Szukaj

Niebezpieczna „moda” na metamfetaminę

Podziel się
Komentarze0

Metamfetamina jest obecnie najpopularniejszym i jednocześnie bardzo niebezpiecznym narkotykiem. Coraz liczniejsze są kampanie mające na celu uświadomienie zgubnych skutków jej zażywania. Przyłączają się do nich również politycy.

Niebezpieczna „moda” na metamfetaminę

Mimo to młodzi ludzie wciąż po nią sięgają.  Pewien szeryf z USA zaczął fotografować ofiary metamfetaminy. Zdjęcia są szokujące, lecz jest to chyba najskuteczniejsza metoda pokazania, jak duże szkody sieje ten narkotyk w ludzkim organizmie.

Lecz skąd ta nagła popularność metamfetaminy?

Jest ona wytwarzana przede wszystkim w krajach Europy Wschodniej, a jej główne zalety to nieskomplikowana i prosta produkcja oraz niska cena. Sprawia to, iż zyskuje coraz większą ilość konsumentów. Zapominają oni jednak o tym, że cena za jej zażywanie może okazać się tą najwyższą. Bowiem w przypadku tego narkotyku wyjątkowo łatwo zapłacić życiem. 

Początkowe pozornie pozytywne skutki po spożyciu metamfetaminy to euforia, brak uczucia głodu i zmęczenia. Zaburzone jest w ten sposób działanie organizmu, który m.in. poprzez senność daje znak, iż potrzebny jest mu wypoczynek. Dłuższe przyjmowanie tego narkotyku prowadzi w pierwszej kolejności do znacznej utraty wagi, agresji, uszkodzenia mózgu oraz psychozy. A to zaledwie kilka skutków ubocznych spośród wielu innych.


Pomysł fotografowania narkomanów, którzy trafili na komisariat przyszedł szeryfowi Multnomah County Bretowi King’owi całkowicie przypadkowo. Nie chcąc ograniczać swojej roli do zamykania ich w areszcie zaczął prosić o możliwość wykonania zdjęcia. Prowadził z nimi także długie rozmowy, by dowiedzieć się więcej o ich życiu i doświadczeniach z narkotykami.


Fotografie wykonywane przez szeryfa Breta King’a wykorzystane zostały w kampanii "From Drugs to Mugs" prowadzonej w amerykańskich szkołach. Jej organizatorzy chcą przestrzec młodzież przed zażywaniem narkotyków. Jak wiadomo obrazy mają dużo większą moc oddziaływania niż jakiekolwiek słowo, dlatego też zdecydowano się by pokazywać uczniom zdjęcia narkomanów ukazujących ich przed i po rozpoczęciu brania środków odurzających. Zobaczyć możemy na nich między innymi młodą kobietę, której skóra po 8 miesiącach przyjmowania metamfetaminy pokryła się licznymi wypryskami i zmarszczkami oraz mężczyznę, który tego rodzaju zmiany zauważył po zaledwie 3 miesiącach. To  tylko dwa przypadki z wielu. 

- Dziękuję wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy poprzez ich historie i zdjęcia podzielili się swoimi doświadczeniami z narkotykami w taki sposób, że teraz nikt nie musi wypróbowywać na sobie, co narkotyki zrobią z nim – tymi słowami szeryf King rozpoczyna każde swoje przemówienie. Wyraża również nadzieję, że nikt nie spróbuje już metamfetaminy oraz, że nigdy z jej powodu nie ujrzy nikogo w więzieniu.

Jeden z uczniów w reakcji na zdjęcia powiedział, że poznanie problemu więźniów było bardzo interesujące. Inny z kolei stwierdził - To było dla mnie coś zaskakującego i szokującego zobaczyć jakie są efekty zażywania narkotyków. O sukcesie kampanii najlepiej świadczy fakt, że wielu uczniów po obejrzeniu fotografii uznało, iż nigdy nie spróbują metamfetaminy.

Komentarze do: Niebezpieczna „moda” na metamfetaminę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz