa pozostawia wiele do życzenia. Taka osoba może wydawać się „otępiała” i spóźniona z wszystkimi reakcjami. Z niewiadomych przyczyn może zacząć się śmiać i nie będzie potrafiła przestać, bądź odwrotnie – wydawać się będzie bardzo smutna. Z samych objawów fizycznych, po których zdiagnozować można, że ktoś pali marihuanę to najbardziej charakterystyczne są właśnie oczy. Resztę można wywnioskować po nietypowym zachowaniu, spowolnionym myśleniu lub po znalezieniu papierowych bibułek czy szklanych lufek, które służyć mogą do palenia marihuany.

Właściwości medyczne marihuany

Coraz więcej badań dowodzi, że marihuana palona nieregularnie przynosi wiele korzyści dla człowieka nie powodując przy tym uzależnienia ani żadnych innych efektów ubocznych. Pierwszym prostym przykładem może być ból głowy. W niektórych krajach na ból głowy piecze się ciasteczka z marihuaną. Po zjedzeniu ból przechodzi, a humor dodatkowo ulega poprawie. W Polsce dla przykładu również istnieje pewna grupa leków produkowana właśnie z substancji zawartych w konopi. Leczenie marihuaną może być również stosowane u osób cierpiących na poważne nowotwory. Pomaga ona złagodzić ból oraz poprawić przebieg choroby. W niektórych badaniach dowodzi się nawet, że palenie marihuany znacznie zmniejsza ryzyko powstania właśnie chorób nowotworowych. Przeprowadzane są również badania nad wykorzystaniem marihuany w walce z wirusem HIV.

Skutki uboczne palenia marihuany

Warto na sam początek wspomnieć, że skutki uboczne nie są jednolitą zasadą działania marihuany. Wszystko zależy od danej osoby. Warto się również uspokoić, bo mało prawdopodobne jest przedawkowanie marihuany w takim stopniu, by spowodowało to śmierć. Skutkiem ubocznym palenia mogą być wymioty, ból głowy czy nadmierne pocenie się. Do wystąpienia tego typu skutków ubocznych przyczynić się mogą również inne czynniki, takie jak alkohol czy jakiś źle strawiony pokarm. Bardziej poważnymi skutkami mogą być objawy depresji czy izolacji osoby palącej. Tutaj również przyczyny mogą być powiązane z cechami indywidualnymi danego „palacza”. Do innych skutków ubocznych zaliczyć można:

 • zobojętnienie,
 • poczucie pustki,
 • zaburzenia koncentracji,
 • brak skupienia,
 • senność,
 • zamykanie się w sobie,
 • niechęć do wykonywania codziennych obowiązków,
 • brak motywacji.

Marihuana szkodzi czy nie?

Dyskusja na temat marihuany trwa bardzo długo i zapewne szybko się nie skończy. Wiele informacji i badań mówi o niekorzystnych i nieprawidłowych działaniach marihuany na organizm, podczas gdy inne wymieniają wiele zalet i korzyści płynących z nieregularnego palenia marihuany. Należy jednak pamiętać, że osoby bardziej podatne na wpływ narkotyków, mogą wykorzystać marihuanę jako pierwszy krok do poważnego uzależnienia od narkotyków twardych, takich jak heroina. O tej substancji nie można powiedzieć nic dobrego. Reasumując, można powiedzieć, że marihuana może zarówno szkodzić jak i działać pozytywnie na organizm.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Uzależnienie od marihuany (5)

zieleniutka
zieleniutka 18-12-2013 11:32

Marihuana zamula

1

marihuana szkodzi! Niszczy receptory i uszkadza układ nerwowy mózgu przez co wraz z wiekiem człowiek coraz bardziej się "otępia"... po za tym przerwanie palenia po dłuższym okresie jest przyczyną depresji! Lepi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
orchideaa
orchideaa 11-12-2013 09:30

Szkodliwość marihuany

1

Przy dłuższym paleniu marihuana faktycznie powoduje problemy na tle emocjonalno psychicznym i uzależnia! Wiem o tym doskonale - tak się tylko mówi, że to nie szkodzi...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Borysek
Borysek 23-11-2013 15:07

Marihuana nie szkodzi

1

Znam wielu ludzi którzy palą regularnie i nic im nie jest. Mają dzieci i rodzinę a nawet nie narzekają na zdrowie ;]... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Noboy
Noboy 03-11-2013 12:26

Spekulacje o marihuanie

1

Wszystko co przyjmowane w nadmiarze szkodzi zdrowiu :) A marihuana mimo wszystko uzależnia.. nonstop chce się palić bo nie ma co robić, a Ci co palą stale to maja tylko w głowie jedno... zaćpać spojrzenie! Dlatego dzięku... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
paulina.klimek
paulina.klimek 01-11-2013 12:00

marihuanie stanowcze NIE

1

Nie dopatrzyłam się informacji o tym, że marihuana zaniża HPG, czyli gruczoły płodności, co równocześnie prowadzi do zwiększenia poziomu prolaktyny we krwi. Jest to hormon odpowiedzialny za niepłodność. Także panowie i p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze