Szukaj

Japończycy opracowują antypróchnicową warstwę nazębną

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom udało się wyprodukować krystalicznie cienką i elastyczną warstwę umożliwiającą naprawę szkliwa zębów. Naukowcy opracowali nowatorski sposób szybko zapobiegający próchnicy i przywracający zębom śnieżną biel, ogłosił koordynator zespołu badawczego. Zespół Shigeki Hontsu, profesora biologii na Uniwersytecie Kinki (Japonia) opracował bardzo delikatną powłokę zbudowaną z hydroksyapatytu, głównego składnika budulcowego szkliwa nazębnego."Ta premierowa, elastyczna powłoka powstała na bazie  hydroksyapatytu i mamy nadzieję, że będzie można jej używać do naprawiania uszkodzonego szkliwa" - powiedział Shigeki Hontsu.

"Stomatolodzy myśleli ogólnie o warstwie wykonanej całkowicie z apatytu, pozostającej jeszcze w sferze marzeń, ale naszym celem jest stworzenie sztucznego szkliwa", kontynuował naukowiec.

Podkłady z hydroksyapatytu są już używane w protezach kości, w celu osiągnięcia większej spoistości metali z układem kostnym, ale badania nadal są w fazie wstępnej w przypadku uzębienia.

Niewidoczne warstwa nazębna

Powłoka o grubości 0.004 mm jest uzyskana w próżni, dzięki działaniu wiązki laserowej skierowanej na bloki hydroksyapatytu. W konsekwencji następuje krystalizacja. Dalej sól rozpuszcza się w wodzie, pozostawiając tylko bardzo cienką przezroczystą błonę.


Otrzymany produkt jest przywrócony na bibułę filtracyjną, a następnie osuszony. Jest wystarczająco wytrzymały, by przenieść go przy pomocy pary szczypczyków.

"Po umieszczeniu na zębach, powłoka staje się niewidoczna bądź ledwo zauważalna,"  wyjaśnia naukowiec.

"W obecnej chwili największą niedogodnością jest to, że wymagany jest upływ prawie pełnego dnia, aby błona przylgnęła idealnie do zębów", potwierdził S. Hontsu.

"Zespół nasz pracuje obecnie na ludzkich zębach, natomiast inne próby przeprowadzane są na zwierzętach", powiedział Shigeki Hontsu, który będzie również testować odkrycie na własnym uzębieniu.

Hertz oszacował, że mniej więcej za pięć lat warstwa laminatu nazębnego znajdzie zastosowanie w profilaktyce dentystycznej, łącznie z ochroną zębiny, dokładnie pod warstwą szkliwa, a nawet w leczeniu nadwrażliwej zębiny.

Technologia ta jest już opatentowane w Japonii i Korei Południowej, a zarejestrowane wnioski czekają na zatwierdzenie w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach.


Komentarze do: Japończycy opracowują antypróchnicową warstwę nazębną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz