Szukaj

Higiena jamy ustnej a nawyki Polaków

Podziel się
Komentarze0

Polacy nie lubią chodzić do dentysty. Wiele do życzenia pozostawia także poziom dbałości o higienę jamy ustnej wśród naszych rodaków. Brak właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł skutkuje próchnicą, nadwrażliwością i dolegliwościami dziąseł.

Co trzeci Polak cierpi na dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów i ma problemy z dziąsłami, takie jak krwawienie czy podrażnienie. Ponad 50% osób z pomocy lekarza korzysta dopiero wtedy, kiedy nasilają się objawy bólowe.

O zęby dbają przede wszystkim młodzi mieszkańcy dużych miast. U pozostałej części populacji, szczególnie w małych miasteczkach i na wsiach Polacy mają niestety rzadszy kontakt zarówno ze szczoteczką do zębów, jak i specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji zębów i dziąseł. Przeciętny Polak wie bardzo mało o potrzebach związanych z higieną jamy ustnej. Nasi rodacy nie mają nawyku mycia zębów po każdym posiłku. Rzadkością jest mycie zębów w ciągu dnia. Zazwyczaj sięgamy po szczoteczkę wieczorem. Połowa Polaków szczotkuje również zęby zaraz po przebudzeniu.

Myjemy zęby stanowczo za krótko. Większość Polaków szczotkuje zęby nie więcej niż 1-2 minut. Tylko co szósty wie w jaki sposób należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej i stosuje rekomendowane techniki. Jedna czwarta Polaków używa regularnie płynów do płukania jamy ustnej, a tylko jedna siódma - nici dentystycznej.

Polacy niezbyt często zmieniają również szczoteczki do zębów.
Zbyt długo używana szczoteczka może stać się wylęgarnią drobnoustrojów i bakterii, dlatego stomatolodzy rekomendują, aby wymieniać ją najrzadziej raz na trzy miesiące i dodatkowo po każdym przeziębieniu grypie, czy infekcji jamy ustnej. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wymienia swoją szczoteczkę tylko trzy razy do roku.

Odpowiednia profilaktyka to najlepsza metoda w walce z próchnicą i innymi chorobami zębów oraz dziąseł. Jednak nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów, czyszczeniu nitką dentystyczną i płukaniu jamy ustnej, nie możemy rezygnować z regularnych wizyt u stomatologa. Pozwala to rozpocząć leczenie we wczesnym stadium, które z pewnością będzie tańsze i mniej uciążliwe niż późna reakcja, na przykład na ubytki próchnicze. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy kontrolować nasze zęby co 3-6 miesięcy. Niestety prawie trzy czwarte Polaków nie odwiedza dentysty częściej niż raz w roku.

Znacznie częściej dentystę odwiedzają kobiety niż mężczyźni. Statystyczny Polak płci męskiej odwiedza gabinet stomatologiczny rzadziej niż raz na rok. Na fotelu dentystycznym najczęściej zasiadają młodzi mieszkańcy dużych aglomeracji.

Sytuacja wymaga poprawy. Zwiększenie świadomości zdrowotnej Polaków i zachęcenie ich do większej dbałości o higienę jamy ustnej możliwe jest tylko dzięki właściwym działaniom edukacyjnym, w których znaczącą rolę odgrywają między innymi firmy farmaceutyczne produkujące środki i narzędzia służące do pielęgnacji zębów i dziąseł. Firma GlaxoSmithKline Consumer Healthcare jest doskonałym przykładem przedsiębiorstwa, które czynnie bierze udział w edukacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa.

Komentarze do: Higiena jamy ustnej a nawyki Polaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz