Szukaj

Implanty stomatologiczne

Podziel się
Komentarze0

Polaków nie stać na implanty wynika z badania przeprowadzonego przez Ośrodek Badania Opinii OBOAK. Wielu chciałoby mieć zdrowe zęby i ładny uśmiech, ale boją się dużych kosztów. Inaczej jest z samochodami, na których naprawy, przeglądy, eksploatację oraz ubezpieczenia corocznie wydajemy spore sumy.


Pierwsze skojarzenia związane z implantem stomatologicznym jakie wymieniają badani to „drogi” 87%, „celebryci lub gwiazdy TV” 8% oraz inne np. „ból, choroby zębów, starość, tytan, piękne zęby” 5%. Wielu Polakom implanty wciąż kojarzą się z bardzo kosztownymi zabiegami, którym poddawały się gwiazdy show biznesu 15-20 lat temu. Niejednokrotnie polegały one na wymianie wszystkich zębów i wykonywane były w pełnej narkozie.

Technologie, skala, a co za tym idzie ceny znacznie się zmieniły od tego czasu. Przybyło również na rynku lekarzy z doświadczeniem, którzy implant mają w swoich rękach nie raz na 6 miesięcy, a codziennie. Okazuje się jednak, że skojarzenia są równie trwałe jak same implanty.

Na rynku istnieje cały szereg rodzajów implantów stomatologicznych, które posiadają unikatowe cechy technologiczne, kształt, funkcje, a nawet rewitalizującą rolę w odnowie kości. Implanty stomatologiczne od chwili pierwszych zastosowań w latach 50. ubiegłego wieku oraz komercjalizacji w latach 70. i 80. stale tanieją. W internecie znajdziemy ogłoszenia o tanich implantach i wśród stomatologów jest oczywiste, że jest to wyłącznie forma marketingu i sposób na złowienie klienta, który przyzwyczaił się do prostych porównań cen produktów masowych na przykład na www.ceneo.pl, www.nokaut.pl, czy www.skapiec.pl.

Z implantem jest jednak inaczej. Jego wstawienie to prawie zawsze sposób na braki w uzębieniu. - Są przypadki, w których zębów jest tak mało, że nie ma na czym budować mostu, czy innej protezy – mówi lek. stom. Michał Sypień z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej z Bielska Białej. - Potrzebny jest stabilny punkt oparcia, a najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest właśnie implant – dodaje stomatolog.

Kiedy w grę wchodzi leczenie zawsze musimy wziąć pod uwagę reakcję organizmu i czas dostosowania do zmian. Czasami zabieg wymaga tylko trzech wizyt u stomatologa – diagnoza, implantacja oraz budowa korony - czasami jednak wizyt potrzebnych jest 5, 6 lub więcej. - Nie zależy to nawet od doświadczenia stomatologa – przekonuje lek. stom. Tomasz Sypień z bielskiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. - Każdy organizm jest inny i każdy pacjent przychodzi do gabinetu z innym stanem uzębienia i kości oraz problemami, które doprowadziły do braków w uzębieniu – mówi stomatolog. 


Odpowiedzi na pytanie ile kosztuje implant nie znajdziemy zatem w internetowych porównywarkach cen. Zapytać trzeba doświadczonych stomatologów. Bardzo trudno jednak odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje implant stomatologiczny, czyli materiał wszczepiany do kości pacjenta.

Dlaczego? Jego cena u producentów i dystrybutorów różni się w zależności od tego, jakie ilości implantów dany gabinet, czy klinika zamawia, jakie dodatkowe szkolenia wykupują stomatolodzy, aby dobrze poznać specyfikę pracy z danym materiałem, jakie narzędzia do zabiegów wykupują. Zasadą jest jednak, że im większa i bardziej doświadczona klinika, im więcej wykonuje zabiegów, tym więcej płaci doświadczonym implantologom za profesjonalnie wykonane zabiegi, a mniej za sam materiał stomatologiczny.


Za co płaci pacjent?

Na początek powiedzmy, że cena materiału implantacyjnego stanowi mniejszą część kosztu całego zabiegu i nie jest podawana do wiadomości pacjentów. Więcej płacimy natomiast za właściwą diagnozę, przygotowanie pacjenta do zabiegu, odpowiednie wyposażenie techniczne gabinetu oraz doświadczenie chirurga liczone w setkach lub tysiącach udanych zabiegów. Rekordzistą na skalę światową jest dr. Leonard Linkow, który już w czwartym miesiącu po ukończeniu studiów stomatologicznych w 1952 roku zajął się, pionierskimi wtedy, procedurami implantologicznymi i do roku 1992., do którego jeszcze liczył wykonane zabiegi, miał na swoim koncie 19 tyś. udanych implantacji.

Płacimy za bezpieczeństwo i brak komplikacji pooperacyjnych. Każdy materiał implantacyjny jest w 100% bezpieczny i neutralny dla organizmu ludzkiego. Na tym polega fenomen implantów. Pamiętając jednak, że wkręcenie implantu to jedynie jeden z elementów bardziej złożonej układanki leczenia stanu chorobowego kości, jamy ustnej, który doprowadził do utraty zębów, pacjenci płacą za profesjonalne leczenie.

Najczęstszą analogią do kosztów związanych z zębami w innych badaniach przeprowadzonych przez OBAK było utrzymanie i serwisowanie samochodu. Wynikało z nich, że wydatki związane z samochodem stanowią dla Polaków priorytet przewyższający dbałość o zęby. Nie chodziło jednak wyłącznie o stan techniczny i naprawy pojazdów, ale również wydatki na myjnie, kosmetyki samochodowe oraz dodatkowe wyposażenie. Z jakiegoś powodu wydatki na samochód wydając się w pełni uzasadnione, a leczenie zębów traktujemy jako luksus.

Ile to kosztuje?


Z danych zbieranych przez serwis Estheticon.pl wynika, że średnia cena zabiegu implantacji wraz z implantem, ale bez korony to 3.497 PLN. Ceny jednak wahają się w przedziale 1.500 do 9.000 PLN. Co ciekawe u naszych południowych sąsiadów Czechów średnie ceny to 2.769 PLN, ale w Niemczech aż 7.966 PLN. Ponieważ zabieg implantacji jest częścią procedury leczenia, a nie prostym zabiegiem kosmetycznym nie dowiemy się ile ostatecznie zapłacimy za implant dopóki nie usiądziemy na fotelu dentystycznym i nie poddamy się badaniu diagnostycznemu.

Jednak od tego mementu możemy prosić lekarza o informację dotyczącą planu i kosztów leczenia. Doświadczony stomatolog powie nam dokładnie, co trzeba zrobić i ile będzie to kosztowało. Z badaniami możemy udać się również do innego stomatologa i porównać jego cenniki i plan leczenia. Decydując się na zabiegi chirurgiczne powinniśmy być do nich przekonani i mieć zaufanie do swojego lekarza, może się okazać, że rozwiązania, jakie zaproponuje wcale nie będą takie drogie.

Komentarze do: Implanty stomatologiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz