Szukaj

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Podziel się
Komentarze0

Wyrobienie nawyku mycia zębów u maluchów może być nie lada trudnością dla najbardziej wytrwałych rodziców. Podczas gdy dorośli wytrwale tłumaczą konieczność czyszczenia zębów, dziecko odkrywa swoją niezależność i demonstracyjnie wyraża sprzeciw. Jak przekonać malucha do codziennej higieny jamy ustnej? Eksperci Laboratorium Vademecum radzą, by spojrzeć na sprawę z perspektywy dziecka.Jak skłonić dziecko do mycia zębów?


Świat dziecka to świat zabawy. Dlatego warto skojarzyć czynność codziennego szczotkowania zębów z czymś, co jest przyjemne i warte naśladowania. W tym celu można:
  • wykorzystać ulubione postaci z bajek, by rozmawiając o nich z dzieckiem, podkreślać znaczenie codziennego czyszczenia zębów dla naszego zdrowia;
  • wspólnie z dzieckiem szczotkować zęby lub wprowadzić konkurs, w którym wygra ten, kto pierwszy zadba o zdrowy uśmiech;
  • zadbać o inne atrakcje, które mogą stanowić dodatkową motywację dla dziecka, choćby lustro umieszczone w łazience na odpowiedniej wysokości. To wielka frajda dla malucha, który może obserwować samego siebie podczas wykonywania różnych czynności. Dzieci są bardzo ciekawe wszystkiego, co dzieje się wokół nich i warto tę ich ciekawość wykorzystać.

Dzieci chętnie naśladują dorosłych, dlatego warto pokazywać dziecku, że niezależnie od miejsca pobytu czy nastroju, codziennie myjemy zęby i jest to dla nas ważne. Respektujmy autonomię dziecka, umożliwiając mu samodzielne wybieranie szczoteczki i pasty spośród bogatej gamy produktów przeznaczonych dla najmłodszych. To ważne, by dziecko mogło korzystać  z czegoś, co mu się podoba, jest atrakcyjne, sprawia radość - radzi dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ekspert Laboratorium Vademecum.


Im wcześniej tym lepiej

Szkliwo dziecięcych zębów jest mniej zmineralizowane niż u dorosłych, stąd większa podatność
na próchnicę i uzasadnienie potrzeby wczesnego kształtowania nawyków higienicznych dziecka. Ekspert Laboratorium Vademecum dr Jerzy Brydak podkreśla: im wcześniej rodzice nauczą dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości. Próchnica u małych dzieci postępuje zwykle bardzo szybko. Najłatwiejszą i najbardziej podstawową metodą zapobiegania psuciu się zębów jest szczotkowanie ich dwa razy w ciągu dnia pastą z fluorem.

Pasta dla dziecka z fluorem?


Według Europejskiej Akademii Pedodontycznej dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat zawartość fluoru w paście nie powinna przekraczać 250 ppmF-, natomiast dla dzieci do 6. roku życia optymalna dawka to 550 ppmF-.

Vademecum JUNIOR to linia past stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych. Produkty z serii dziecięcej, zgodnie z przeznaczeniem, zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe: 3-6 lat i 6+ lat. Każda grupa past posiada odpowiednią dawkę fluoru i wapnia, dostosowaną do wieku dziecka, co zapewnia skuteczną ochronę zarówno mlecznym, jak i pierwszym stałym zębom. Pasty Vademecum JUNIOR, umieszczone w kolorowych tubkach z charakterystycznym krokodylkiem, są dostępne w ulubionych przez dzieci smakach: jabłkowym, truskawkowym oraz gumy do żucia. Dodatkowo, asortyment past z linii dziecięcej Vademecum zawiera produkt 2in1 przeznaczony dla dzieci powyżej 6. roku życia: Junior 2in1 (o smaku truskawkowym), który łączy w sobie właściwości pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej. Ta płynna formuła, oprócz właściwości typowych dla pozostałych past Vademecum Junior, które chronią przed próchnicą i wzmacniają szkliwo zębów, dodatkowo walczy z osadem nazębnym i problemami dziąseł.

Komentarze do: Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz