Szukaj

Implanty, które regenerują uszkodzone mięśnie

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy są pewni, że skonstruowany przez nich w warunkach laboratoryjnych implant posiada właściwości, dzięki którym może on potencjalnie naprawiać uszkodzone w wyniku urazu lub choroby mięśnie. Testy przeprowadzone na myszach wykazały bowiem, że specjalnie skonstruowane ciało obce, wszczepione do organizmu w celu odtworzenia naturalnej funkcji uszkodzonego narządu, pobudza regenerację dotkniętej zniszczeniem tkanki mięśniowej, a tym samym usprawnia jej funkcjonowanie.Odkrycie jest tym cenniejsze, ponieważ jak powszechnie wiadomo, organizm ludzki posiada zdolność odbudowy tylko niewielkich uszkodzeń mięśni.

Jedyną zaś możliwością pełnej regeneracji tkanki mięśniowej szkieletowej było dotychczas chirurgiczne przeniesienie mięśnia z jednej części ludzkiego ciała do innej.

Naukowcy postawili sobie za cel: odejść od operacyjnego przemieszczania kurczliwej tkanki w organizmie pacjenta. Pragnęli też zmusić ludzkie ciało do tego, aby zaczęło „produkować” na nowo poważnie zniszczony mięsień.


Dla celów naukowych, określona ilość próbek tkanek mięśniowych, pobranych od myszy i inych gryzoni została przetworzona we fragmenty komórek, które zostały namnożone w laboratorium.

Komórki owe umieszczono na paskach z naturalnego, biologicznego materiału, o którym wiedziano, że jest kompatybilny z ludzkim organizmem. 

Następnie paski umiejscowiono w specjalistycznej aparaturze, która „wyedukowała” implanty, jak mają zachowywać się w ciele.

Następnym krokiem było wszczepienie pasków w organizmy myszy. Celem całego przedsięwzięcia było przyspieszenie naturalnego procesu regeneracji uszkodzonego organizmu oraz pobudzenie rozwoju nowych tkanek mięśniowych.

Badania wykazały, że implanty poddawane różnym ćwiczeniom przed wszczepieniem miały zdecydowanie najlepszy wpływ na regenerację zniszczonych mięśni.

Naukowcy mają nadzieję, że u ludzi będzie podobnie.red.: Iwona Trojan

Komentarze do: Implanty, które regenerują uszkodzone mięśnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz