Szukaj

Jabłka, czy są gorsze dla zębów niż napoje gazowane?

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania brytyjskiego, jedzenie jabłek może zniszczyć aż do czterech razy więcej zębów niż picie napojów gazowanych. Winny? Wysoka kwasowość owoców. Kwas ten ma bowiem atakować zębinę, która jest substancją znajdującą się pod szkliwem zębowym.


Wróg numer jeden naszych zębów?

Kto by przypuszczał, że całkowicie niewinne jabłuszko może być tak niebezpieczne? Mało kaloryczne, dobre źródło błonnika, ma bardzo wiele zalet, które zresztą zostały udowodnione przez lekarzy oraz różnych specjalistów.

Wystarczy wymienić tylko:

- redukcja ryzyka choroby sercowo-naczyniowej;

- obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi;

- zapobieganie niektórym nowotworom.

Nie da się ukryć, że w obliczu takich zasług, ciężko jest uwierzyć, że ten cenny owoc może w jakiś sposób szkodzić naszemu organizmowi. A jednak.

Badacze z Instytutu Stomatologii King's College w Londynie w Zjednoczonym Królestwie stwierdzili, że ludzie, którzy jedzą jabłka, są aż 3,7 razy bardziej zagrożeni uszkodzeniem zębów niż konsumenci napojów gazowanych. A odpowiedzialna jest tutaj wysoka kwasowość owocu.

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze brytyjscy obserwowali 1 000 kobiet i mężczyzn, w wieku od 18 lat do 30 lat. Celem tej obserwacji było ustalenie związku między zużyciem zębów a dietą pokarmową. W przebiegu prac, naukowcy również poszukiwali w zębach uczestników uszkodzeń, w dwóch milimetrach szkliwa oraz zębiny. Zębina jest główną substancją, która znajduje się w zębach pod szkliwem.


Następnie, badacze porównali te obserwacje z dietą pokarmową ochotników. W ten sposób, uczonym udało się stwierdzić, iż istnieje związek między jedzeniem jabłek a erozją zębów.

Lekarze mówią, słusznie zresztą, że jedzenie jabłek jest dobre dla zdrowia. Ale jeżeli jemy jabłko zbyt wolno, wysoka kwasowość może uszkodzić zęby. Napoje gazowane, najczęściej powiązywane z niszczeniem zębów, przede wszystkim Coca-cola, nie wykazały żadnego podwyższenia ryzka, jak wyjaśnia profesor David Bartlett, który kierował tym badaniem.


To nie tylko to, co jemy, wpływa na nasze zęby, ale również sposób jedzenia, podsumowuje profesor David Bartlett.

Nie tylko jabłka, nie tylko owoce...

Niektóre jabłka zawierają aż do czterech łyżeczek cukru, który przyczynia się do wysokiego poziomu kwasowości w ustach. Jest to wyjątkowo silne zjawisko, kiedy jemy jabłko na surowo i powoli. Jednakże, sok owocowy, wino albo jeszcze piwo, również zwiększają ryzyko uszkodzeń zębów, w przeciwieństwie do winogron albo marynowanych cebulek.

Ale produkty te nie atakują tych samych struktur. Albowiem, soki owocowe zwiększają o cztery razy uszkodzenia na poziomie szkliwa i dziąseł, a piwo z kolei, jest trzy razy bardziej groźne dla zębiny.

Czy możemy zmniejszyć kwasowość?

Owoce mogą być kwaśne i zawierać oczywiście cukier. Ale nie należy się zniechęcać i unikać ich konsumpcji, tak samo zresztą jak i soków owocowych, komentuje doktor Glenys Jones, specjalista od żywienia w jednostce Human Nutrition Research przy Medical Research Council.

W obliczu tych rezultatów, badacze wystosowali kilka zaleceń, które pomogą nam ograniczyć uszkodzenia na poziomie zębów. Na przykład, picie mleka albo jedzenie kawałka sera w tym samym czasie co jabłka. Produkty te bowiem zawierają calcium, które neutralizuje kwas. Picie wody tuż po zjedzeniu owoców jest również dobrym sposobem na przepłukanie zębów i ograniczenie negatywnych skutków.

Ze swej strony, doktor Jones dodaje jeszcze, że picie soku owocowego albo smoothies przez słomkę, jest dobrym sposobem na chronienie zębów. Mycie zębów tuż przed zjedzeniem kwaśnych pokarmów również może pomóc, ponieważ zapewnia to powstanie bariery między zębami a jedzeniem, wyjaśniają specjaliści.

Komentarze do: Jabłka, czy są gorsze dla zębów niż napoje gazowane?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz