Szukaj

Cielesne i psychiczne oznaki uzależnienia od używek

Podziel się
Komentarze0

W ostatnim czasie bardzo popularnym stało się rozróżnianie uzależnienia na „cielesne” i „psychiczne” – i słusznie, ponieważ dla ludzkiego organizmu jest ważne, aby móc rozluźnić się z powodu życiowych problemów i jak najszybciej pozbyć się stresu z nimi związanego.

Cielesne i psychiczne oznaki uzależnienia od używek


„Rozwiązaniami” tych problemów często są wszelkiego rodzaju używki zawierające substancje psychoaktywne, ale dla organizmu, skutki tych „rozwiązań”, wprawdzie szybko odprężające, mogą poważnie uszkodzić organizm.Substancje psychoaktywne mogą uzależniać zarówno cieleśnie, jak i psychicznie. Te płaszczyzny zazębiają się. Kto chce zrozumieć ten mechanizm, musi najpierw wspomniane płaszczyzny od siebie oddzielić. Pod pojęciem substancje psychoaktywne rozumiane są wszystkie rodzaje substancji, które prowadzą do zmiany zachowania i procesów na takie, które bez dostarczenia tych substancji nie zaszły by w naszym organizmie.

Typowymi psychoaktywnymi substancjami są nikotyna, alkohol, marihuana, wszystkie opium jak kokaina, heroina, ale również niektóre leki psychotropowe. W dzianiu wymienionych substancji chodzi przede wszytki o to, aby uzależnić organizm od jej zażywania. Każda z nich różnie wpływ na nasz organizm – jedne bardziej uzależniają inne mniej – ale wszystkie są jednakowo groźne dla zdrowia. Stopień uzależnienia cielesnego na daną używkę zależy od wielu czynników: Jak dużą dawkę przyjmujemy? Jak szybko degraduje ona nasz organizm? Jak często zażywamy daną używkę? Czy jest to regularne? Oddziaływanie tych czynników określa poziom uzależnienia fizycznego.

Psychiczne uzależnienia występują najczęściej z powodów pewnych zdarzeń. Potrzebne jest specyficzne wydarzenie albo łańcuch zdarzeń, które prowadzą do wystąpienia pewnych problemów życiowych i związanym z nimi stresem. Występują wtedy najczęściej przyspieszony puls, szybsze bicie serca, podwyższony poziom adrenaliny, rozszerzone źrenice. Pod pojęciem psychofizycznego napięcia rozumiane jest: ból, depresja, złość, strach. Nazywamy jest psychofizycznymi, ponieważ takie myśli i uczucia są fizycznym substratem. Przyczyniają się do mierzalnych objawów stresu i tworzą związek między biologiczno – fizycznym a psychicznym uzależnieniem. Zażywając używki w czasie stanu stresowego, organizm daje znaki, że jest dzięki nim odprężony, chociaż w rzeczywistości tak nie jest. Są to tylko pozorne symptomy relaksu. Dlaczego więc ludzi sięgają po tego typu produkty? Ponieważ fikcyjnie nas odprężają, oddalają nasze problemy dnia codziennego, jak ponura perspektywa przyszłości, nieudany związek lub nudna praca.


Naukowcy pokazali, jak uzależniają używki na przykładzie nikotyny. Przede wszytki nikotyna, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, ma niski poziom uzależnienia fizycznego. Jednak rozmiar absorpcji substancji i szybkość degradacji organizmu dają bardzo wyraźny efekt zewnętrzny. Jedna dawka nikotyny zawartej w papierosie działa już po paru „pociągnięciach” (liczone w kilku sekundach). Łącznie jeden wypalony papieros rozchodzi się w naszym organizmie w godzinę. Dlatego wielu palaczy odczuwa głód papierosowy po upływie tego czasu. Zatrucia nikotyną są zwykle rzadkie z powodu niskiej efektywności działania używki i szybkiego rozkładu nikotyny w organizmie. Dlatego można powiedzieć, że nałóg palenia to po prostu nasze przyzwyczajenie, a rzucenie go jest bardziej psychologicznym problemem.

Inaczej jest z marihuaną, która zawiera substancję psychoaktywną – THC (tetrahydrokannabiol). Szybkość wchłaniania THC przez organizm jest znacznie wolniejsza, niż nikotyny. Szczególnie uderzająca jest jednak niska szybkość degradacji organizmu, ponieważ THC gromadzi się w tkance tłuszczowej, dlatego organizm tak wolno rozkłada tą substancję. Jednorazowe zażycie marihuany można wykryć w badaniu moczu nawet do 3, 4 tygodni po jej wchłonięciu. Oznaki zażywania marihuany widoczne są zazwyczaj po dłuższym czasie jej przyjmowania.

Oddziaływanie używek jest bardzo złożone. Ogólnie obowiązuje zasada: im wyższe psychiczne uzależnienie, tym cięższy będzie odwyk, dlatego ważnym jest, aby to psychiczne uzależnienie zostało jako pierwsze pokonane. Jednak nie wszystkie nałogi można zwalczyć samemu. Przy niektórych używkach, takich jak heroina lub alkohol, jedynie pomoc medyczna, fachowa i nasz trud włożony w odwyk są w stanie nas wyciągnąć z uzależnia.

Komentarze do: Cielesne i psychiczne oznaki uzależnienia od używek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz